Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
یکشنبه 5 خرداد 1398 - 04:23

17
فروردین
لبخند زیبا با دندان های سالم

لبخند زیبا با دندان های سالم

هر شش ماه یکبار نزد دندانپزشک رفتن، نه تنها وجود دندان‌های سالم و لبخند زیبای شما را تضمین می‌کند، بلکه از نظر سلامتی، شما را در وضعیت خوبی قرار می‌دهد.

تحریریه گروه ترجمه زندگی آنلاین

 

چه موقع نزد دندانپزشک برویم؟

تشخیص زود هنگام و پیشگیری از بیماری های مربوط به دندان کمک می کند دچار مشکلات جسمانی جدی تری نشوید. بنا به توصیه انجمن دندانپزشکی کانادا، علاوه بر معاینه های شش ماه یکبار، باید حداقل روزی دو بار دندان ها و زبان تان را مسواک بزنید و هر روز نخ دندان بکشید.

اما مراقبت از دندان ها چرا تا این اندازه مهم است؟ تحقیقات نشان داده است که عفونت موجود در دهان وارد جریان خون شده و به اندام ها و سیستم ایمنی بدن نفوذ می کند.

بهداشت نامناسب دهان و پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال که بر اثر عفونت و التهاب در لثه و استخوان اطراف دندان ها به وجود می آید، موجب یکسری بیماری از جمله تنفسی و قلبی می شود.

بنابراین خیلی مهم است که بدانید چه مواقعی باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

کرم خوردگی دندان ها

مصرف زیاد شکر و خوراکی های شیرین می تواند موجب تولید حفره در دندان ها شود. در حقیقت مصرف شکر در کنار غفلت از بهداشت دهان منجر به کرم خوردگی دندان می شود.

همچنین اگر بیش از حد غذا و نوشیدنی های اسیدی، مانند آب لیمو، مصرف کنید، دندان تان دچار پوسیدگی می شود.

کرم خوردگی ها قبل از اینکه به عصب برسند و موجب دندان درد شوند باید درمان شوند.

خشکی دهان

عدم رطوبت دهان، محیط دهان را برای پوسیدگی دندان آماده می کند. بزاق نقش مهمی در حذف باکتری ها و خرده های غذا از روی دندان بازی می کند و همچنین غلظت PH دهان مان را متعادل نگه می دارد.

اگر به خشکی دهان مبتلا هستید، حتما به پزشک تان مراجعه کنید و با دارو، مشکل خشکی دهان را برطرف سازید.

نفس بد بو

80 تا 90 درصد از بدبویی نفس از وجود باکتری های باقی مانده در دهان به وجود می آید. این باکتری ها، تشکیل ترکیبات سولفور فرار که بسیار بد بو و شبیه بوی تخم مرغ گندیده است می دهند.

هرچه تعداد باکتری های موجود دردهان بیشتر باشد، نفس فرد بدبوتر می شود. راه حل این مشکل بسیار آسان و آن هم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است. البته زبان هم باید شسته شود.

اگر به طور مرتب نخ دندان نکشید، خرده غذاهایی که باقی می مانند، محیطی عالی برای تولید مثل باکتری های مخرب فراهم می کنند. اگر بوی نفس تان همیشه بد است، علت آن را حتما ریشه یابی کنید.

در اینگونه مواقع معمولا احتمال سه مشکل وجود دارد

آبریزش از پشت بینی که اخلاط پشت گلو جمع می شوند، بیماری و عفونت لثه و یا مشکلات روده ای.

اگر نفس تان بدبوست، حتما به دندانپزشک تان مراجعه کنید تا او مشکل اصلی را تشخیص دهد و چنانچه لازم باشد به متخصصان دیگر مانند گوارش و یا حلق و گوش وبینی ارجاع دهد.

بیماری لثه

اگر لثه هایتان قرمز و متورم شده و هنگام مسواک زدن، روی مسواک تان لکه های خون می بینید، به احتمال زیاد لثه تان بیمار شده است.

ژنتیک می تواند در ایجاد بیماری لثه نقش داشته باشد اما مهم ترین عامل بیماری های لثوی، بهداشت نامناسب دهان و دندان است.

بیماری لثه اگر بدون درمان باقی بماند موجب جمع شدن باکتری در دهان می شود که آن نیز به بافت لثه و استخوان های اطراف دندان صدمه می زند.

وقتی بیماری پیشرفته شود، موجب عقب نشینی لثه، از دست دادن استخوان، ایجاد لکه روی دندان و در انتها از دست دادن دندان ها می شود.

البته این پایان مشکلات نیست. عفونت موجود در دهان وارد جریان خون شده و تولید بیماری های جدی دیگری مانند تورم قلب کرده و به  دیگر اندام های بدن صدمه می رساند.

تبخال

تاول های تبخالی و یا آفت دهان ، کوتاه مدت هستند و زود خوب می شوند. اما اگر پس از گذشت دو تا سه هفته بهبود نیافتند، حتما نزد پزشک بروید.

این نوع زخم ها اگر به مدت طولانی باقی بمانند، علایم بیماری هایی چون برفک و سرطان دهان است. دندانپزشک با بررسی این زخم ها متوجه جدی بودن یا نبودن آنها می شود.

 

برچسب ها: سلامت دهان و دندان، پوسیدگی دندان، مراقبت از دندان، خشکی دهان، تبخال، مراجعه به دندانپزشک، کرم خوردگی دندان، نفس بد بو، بیماری لثه تعداد بازديد: 1232 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز