Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
سه شنبه 28 خرداد 1398 - 19:18

16
خرداد
خوابی كه آرزویش را دارید (1)

خوابی كه آرزویش را دارید (1)

یائسگی و نوسانات هورمونی نیز باعث برهم خوردن خواب می‌شود و اغلب خانم‌ها در این دوران شب‌ها دچار گر گرفتگی و تعرق زیاد می‌شوند.

دكتر پروانه صفایی‌مقدم؛ روانشناس بالینی

 

 

 

آیا شب‌ها برای به خواب رفتن دچار مشكل می‌شوید و یا اینكه به اندازه كافی نمی‌خوابید؟ بهتر است به راهنمایی‌های ما در این زمینه توجه كنید:

اگر فكر می‌كنید كه شما بیشتر از همه مردانی كه در زندگی‌تان دیده‌اید به مشكلات مربوط به خواب دچار می‌شوید، احتمالاً حق با شماست، زیرا خواب خانم‌ها بعد از تولد اولین فرزندشان دچار تغییرات زیادی می‌شود و غالباً دیگر بهبود نمی‌یابد. خانم‌ها وقتی كه وارد رختخواب‌شان می‌شوند، بسیار سخت‌تر از آقایان به خواب می‌روند؛ زیرا در طول روز كارهای بیشتری برای انجام دادن دارند.

آنها وقتی كه می‌خوابند به طور كامل خستگی در نمی‌كنند و از خوابی كه داشته‌اند رضایت ندارند. طبق پژوهش‌ها، دانشمندان حدود 80 درصد خانم‌ها به این مشكلات دچارند. یائسگی و نوسانات هورمونی نیز باعث برهم خوردن خواب می‌شود و اغلب خانم‌ها در این دوران شب‌ها دچار گر گرفتگی و تعرق زیاد می‌شوند.

خواب ناكافی و نامناسب موجب استرس می‌شود و از طرفی قدرت تمركز را از بین می‌برد و از همه بدتر اینكه فرد را مستعد چاقی و افزایش وزن می‌كند (هم زمان میل به خوردن غذاهای شیرین بیشتر می‌شود). برای آنكه شب‌ها راحت‌تر بخوابید و از این مشكلات رها شوید، راه‌هایی وجود دارد. ورزش كردن به طور مرتب باعث بهبود كیفیت خواب می‌شود.

ورزش‌هایی مثل ایروبیك تأثیر بسیار زیادی در رفع این مشكل دارند، تا جایی كه حتی از داروهای خواب‌آور نیز مؤثرترند. پیاده‌روی قدرتی، شنا، تنیس، ایروبیك و تای‌چی جزو این ورزش‌ها هستند.

 برنامه نامنظم خواب

شما در ساعات مختلف به خواب می‌روید و در ساعات متفاوت نیز از خواب بیدار می‌شوید. ساعت بدن شما در حار كلنجار رفتن است تا خواب خود را با این وضعیت تنظیم كند. راه‌حل این مشكل این است كه یك برنامه منظم برای خواب داشته باشید؛ یعنی اینكه سعی كنید همیشه سر یك ساعت به رختخواب بروید.

 تماشای تلویزیون برای مدت زمان طولانی

كامپیوتر، موبایل‌ و حتی برنامه‌های تلویزیونی باعث تحریك بیش از حد ذهن می‌شوند و برنامه عادی خواب را برهم می‌زنند؛ بنابراین قبل از ساعت 9 شب تلویزیون، لپ‌تاپ، موبایل و سایر وسایل الكترونیكی را كه باعث بر هم خوردن خواب‌تان می‌شوندرا خاموش كنید.

 نگرانی در مورد خواب

اگر به مشكلات خواب دچار هستید، بدترین كاری كه می‌توانید انجام دهید این است كه نگران این مشكل باشید و به خاطر مشكل بدخوابی استرس زیاد داشته باشید. این مسأله با احساس راحتی و آرامش بیشتر برطرف می‌شود. به خودتان بگویید كه حتی اگر به اندازه كافی نخوابم، باز هم اتفاق خاصی نمی‌افتد و نباید نگران آن باشم. ورزش‌های هوازی را مخصوصاً قبل از خواب تمرین كنید.

 دوش آب گرم

به هنگام خواب بهتر است كه محیط اطراف‌تان متعادل باشد. گاهی اوقات گرمای زیاد باعث بدخوابی می‌شود و لازم است قبل از خواب خود را خنك كنید.

برخی افراد عادت دارند قبل از خواب دوش آب گرم بگیرند و همین كار باعث بر هم خوردن تعادل خواب می‌شود. اگر به جای آن با آب ولرم و نسبتاً خنك دوش بگیرید، بسیار راحت‌تر به خواب می‌روید.

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند كه خواب به ما كمك می‌كند تا اطلاعات را در مغزمان حفظ و نگهداری كنیم. در طول مدت خواب عمیق، ذهن ما خاطرات را پردازش كرده و آنچه را كه به آنها نیاز داریم، فایل‌بندی و نگهداری می‌كند...

 

 

 

برای خواندن بخش دوم- خوابی كه آرزویش را دارید- اینجا کلیک کنید.

 

برچسب ها: بی خوابی، خواب راحت، خواب نامناسب، خواب آرام، خواب بد، نوسانات هورمونی، خواب ناکافی، بی خوابی و استرس تعداد بازديد: 766 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز