Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
دوشنبه 26 آذر 1397 - 02:49

22
دی
دانستنی های کراتینه کردن مو

دانستنی های کراتینه کردن مو

کراتینه کردن مو راهی است برای صاف کردن موها و شاید زیباتر نشان دادن آن، اما به چه قیمتی؟ توجه داشته باشید که کراتینه کردن موها حتی ممکن است باعث بروز سرطان در افراد شود!

تحریریه زندگی آنلاین- گروه سلامت

 

کراتینه کردن مو یکی از روش‌های رایج صاف کردن مو و بر طرف کردن وزوز موهاست و اصطلاحا به آن "صاف کننده، معجزه گر" لقب داده می‌شود.

در واقع این روش را به عنوان نوعی متد طبیعی برای صاف کردن مو بکار می‌‌برند، در حالیکه مواد شیمیایی مضری برای انجام آن به کار می‌رود.

این موضوع پس از شکایات تعدادی از مراجعه کنندگان جهت کراتینه کردن مو و گزارش عوارض جانبی ناشی از آن بیشتر مورد بررسی قرار گرفت.

کراتین در واقع پروتئین اصلی موجود در مو، دندان و ناخن‌هاست و باعث صاف شدن و درخشندگی موها می‌گردد.

در افرادی‌که موهای فر یا وز دارند، این پروتئین به میزان کافی جهت نرم کردن ساختمان مو وجود ندارد. کراتینه کردن مو عمدتا با جایگزین کردن محتوای کراتین مو عمل می‌‌کند.

کراتین لازم جهت این امر از منابع حیوانی یا سایر منابع طبیعی تامین می‌‌شود. در طی این عمل، محصول کراتین بر روی مو مالیده می‌‌شود و سپس توسط یک سشوار داغ جذب مو می‌‌شود.

جهت انجام این روش صاف کردن مو، پوشاندن کوتیکول مو با کراتین و کاربرد نرم کننده داخل مو لازم است.

این محصول سپس از روی مو شسته می‌‌شود و اما عوارضی که این روش برای موها دارد چیست؟

عوارض جانبی کراتینه کردن مو با اولین شستشوی مو که معمولا 72 ساعت پس از انجام درمان است، دیده می‌‌شود.

مهمترین عوارض آن عبارتند از:

کراتینه کردن مو و خطر سرطان

فرمالدئید، یک ماده سرطانزاست که تقریبا در اغلب محصولات کراتینه مو یافت می‌‌شود. حتی نوع مشهور کراتین مو به نام نوع برزیلی حاوی فرمالدئید است.

اگر چه بیشتر سالنهای زیبایی از ماسک‌های مو برای پاک کردن فرمالدئید استفاده می‌‌کنند ولی هیچ روشی وجود ندارد که از جذب مقدار بسیار کم فرمالدئید از سطح پوست پیشگیری کند و فرمالدئید خاصیت بالقوه شدیدی برای بروز کانسر دارد.

اگر چه تعداد کمی از محصولات کراتینه که فاقد فرمالدئید هستند وجود دارند ولی این مواد نتایج دلخواه را ندارند چرا که قدرت صاف کنندگی موها به دلیل وجود فرمالدئید است. 

ریزش مو در اثر کراتینه کردن آن

مشکل بزرگ دیگر ریزش مو در تعدادی از مصرف کنندگان این روش است. دیده شده که موها پس از اولین شستشو از ریشه شروع به ریزش می‌‌کنند حتی اگر از محصولات مراقبت مو که در سالنها توصیه می‌‌شود، استفاده کنند.

بعلاوه غیر از ریزش مو، نازک شدن مو هم طی چند هفته پس از کراتینه مو دیده شده است.

در این شرایط مراجعه به پزشک متخصص برای بررسی علت ریزش مو ضروری است و ممکن است نیاز به مصرف داروهای ضد ریزش مو باشد.

تخریب ساختمان مو با کراتینه کردن آن

ممکن است موها بلافاصله پس از کراتینه کردن، براق و درخشنده شوند ولی این اتفاق دوام زیادی ندارد و 3-2 هفته پس از کراتینه کردن، قوام و بافت مو تغییر خواهد کرد.

موها خشک و شکننده می‌‌شوند ولی فرم فر یا وز مو تغییر کرده و صاف شده است و بنابراین ممکن است توقعی که شما از صاف شدن مو در نظر داشتید پس از 2 یا 3 بار شستن تامین نشود.

واکنش‌های حساسیتی در اثر کراتینه کردن مو

مثل سایر مواردیکه برای مو انجام می‌‌شود، کراتینه کردن مو نیز با بروز واکنشهای آلرژیک در تعدادی از افراد همراه بوده است.

این علائم شامل خارش و دانه های قرمز رنگ است که علائم معمول آلرژی محسوب می‌‌شوند باید توجه داشته باشید اگر زمینه آلرژی دارید، در انتخاب این روش کمی تامل کنید.

عوارض جانبی ناشی از کراتینه کردن مو غالبا شدید است. شما ممکن است از فرم فریا وز موهای خود خسته شده باشید ولی باید دقت کنید که کراتینه کردن مو و به دنبال آن صاف شدن مو معمولا بیشتر از 2 ماه دوام نمی‌آورد.

 

برچسب ها: زیبایی، مراقبت از مو، سلامت مو، علل سرطان، عوارض کراتینه کردن مو، خطرات کراتینه کردن مو، تخریب ساختمان مو تعداد بازديد: 825 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز