Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
سه شنبه 28 خرداد 1398 - 18:26

19
آبان
كوچولوهای شیرین زبان (1)

كوچولوهای شیرین زبان (1)

بخش اول- كودك شما به صداهایی كه از شما ایجاد می‌شود، توجه می‌كند و گوش می‌دهد. او تلاش می‌كند كه برخی از صداها را خودش ایجاد كند و شما نیز می‌توانید در این فرایند به او كمك كنید.

اعظم اسلامی مجد 

 

 از لحظه تولد تا 3 ماهگی

كودك شما به صداهایی كه از شما ایجاد می‌شود، توجه می‌كند و گوش می‌دهد. او تلاش می‌كند كه برخی از صداها را خودش ایجاد كند و شما نیز می‌توانید در این فرایند به او كمك كنید مثلا:

برای او آواز بخوانید. اینكار را می‌توانید حتی زمان قبل از تولدش نیز انجام دهید یعنی وقتی كه او در شكم شماست. او صدای شما را می‌شنود.

با كودك خود حرف بزنید. وقتی كه نزدیك شما است با او حرف بزنید. او حرف‌های شما را نمی‌فهمد. اما همچنان از صدای شما و لبخندتان لذت می‌برد. او شنیدن صدای دیگران و تماشای آنها را دوست دارد.

برای زمان‌های خلوت و كم سروصدا برنامه‌ریزی كنید. كودك شما به زمان‌هایی كه همه چیز آرام و بی‌سروصداست نیاز دارد پس تمام صداهای اضافی مثل رادیو، تلویزیون را خاموش كنید و در آرامش با او حرف بزنید.

 از 3 ماهگی تا 6 ماهگی

كودك شما در حال یادگیری حرف زدن است او به حرف زدن مردم با هم توجه می‌كند شما به او كمك می‌كنید تا به زودی خودش نیز همین كار را انجام دهد. مثلا موقع حرف زدن با او او را نزدیك خود نگاه دارید تا بتواند به چشم‌های شما نگاه كند. همین‌كار را انجام دهید سپس شروع كنید به حرف زدن و لبخند زدن را نیز فراموش نكنید.

وقتی كه شروع به گفتن حرف‌های نامفهوم می‌كند، از او تقلید كنید.

اگر سعی كرد تا همان صداهایی كه شما ایجاد می‌كنید را به تقلید تكرار كند، آن كلمه را دوباره و دوباره برایش تكرار كنید.

 از6 ماهگی تا 9 ماهگی

 كودك شما با صداها بازی می‌كند. برخی از این صداها مثل «بابا و دادا» برای كودك شما جالب‌تر هستند و معمولا سعی می‌كند با این كلمات بیشتر بازی كند. او با شنیدن صداهای شاد، لبخند می‌زند و از شنیدن صداهای غمگین و عصبانی ناراحت می‌شود و یا حتی گریه می‌كند. شما می‌توانید به كودك خود كمك كنید تا كلمات و حروف را بفهمد حتی اگر هنوز نمی‌تواند آنها را بگوید و درست تلفظ كند ولی شما:

با او بازی كنید. به او كمك كنید تا با ریتم‌ها، دستش را حركت دهد.

به او یك اسباب‌بازی دهید و در حین دادن به او بگوئید، ببین كه چقدر عروسك نرم و قشنگی داری.

بگذارید خودش را در آینه ببیند و بعد از او بپرسید: « این كیه تو آینه؟». اگر پاسخی به شما نداد، اسمش را بگویید.

از كودك خود سوال كنید مثلا «هاپو كجاست؟» اگر او جواب نداد خودتان به آنجا اشاره كنید.

 از 9 ماهگی تا یك سالگی

 او حالا دیگر كلمات ساده را می‌فهمد. اگر كسی به او بگوید، «نه، نه» رویش را از او بر می‌گرداند یا اینكه اگر كسی بپرسد مامان كو؟ بلافاصله به شما نگاه می‌كند. او اشاره می‌كند، صدا می‌سازد و از بدنش كمك می‌گیرد تا به شما چیزی بگوید مثلا وقتی كه می‌خواهد شما او را در آغوش بگیرید، دست‌هایش را به بالا می‌گیرد.

شما می‌توانید به او بگویید كه: بینی‌ات را به من نشان بده و بعد همزمان به بینی خودتان اشاره كنید او نیز بلافاصله دستش را به سمت بینی‌اش می‌برد. همین كار را با انگشتان، چشم‌ها، گوش‌ها، زانوها، دست‌ها و... تكرار كنید... 

برای خواندن بخش دوم- كوچولوهای شیرین زبان- اینجا کلیک کنید.

 

برچسب ها: صداها و کودکان، کودکان و صداها، صدا در کودکان، سر و صدا در کودکان، حرف زدن در کودکان، کلمات و کودکان تعداد بازديد: 1085 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز