Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
پنجشنبه 28 تیر 1403 - 09:35

20
تیر
معرفی کاربردهای داروهای قلب

معرفی کاربردهای داروهای قلب

دارو، به همان مقدار که در صورت تجویز از طرف پزشک میتواند مفید باشد در صورت مصرف خودسرانه میتواند بسیار متفاوت عمل کرده و مضر باشد، پس بخاطر داشته باشید قبل از مصرف هر گونه داروی قلبی پزشک

به قلم : دکتر خلیل فروزان نیا ، فوق تخصص جراحی قلب‌ و عروق

 

تحریریه زندگی آنلاین : دارو، به همان مقدار که در صورت تجویز از طرف پزشک میتواند مفید باشد در صورت مصرف خودسرانه میتواند بسیار متفاوت عمل کرده و مضر باشد، پس بخاطر داشته باشید قبل از مصرف هر گونه داروی قلبی پزشک متخصص باید تمامی علائم شما را بررسی کند. در این مقاله قصد داریم به کاربرد 10 قرص قلب درد، رایج بپردازیم …

1_کاربرد آسپرین

آسپرین تجویزی برای رهایی از علائم بیماری های آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت، لوپوس اریتماتوز سیستمیک و برخی دیگر از بیماری های روماتولوژیک زیر به کار می رود.

آسپرین غیر تجویزی برای کاهش تب و رفع درد های خفیف تا متوسط ناشی از سردرد، قاعدگی، التهاب مفصلی، سرما خوردگی، دندان درد یا درد عضلانی نیز به کار می رود. آسپرین غیر تجویزی همچنین برای پیشگیری از حملات قلبی در افراد دارای سابقه حمله قلبی یا آنژین توصیه می شود. 

آنژین دردی در قفسه سینه است که در هنگام کمبود اکسیژن کافی در قلب ایجاد می شود. آسپرین غیر تجویزی خطر مرگ در افراد دارای سابقه یا مبتلا به حمله قلبی را کاهش می دهد. با مصرف آسپرین غیر تجویزی می توان از سکته های مغزی ایسکمیک یا خفیف در افراد دارای سابقه پیشگیری کرد. 

سکته مغزی ایسکمیک هنگامی بروز می دهد که یک لخته خون، جریان خون رونده به مغز را مسدود می کند سکته های خفیف رویداد هایی هستند که در آن ها جریان خون رونده به مغز برای مدت کوتاهی مسدود می شود. آسپرین از خونریزی های مغزی جلوگیری نمی کند. این دارو در دسته ای به نام سالیسیلات ها قرار داشته که تولید برخی مواد طبیعی عامل تب، درد، تورم و لخته های خونی در بدن را متوقف می کند.

بیشتربخوانید:

دانستنی های مهم درباره ویتامین B۶

 

 

 

2_ نیتروگلیسرین

قرص زیر زبانی نیتروگلیسرین برای توقف یا پیشگیری از آنژین استفاده می شود. آنژین دردی فشارنده یا خرد کننده است که می تواند در قفسه سینه، گردن، دست ها (اغلب چپ) و فک پایینی احساس شود. نیتروگلیسرین به دسته ای از دارو ها به نام وازودیلاتور ها تعلق دارد. این دارو ها با استراحت دادن به عضلات صاف و عروق خونی بدن سبب افزایش جریان خون و اکسیژن رونده به قلب می شوند. در نتیجه این وضعیت، قلب نیازمند تلاش بیشتر نبوده و درد قفسه سینه تسکین می یابد.

 

3_ کاربرد قرص رانکسا یا رانولازین

رانولازین برای درمان نوعی درد قفسه سینه به نام آنژین پایدار مزمن تجویز می شود. این دارو تعداد دفعات ابتلا به درد قفسه سینه را کاهش می دهد. رفع علائم آنژین می تواند توانایی فرد را در ورزش کردن و انجام فعالیت های شدید افزایش دهد. 

رانولازین عملکرد متفاوتی از دیگر دارو های درمان کننده آنژین داشته و می تواند به همراه این دارو ها تجویز شود. از جمله دارو های درمان کننده آنژین می توان به نیترات ها، مسدود کننده های کانال کلسیمی و بتا بلاکر ها اشاره کرد. رانولازین با تغییر نحوه مصرف اکسیژن در قلب، نیاز این اندام به اکسیژن را کاهش می دهد.

4_ کاربرد قرص متوپرولول

متوپرولول با یا بدون دیگر دارو های درمان کننده فشار خون بالا مصرف می شود. کاهش فشار خون در پیشگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی مفید است. این دارو همچنین برای درمان درد قفسه سینه و افزایش شانس بقا پس از یک حمله قلبی به کار می رود. 

متوپرولول به دسته بتا بلاکر ها تعلق داشته و از تاثیر برخی ترکیبات شیمیایی بدن همچون اپی نفرین بر قلب و عروق خونی جلوگیری می کند. این اختلال عملکرد، ضربان قلب، فشار خون و بار عملکردی قلب را کاهش می دهد. 

این دارو دارای دو نوع تارترات (لوپرسور) و سوکسینات (توپرول) است که در کاهش فشار خون و درد قفسه سینه به کار برده می شوند. با این حال، در حالی که نوع تارترات برای درمان و پیشگیری از حملات قلبی است، نوع سوکسینات در درمان نارسایی قلبی مفید است. پزشکان ممکن است از متوپرولول در درمان های ترکیبی با مواردی همچون هیدروکلروتیازید یا کلروتالیدون استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:

تپش قلب را جدی بگیرید

 

 

 

5_ قرص نیترواستات یا نیتروگلیسرین

نیترو استات (نیتروگلیسرین) یک نوع نیترات است که با گشاد کردن عروق خونی، گردش خون و پمپاژ قلب را آسان تر می کند. نیترو استات همچنین برای درمان آنژین به کار می روند.

6_ کاربرد داروی آمیلودیپین

آمیلودیپین با یا بدون دارو های دیگر برای کاهش فشار خون بالا در افراد بالغ و کودکان به کار می رود. فشار خون بالا فشار کار قلب و شریان ها را بیشتر می کند. در صورتی که این وضعیت برای مدتی طولانی ادامه یابد، احتمال عملکرد نامناسب شریان ها و قلب افزایش یافته و به عروق خونی مغز، قلب، کلیه ها آسیب می رسد.

کاهش فشار خون می تواند خطر سکته مغزی و حمله قلبی را کاهش دهد. آمیلودیپین یک مسدود کننده کانال کلسیمی است که می تواند در رهایش درد آنژین پایدار مزمن مفید باشد. این دارو بر حرکت کلسیم در سلول های قلب و عروق خونی تاثیر گذاشته، فشار خون را پایین آورده و به عروق خونی استراحت می دهد. آمیلودیپین به صورت سوسپانسیون و قرص تجویزی در داروخانه ها به فروش می رسد.

7_ کاربرد ایزوسورباید مونونیترات

ایزوسورباید مونونیترات نوعی نیترات است که با گشاد کردن عروق خونی، گردش خون و پمپاژ قلب را آسان تر می کند. این دارو برای پیشگیری از حملات قلبی به کار رفته و آنژین های قلبی آغاز شده را درمان نمی کند. افراد باید در طول مصرف این دارو از مصرف دارو های اختلال نعوظ همچون ویاگارا و سیلدنافیل خودداری کنند. این ترکیب دارویی می تواند سبب کاهش ناگهانی و شدید فشار خون شود.

انوکساپارین یک داروی رقیق کننده خون است که از تشکیل لخته ها جلوگیری می کند. لخته های خونی خطرناک بوده و می توانند به انسداد عروق خونی منجر شود. انوکساپارین جهت پیشگیری از بروز لخته خون برای افراد بستری در بیمارستان تجویز می شود. بیماران بدون تحرک یا مبتلا به حمله قلبی از جمله مصرف کنندگان این دارو ها هستند. مصرف انوکساپارین پس از جراحی معده و تعویض مفصل ران یا زانو نیز برای بیماران مرخص شده تجویز می شود. 

این دارو در درمان لخته های خونی موجود در بدن (به جز لخته های ریوی) کاربرد دارد. سرعت اثر این دارو بالا بوده و می تواند اولین داروی رقیق کننده خونی باشد که پزشک توصیه می کند. امکان دارد، تا زمان کسب توانایی مصرف دارو های خوراکی رقیق کننده خون مصرف این دارو ادامه یابد. انوکساپارین در درمان های ترکیبی نیز به کار رفته و همراه دیگر دارو ها داده می شود. مصرف کنندگان باید در زمینه شروع، ادامه یا قطع مصرف این دارو از دستورات پزشک پیروی کنند.

8_ قرص ایزوسورباید دی نیترات

این دارو در افراد مبتلا به برخی مشکلات قلبی جهت پیشگیری از درد قفسه سینه قبل از فعالیت های فیزیکی همچون ورزش یا رابطه جنسی مصرف می شود. این دارو به دسته ای به نام نیترات ها تعلق دارد. ایزوسورباید دی نیترات با گشاد کردن و استراحت دادن به عروق خونی، جریان یافتن خون به سمت قلب را آسان تر می کند.

9_انوکساپارین

انوکساپارین یک داروی تجویزی برای درمان پیشگیرانه (پروفیلاکسی) ترومبوز ورید های عمقی است. این ترومبوز ها یا لخته های خونی می توانند با رفتن به ریه سبب آمبولی شوند. در افرادی که به دلیل یک بیماری حاد بی تحرک شده یا تحت جراحی شکم، تعویض مفصل ران یا زانو قرار گرفته اند، خطر تشکیل لخته های خونی بالا بوده و معمولا داروی انوکساپارین تجویز می شود.

 

تعداد بازديد: 32 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز