Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
سه شنبه 28 خرداد 1398 - 18:15

16
خرداد
خوابی كه آرزویش را دارید (2)

خوابی كه آرزویش را دارید (2)

اگر می‌خواهید بعد از شام یك دسر شیرین و سبك بخورید، به سراغ توت و ماست بروید كه هم پروتئین كافی دارند و هم به اندازه كافی شیرین هستند.

 

پژوهش‌ها حاكی از آن هستند كه 40 دقیقه اول خواب زمانی است كه مغز در آن تمام خاطرات را پردازش و نگهداری می‌كند. بنابراین اگر می‌خواهید چیزی را واقعاً به خاطر بسپارید، قبل از آنكه به رختخواب بروید، آن را بخوانید.

  ساعت 3 صبح است و شما از خواب بیدار شده‌اید و برای به خواب رفتن مشكل دارید

همه ما گاهی اوقات در طول شب از خواب بیدار می‌شویم (حتی ممكن است ده بار از خواب بیدار شویم)، اما اغلب فقط مدت كوتاهی بیدار می‌مانیم و دوباره به خواب می‌رویم. اگر بعد از بیدار شدن از خواب به سختی دوباره به خواب می‌روید، به خودتان كمی فرصت بدهید. 15 دقیقه خود را ریلكس كنید و نفس عمیق بكشید.

اگر باز هم به خواب نرفتید، بلند شوید و اتاق خواب را ترك و دوباره خود را با انجام كاری سرگرم كنید تا كم‌كم خواب‌تان بگیرد.

  رازهای داشتن خواب خوب

  قبل از رفتن به رختخواب تلویزیون تماشا نكنید.

تلویزیون ذهن شما را بیش از حد تحریك می‌كند و باعث می‌شود تا مدت طولانی بیدار بمانید. در اتاق خواب‌تان اصلاً تلویزیون نگذارید.

  اتاق خواب ‌را تمیز، مرتب و آرام كنید تا در آنجا به آرامش بیشتری برسید.

  اتاق خواب‌تان را هفته‌ای یكبار گردگیری كنید و ملحفه‌ها و روبالشی‌ها را هفته‌ای یكبار بشویید. گرد و غبار زیاد كه روی هم انباشته می‌شود، باعث حساسیت مجاری هوا می‌شود و از این طریق خواب شما را بر هم می‌زنند.

  ساعت 30: 5 دقیقه صبح است و شما ساعت را برای 7 صبح كوك كرده‌اید، اما حالا از خواب بیدار شده‌اید

ساعت بدن شما می‌تواند تغییر كند، بنابراین می‌توانید زودتر به رختخواب بروید. اگر می‌خواهید ساعت بدن خود را عوض كنید، اتاق خواب‌تان را بسیار تاریك كنید؛ طوری كه صبح‌ها اتاق تاریك باشد و بعدازظهرها خیلی روشن. به این ترتیب ساعت بدنتان تنظیم می‌شود.

  ساعت 11 شب شما نمی‌توانید به خواب بروید

برنامه‌هایی را كه در طول روز داشته‌اید، مرور كنید و یك برنامه برای روز آینده در ذهن خود داشته باشید. اگر خواب‌تان نبرد، برای خوابیدن تلاش نكنید. بلند شوید كتابی بخوانید یا دوشی بگیرید و هرگاه احساس كردید خواب به‌طور طبیعی به سراغ‌تان آمده است دوباره به رختخواب بازگردید. اگر باز هم به خواب نرفتید، نگران نشوید، اتاق را ترك و دوباره خود را با كاری سرگرم كنید تا كم‌كم چشم‌های‌تان سنگین شوند.

 برای خواب بهتر چه باید خورد و چه نباید خورد؟

از نوشیدن قهوه، چای، چای سبز و هات چاكلت قبل از خواب بپرهیزید. تمام این نوشیدنی‌ها حاوی كافئین هستند و خواب را به هم می‌زنند.

بهتر است كه چای بابونه یا شیر گرم بنوشید. چای بابونه حاوی مواد خواب‌آور و شیر گرم بسیار آرامش‌بخش است.

از مصرف زیاد زردچوبه قبل از نزدیك شدن به زمان خواب پرهیز كنید. این نوع از ادویه‌ها و غذای سنگین دیرهضم هستند و باعث بر هم خوردن چرخه خواب می‌شوند.

بهتر است گوشت بوقلمون، برنج قهوه‌ای و سبزیجات میل كنید.

كربوهیدرات‌های موجود در این مواد باعث تولید ملاتونین می‌شوند (ملاتونین، هورمون خواب است). گوشت بوقلمون‌ حاوی آمینواسیدهایی به نام ال  تریپتوفان می‌باشد و به تنظیم خواب كمك می‌كند.

بعد از شام شكلات نخورید. شكلات نیز حاوی كافئین و البته پر از قند است و یكی از محرك‌های برهم‌زننده خواب محسوب می‌شود.

یك ظرف توت و ماست بخورید. اگر می‌خواهید بعد از شام یك دسر شیرین و سبك بخورید، به سراغ توت و ماست بروید كه هم پروتئین كافی دارند و هم به اندازه كافی شیرین هستند.

 

 

 

برای خواندن بخش اول- خوابی كه آرزویش را دارید- اینجا کلیک کنید.

 

برچسب ها: خوب خوابیدن، زمان خواب، بیدار شدن از خواب، خواب رفتن، رازهای خواب خوب، خواب بهتر، آرزوی خواب خوب تعداد بازديد: 647 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز