Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
جمعه 24 اردیبهشت 1400 - 01:49

20
اسفند
همه چیز پیرامون درد مچ دست

همه چیز پیرامون درد مچ دست

درد مچ دست نوعی سندرم است که در آن بیمار به دلیل ناراحتی مچ دست نمی‌تواند از دستش استفاده کند. در این مقاله به بررسی روش‌های درمان درد مچ دست می‌پردازیم.

تحریریه زندگی آنلاین : درد مچ دست نوعی سندرم است که در آن بیمار به دلیل ناراحتی مچ دست نمی‌تواند از دستش استفاده کند. در این مقاله به بررسی روش‌های درمان درد مچ دست می‌پردازیم.

 

علائم و نشانه‌های درد مچ دست

اگر در مورد علت درد مچ دست (Wrist pain) خود مطمئن نیستید و یا اگر از توصیه‌های درمانی ویژه‌ای برای شرایط خودآگاهی ندارید، باید به دنبال فوریت‌های پزشکی باشید.برخی از علائمی که نشان می‌دهند شما باید توسط یک پزشک معاینه شوید، به شرح زیر هستند:

 ناتوانایی در حمل اشیاء و یا استفاده از بازو

آسیبی که باعث تغییر شکل در مفصل می‌شود

 درد مچ دست که در هنگام شب و یا در زمان استراحت رخ می‌دهد

 درد مچ دست که بیشتر از چند روز ادامه دارد

 ناتوانایی در صاف کردن و یا خم کردن مفصل

 تورم یا کبودی قابل‌توجه در اطراف مفصل یا بازو

 علائم عفونت از قبیل تب، قرمزی و گرما

 بی‌حسی و مورمور شدن دست‌ها و یا مچ دست‌ها

 بیشتر بخوانید:

کنترل آرتروز با کاهش وزن

ورزش راهکار کم‌هزینه درمان آرتروز

بهبود آرتروز کمر با فیزیوتراپی

 

 

 

علت‌های درد مچ دست

شرایط زیر از دلایل عمده بروز درد مچ دست هستند:

سندرم تونل کارپال

 عصب میانی یکی از سه عصب اصلی در بازو است. سندرم تونل کارپال زمانی اتفاق می‌افتد که عصب میانی فشرده و یا باریک می‌شود.این عصب در کف دست شما قرار گرفته ‌است و حس قسمت‌های زیر را در دست نشان می‌دهد:

 انگشت شست

 انگشت سبابه

 انگشت میانی

 قسمتی از انگشت حلقه

همچنین باعث وارد شدن ضربه‌های الکتریکی به عضله‌ای می‌شود که به انگشت شست منتهی می‌شود. سندرم تونل کارپال می‌تواند در یک و یا هر دو دست شما اتفاق بیفتد. ورم در مچ دست، باعث فشردگی در سندروم تونل کارپال می‌شود. درد مچ دست ناشی از این فشار اضافی، بر روی مچ دست و بر روی عصب میانی است. علاوه بر درد مچ دست، سندرم تونل کارپال می‌تواند منجر به بی‌حسی، ضعف و سوزن شدن قسمت خارجی دست شما در نزدیکی انگشت شست شود.به دلیل وجود هر یک از شرایط زیر، درد مچ دست و سندرم تونل کارپال ممکن است ایجاد شود:

انجام دادن حرکت‌های تکراری با مچ دست مانند تایپ کردن، نقاشی کشیدن یا خیاطی

داشتن اضافه وزن، بارداری و یا یائسگی

داشتن شرایط پزشکی خاص مانند دیابت، ورم مفاصل و یا کم‌کاری تیروئید

آسیب‌دیدگی مچ دست

آسیب‌دیدگی مچ دست هم می‌تواند باعث ایجاد درد شود.

صدمات وارد شده به مچ دست عبارتند از پیچ‌خوردگی، شکستگی استخوان‌ها  و تاندونت‌ها. تورم، کبودی و یا تغییر شکل مفاصل در نزدیکی مچ ممکن است از علائم آسیب‌دیدگی مچ دست باشند. برخی از آسیب‌های مچ دست ممکن است به خاطر وارد شدن ضربه اتفاق بیفتند.برخی دیگر از علائم ممکن است در طول زمان به کندی رشد کنند.

نقرس و درد مچ دست

نقرس، ناشی از تجمع اسید اوریک در بدن است. اسید اوریک یک ماده شیمیایی است که وقتی بدن شما مواد غذایی حاوی ترکیبات آلی به نام پورین (purine) را تجزیه می‌کند، تولید می‌شود. بیشترین مقدار اسید اوریک در خون حل شده و از طریق ادرار از بدن دفع می‌شود. در برخی موارد، بدن اسید اوریک زیادی تولید می‌کند. اسید اوریک اضافی می‌تواند در داخل مفاصل رسوب کرده و در نتیجه باعث درد و تورم شود. این درد اغلب در زانوها، مچ پا، مچ دست و پاها رخ می‌دهد.

 

علل شایع بروز نقرس عبارت است از:

 نوشیدن بیش از حد الکل

پرخوری

 مصرف برخی از داروهای خاص مانند دیورتیک‌ها

 بیماری‌های دیگری مانند فشارخون بالا، دیابت و بیماری کلیوی

 آرتروز

به التهاب مفاصل آرتروز گفته می‌شود.آرتروز می‌تواند موجب ورم و سفتی در قسمت آسیب‌دیده بدن شود. آرتروز دلایل زیادی دارد از جمله فرسایش و پارگی طبیعی مفصل، پیری و کار کردن بیش از حد با دست‌ها.

آرتروز انواع مختلفی دارد، اما متداول‌ترین انواع آن‌ عبارتند از:

آرتریت روماتوئید (RA)

که یک بیماری خود ایمنی است که معمولاً بر روی هر دو مچ دست تأثیر می‌گذارد. این بیماری زمانی بروز می‌کند که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به لایه‌های داخلی مفاصل شما، از جمله مچ دست، حمله می‌کند و می‌تواند موجب تورم دردناکی شود که ممکن است در نهایت منجر به فرسایش استخوان شود.

بیشتر بخوانید:

وقتی مفصل ران درگیر آرتروز می‌شود

 

 

 

استئوآرتریت (OA)

یک بیماری دژنراتیو مفصلی است که در میان افراد بزرگسال مسن شایع است. این بیماری بر اثر شکست غضروفی که مفاصل را پوشش می‌دهد، ایجاد می‌شود. بافت محافظ با بالا رفتن سن و حرکات مکرر، آسیب می‌بیند. این حالت باعث افزایش اصطکاک شده زیرا استخوان‌های مفصل به یکدیگر سائیده می‌شوند که منجر به بروز تورم و درد می‌شود.

آرتریت پسوریاتیک (PsA)

نوعی آرتروز است که در افرادی با یک نوع اختلال پوستی به نام پسوریازیس رخ می‌دهد.

 

 

پیچ‌خوردگی مچ دست

رباط دارای بافتی سفت و فیبری است که حرکت اطراف مفصل را کنترل می‌کند. رباط‌های اطراف مچ دست، به ثابت ماندن موقعیت دست و حرکات کنترل‌شده کمک می‌کنند. هنگامی‌که مچ دست آسیب می‌بیند، رباط‌های مچ دست بیش از حد طبیعی خود دچار کشیدگی می‌شوند.این حالت اغلب بعد از بروز یک آسیب رخ می‌دهد مانند افتادن بر روی دست‌ها. علاوه بر درد در هنگام حرکت مچ دست، دیگر علائم متداول پیچ‌خوردگی مچ دست عبارتند از ورم در اطراف مفصل،کبودی یا تغییر رنگ، حس سوزش و یا سوزن شدن که به نام پارستزیا (paresthesia) شناخته می‌شود.

 

 

تاندونت‌های مچ دست

دسته‌های زیادی از بافت به نام تاندون‌ها وجود دارند که از مچ دست رد می‌شوند و ماهیچه‌های بازو را به استخوان‌های دست و انگشت متصل می‌کنند. تاندون‌های عضله خم کننده (فلکسور) در قسمت کف دست قرار دارند و به انگشتان شما اجازه می‌دهند که برای گرفتن اشیاء خم شوند. تاندون‌های بازکننده عضلات (اکستنسور) در قسمت بالایی دست قرار دارند و به انگشتان شما کمک می‌کنند تا مرتب و راست باشند و اشیاء را رها کنند.هنگامی‌که یک یا چند تاندون ملتهب می‌شوند، تاندونت‌های مچ دست بزرگ می‌شوند که منجر به گرفتگی، درد، به همراه سفتی صبحگاهی و گاهی اوقات با تورم خفیف و یا گرما همراه است. برخی از افراد صدای سائیدگی بین استخوان و غضروف (یک حس ترکیدن) را هنگام حرکت دادن مچ خود گزارش می‌کنند. مشاغلی که شامل حرکات تکراری مچ دست هستند مانند تایپ کردن یا کار کردن با ماشین‌آلات و ورزش‌هایی که فشار تکرارشونده‌ای را بر روی مچ دست وارد می‌کنند مانند گلف یا تنیس، از شایع‌ترین علل تاندونت‌های مچ دست هستند.

 

 

تنوسینویت (التهاب و ورم تاندون) مچ دست

اصطلاح تنوسینویت را اغلب می‌توان به‌جای تاندونت به کار برد. بر اثر تنوسینویت، غلاف تاندون (پوششی پر از مایع که تاندون‌های مچ دست شما از داخل آن عبور می‌کند) ملتهب می‌شود که منجر به بروز علائمی شبیه به تاندون ملتهب می‌شود.یک نوع خاص از تنوسینویت، تنوسینویت دکرون(de Quervain)نام دارد

 

 که باعث درد مچ دست در سمت خارجی انگشت شست می‌شود که ممکن است این درد به سمت بازو حرکت کند. این وضعیت در خانم‌های بین سنین ۳۰ تا ۵۰ سال بیشتر شایع است. اغلب اوقات، خانم‌ها از داشتن یک فعالیت تکراری با دست، مانند بلند کردن کودک را گزارش می‌دهند.

 بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد آرتروز و راه های درمان آن

 

 

 

شکستگی مچ دست و درد مچ دست

شکستگی مچ یک آسیب استخوانی متداول است. این حالت ممکن است به خاطر آسیب و یا ضعف استخوانی مانند پوکی استخوان اتفاق بیفتد. یک نوع معمول شکستگی مچ دست، شکستگی کتف است که ممکن است به دلیل افتادن بر روی دست رخ دهد. استخوان کتف، یک استخوان منحنی شکل است، شبیه به یک قایق که در قسمت خارجی انگشت شست دست شما قرار گرفته ‌است. شکستگی کتف باعث ورم، درد و حساسیت، دقیقاً زیر انگشت شست می‌شود.درد زمانی بدتر می‌شود که فرد سعی کند چیزی را فشار دهد و یا بگیرد.

 

کیست گانگلیون

کیست‌های گانگلیون، کیسه‌هایی پر از مایع و خوش‌خیم هستند که باعث ورم و یا درد مچ دست می‌شوند. آنها معمولاً در قسمت پشت دست و یا مچ دست ایجاد می‌شوند و اغلب صاف و نرم هستند. این کیست‌ها ممکن است رشد کنند اما نمی‌توانند به دیگر بخش‌های بدن  گسترش پیدا کنند. به‌ندرت ممکن است که یک کیست باعث فشردگی یک عصب شده و موجب ضعف عضلات و یا بی‌حسی و سوزن شدن شود.

 

سندرم تونل کوبیتال

سندرم تونل کوبیتال، که با عنوان نوروپاتی اولنار نیز شناخته می‌شود ناشی از فشردگی عصبی با عنوان funny bone است که به آن عصب اولنار نیز گفته می‌شود. این وضعیت ممکن است باعث درد مچ دست به همراه بی‌حسی و سوزن شدن انگشتان چهارم و پنجم شود.

 

کارپال Boss و درد مچ دست

وارد آمدن ضرباتی سفت و محکم و ثابت در پشت دست و یا مچ دست می‌باشد و توسط یک ناحیه کوچک از آرتروز، در محل اتصال استخوان‌های دراز دست و استخوان‌های کوچک مچ دست ایجاد می‌شود.

  بیشتر بخوانید:

بهبود آرتروز کمر با فیزیوتراپی

داستان آرتروز در مفاصل میان مهره ای

 

 

عوامل خطر درد مچ دست

درد مچ دست برای هر فردی ممکن است اتفاق بیفتد، چه افرادی که تحرک کمی دارند و چه افرادی که خیلی فعال هستند و چه افرادی که بین این دو گروه قرار دارند.

اما خطر درد مچ دست در شما ممکن است با موارد زیر، افزایش پیدا کند:

شرکت در فعالیت‌های ورزشی

بروز آسیب‌های مچ دست در بسیاری از ورزش‌ها وجود دارند، چه ورزش‌های ضربه‌ای و چه ورزش‌هایی با حرکات تکراری که هر دو باعث ایجاد فشار بر روی مچ دست می‌شوند. این ورزش‌ها شامل فوتبال، بولینگ، گلف، ژیمناستیک، هاکی و تنیس باشد.

فعالیت‌های تکراری

تقریباً هر فعالیتی که با دست و مچ دست شما در ارتباط باشد حتی بافندگی و کوتاه کردن مو، اگر به‌شدت انجام شود، می‌تواند به از کار افتادن مچ دست منجر شود.

برخی از بیماری‌ها یا شرایط خاص

بارداری، دیابت، چاقی، آرتریت روماتوئید و نقرس ممکن است ریسک ابتلا به سندرم تونل کارپال را افزایش دهند.

 

را‌های تشخیص دلایل درد مچ دست

معاینه فیزیکی

پزشک ابتدا مچ دست، دست و بازوی شما را از نظر کبودی، تورم، تغییرات پوستی و یا از بین رفتن ماهیچه بررسی خواهد کرد. سپس بر روی استخوان‌ها و ماهیچه‌ها فشار وارد می‌آورد تا حساسیت و تغییر شکل آنها را ارزیابی کند، همچنین با حرکت دادن مچ دست، دامنه حرکتی دست را نیز مورد ارزیابی قرار می‌دهد. علاوه بر معاینه کامل اسکلتی عضلانی، پزشک، تعداد ضربان‌های مچ دست شما را نیز بررسی خواهد کرد و یک آزمایش فوری عصبی را بر روی دست، مچ و بازوی شما به‌منظور کنترل مشکلات حسی یا ضعف ماهیچه‌ای انجام می‌دهد.

 

 

آزمایشات تصویربرداری

اشعه ایکس : این آزمایش، رایج‌ترین آزمایش برای درد مچ دست است. با استفاده از مقدار کمی از اشعه، اشعه X می‌تواند شکستگی استخوان یا علائم آرتروز را نشان دهد.

سی‌تی‌اسکن: این اسکن می‌تواند جزئیات دقیق و مفصلی را درباره استخوان‌های مچ دست شما ارائه کند و ممکن است شکستگی‌هایی را که با اشعه X دیده نمی‌شوند را تشخیص دهد.

ام آر آی: در این تست از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی قوی برای تولید تصاویر دقیق از استخوان‌ها و بافت‌های نرم استفاده می‌شود. برای ام آر آی مچ دست،این امکان وجود دارد که به‌جای قرار گرفتن کل بدن در دستگاه، فقط بازوی خود را وارد دستگاه کوچک‌تری کنید.

سونوگرافی: این تست ساده و غیر تهاجمی می‌تواند به تصویرسازی تاندون‌ها، رباط‌ها و کیست‌ها کمک کند.

 

 

آزمایشات و روش‌های مخصوص برای درد مچ دست

بسته به ظن و گمان پزشک در رابطه با یک تشخیص خاص، پزشک ممکن است یک آزمایش ویژه را انجام دهد. برای مثال، آزمایش تینل (Tinel) که می‌تواند به تشخیص سندرم تونل کارپال کمک کند. پزشک به آرامی بر روی عصب میانی ضربه می‌زند تا تشخیص دهد که آیا ملتهب است یا خیر. اگر احساس سوزن شدن را در سه انگشت اول خود احساس می‌کنید، پس نتیجه این آزمایش مثبت است.آزمایش دیگر، آزمایش فینکلشتاین (Finkelstein) است که می‌تواند به پزشک کمک کند تا تنوسینویت دکرون را تشخیص دهد.در این آزمایش، فرد انگشت شست خود را درون مشت خود می‌گیرد. سپس پزشک از یک دست برای ثابت نگه داشتن بازو استفاده می‌کند، درحالی‌که از دست دیگر برای حرکت مچ دست به سمت انگشت کوچک استفاده می‌کند. اگر این حرکت باعث درد در طول انگشت شست می‌شود، نتیجه آزمایش مثبت است.اگر پزشک در مورد مفصل مچ دست عفونی (به نام آرتریت سپتیک) و یا نقرس مچ دست نگرانی داشته باشد، یک نمونه از مایع سینوویال را از داخل مفصل خارج می‌کند. این روش آسپیراسیون مفصل نامیده می‌شود و اغلب در مطب پزشک انجام می‌گیرد. در صورت ابتلا به نقرس، مایع سینوویال، وجود کریستال‌ها و تعداد نسبتاً  بالایی از گلبول‌های سفید خون را نشان خواهد داد. با وجود آرتریت سپتیک، تعداد گلبول‌های سفید خون بسیار بالا خواهد بود.

 

آرتروسکوپی

اگر آزمایشات تصویربرداری، نتایجی را در پی نداشته باشند، پزشک ممکن است یک آرتروسکوپی را انجام دهد. آرتروسکوپی روشی است که در آن یک ابزار به اندازه مداد به نام آرتروسکوپ را از طریق یک شکاف کوچک در پوست، وارد مچ می‌کنند. این ابزار شامل یک نور و یک دوربین کوچک است که تصاویر را بر روی یک صفحه تلویزیون پخش می‌کند. آرتروسکوپی دارای استاندارد طلایی برای ارزیابی درد مچ دست در طولانی مدت است. در برخی موارد، پزشک ممکن است مشکلات مچ دست را از طریق آرتروسکوپ اصلاح کند.

 

آزمایشات عصبی

در صورتی که پزشک به سندرم تونل کارپال مشکوک باشد، ممکن است دستور انجام الکترومیوگرام (EMG) را صادر کند. این آزمایش، میزان ترشحات الکتریکی کوچک تولید شده در ماهیچه‌های شما را اندازه‌گیری می‌کند. یک الکترود به نازکی سوزن، وارد ماهیچه می‌شود و سپس فعالیت الکتریکی ماهیچه را چه در زمان استراحت و چه در زمان انقباض، ثبت می‌کند. مطالعات هدایت عصب نیز به عنوان بخشی از الکترومیوگرام (EMG) انجام می‌شود تا ارزیابی شود که آیا جریان‌های الکتریکی در محدوده تونل کارپال کاهش پیدا کرده است یا خیر.

 

 

راه‌های درمان درد مچ دست

درمان درد مچ دست به‌طور کامل به علت مشکل بستگی دارد. بنابراین، بسیار مهم است که شما از علت علائم خود قبل از شروع یک برنامه درمانی آگاهی داشته باشید.

 

  راهکارهای خود مراقبتی

برای شروع، چند استراتژی خود مراقبتی ممکن است درد مچ دست شما را تسکین دهد، به‌ویژه اگر پیچ‌خوردگی و یا تاندونت در شما تشخیص داده شده باشد.

 

  استراحت

نخستین درمان برای بسیاری از شرایط عادی که باعث بروز درد مچ دست می‌شود، استراحت دادن به مفصل و کمک کردن به فروکش کردن التهاب حاد می‌باشد. بااین‌حال مهم است که در هنگام استراحت دادن به مفصل، احتیاط کنید زیرا عدم تحرک طولانی ‌مدت می‌تواند باعث سفتی مفاصل شود.

  استفاده از یخ

اگر دچار پیچ‌خوردگی و یا تاندونت شده‌اید، بهتر است برای یکی دو روز اول، هر سه تا چهار ساعت، به مدت بیست دقیقه از یخ استفاده کنید. اگرچه ممکن است وسوسه شوید که زمان استفاده از یخ را طولانی‌تر کنید،اما استفاده طولانی از یخ به بهبودی سریع‌تر مچ دست شما کمکی نمی‌کند و در حقیقت می‌تواند باعث آسیب رسیدن به بافت‌ها شود.

 

  فشرده‌سازی       

پزشک ممکن است فشرده‌سازی مچ دست را توصیه کند. با استفاده از یک نوار کشی، مچ دست را از انگشتان تا بالای بازو بپوشانید. این پوشش نباید سفت و محکم باشد زیرا باعث قطع شدن گردش خون در دست و مچ دست می‌شود (سوزن شدن، نشانه‌ای بر محکم بستن نوار کشی است)

  عدم تحرک

براکت‌ها و یا اسپلینت‌های محافظتی، می‌توانند به افرادی که به‌تازگی پیچ‌خوردگی مچ دست را تجربه کرده‌اند و یا دچار سندرم تونل کارپال یا تاندونت‌ها هستند، کمک کنند. برای افراد مبتلا به آرتروز مچ دست، پوشیدن اسپلینت در طول فعالیت‌هایی که منجر به درد می‌شوند، می‌تواند مفید باشد. در صورت بروز شکستگی، گچ گرفتن مچ دست لازم است که البته باید توسط یک پزشک متخصص انجام شود.

 

  داروها

داروهای ضد درد غیر التهابی غیر استروئیدی که معمولاً با عنوان NSAIDs تجویز می‌شوند، برخی از معمول‌ترین داروهای تجویزی هستند که به‌ویژه برای بیماران مبتلا به درد مچ دست ناشی از مشکلاتی از قبیل پیچ‌خوردگی، تاندونت‌ها و ورم مفاصل هستند تجویز می‌شوند. NSAIDs در درمان سندرم تونل کارپال مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

کورتیزون یک داروی قوی است که التهاب را درمان می‌کند. التهاب یک مشکل رایج در بیماران مبتلا به درد مچ دست است، مانند افرادی که به تاندونت مبتلا هستند. برخی از افراد مبتلا به آرتروز مچ دست و یا سندرم تونل کارپال نیز از تزریق کورتیزون بهره می‌برند.

 

  عمل جراحی برای درد مچ دست

برخی از شرایط مربوط به مچ دست، برای درمان به عمل جراحی نیاز دارند، مانند انواع خاصی از شکستگی، کیست‌های گانگلیون و برداشتن فشار از روی عصب میانی یا اولنار. اگر به جراحی مچ دست نیاز دارید، با پزشک خود درباره یافتن یک جراح دست صحبت کنید، یک جراح ارتوپدی یا جراح پلاستیک که دارای تخصص ویژه‌ای در انجام عمل جراحی بر روی دست، مچ و بازو است.

 

راه‌های پیشگیری از بروز درد مچ دست

برخی از فعالیت‌ها به‌گونه‌ای هستند که افراد در معرض خطر، برای آسیب نرسیدن به مچ دست خود کارهایی را انجام می‌دهند. پوشیدن اسپلینت‌های محافظ مچ دست و یا استفاده از مچ‌بند در ورزش‌هایی مانند اسکیت، هاکی خیابانی و اسنوبورد می‌تواند به پیشگیری از ابتلا به پیچ‌خوردگی مچ دست کمک کند.در زمانی که اسکی می‌کنید، از چوب‌هایی استفاده کنید که دارای قلاب کوتاهی باشند و با بندهای  محکم آنها را به مچ‌های دست نبندید. علاوه بر این، افرادی که قبلاً دچار آسیب‌دیدگی مچ دست شده‌اند، ممکن است بیشتر در معرض خطر صدمات بیشتری باشند، به‌خصوص اگر نتوانند حرکت کامل قدرت مچ دست خود را به دست بیاورند.به همین دلیل، برای افراد فعال خصوصاً ورزشکاران مهم است که قبل از شروع فعالیت‌های رقابتی، عملکرد کامل مچ دست خود را به دست بیاورند. فیزیوتراپی به‌خصوص فیزیوتراپی دست می‌تواند در تقویت مفصل مچ دست مفید باشد. در نهایت، برای پیشگیری از پیشرفت و یا بدتر شدن سندرم تونل کارپال، از انجام حرکات تکراری اجتناب کنید، استراحت کنید و ابزار ارگونومیک مثل مچ‌بند و یا پد ماوس کامپیوتر می‌تواند مفید باشد.

 

 

درمان خانگی برای درمان تونل کارپال و درد مچ دست

درمان‌های سنتی

رایج‌ترین روش‌های درمانی تونل کارپال، ثابت نگه داشتن ناحیه آسیب‌دیده است تا از این طریق انجام حرکات تکراری متوقف ‌شوند و یا با عمل جراحی، ناحیه آسیب‌دیده را برای کم شدن فشار باز می‌کنند. بااین‌حال، مطالعه‌ای که در ژورنال ارتوپدی و فیزیوتراپی ورزشی انجام شد نشان می‌دهد که فیزیوتراپی ممکن است درست همانند عمل جراحی عمل کند.این مطالعه بر روی ۱۰۰ زن از مادرید که نیمی از آنها تحت فیزیوتراپی قرار گرفتند و نیمی از آنها تحت عمل جراحی قرار گرفتند، انجام شد.محققان دریافتند که فیزیوتراپی (مخصوصاً به روش درمان دستی) عملکرد دست و مچ دست را بهبود بخشیده و درد را به‌اندازه یک عمل جراحی استاندارد در مورد این بیماری کاهش می‌دهد. علاوه بر این، پس از گذشت یک ماه، بیمارانی که فیزیوتراپی انجام دادند، نتایج بهتری نسبت به افرادی داشتند که عمل جراحی را انجام داده بودند.

درمان درد مچ دست با سرما و ارتعاش

احتمالاً در مورد استفاده از یخ و سرما برای درمان منطقه متورم ناشی از سندرم تونل کارپال شنیده‌اید، اما دکتر باکستر هشدار می‌دهد که استفاده از یخ و سرما، عضلات و تاندون‌ها را سفت کرده و جریان خون را کاهش می‌دهد.

 او می‌گوید سعی کنید ناحیه تحت درمان با یخ را برای تحریک جریان خون، ماساژ دهید زیرا ماساژ دادن، فیبرهای عضلانی را انعطاف‌پذیر نگه می‌دارد، بنابراین آسیب مجدد ناشی از فیبرهای متحرک که تلاش می‌کنند دامنه حرکتی را کاهش دهند به حداقل می‌رسد و استفاده از یخ قابل‌تحمل‌تر است.

استراحت

ساده‌ترین روش درمان برای سندرم تونل کارپال این است که انگشتان، دست و مچ خود را استراحت دهید. فعالیت‌هایی که فکر می‌کنید باعث بی‌حسی و درد می‌شوند را رها کنید. زمانی که علائم بهبود پیدا می‌کنند، این فعالیت‌ها می‌توانند به‌تدریج ادامه پیدا کنند. دکتر شری لیبرمن، جراح ارتوپد هیوستون، پیشنهاد می‌کند که بیماران ارگونومی فضای خانه و محل کار خود را ارزیابی کنند تا مسائلی که می‌تواند در علائم آنها نقش داشته باشند را تشخیص دهند.ایجاد تغییراتی در دفتر کار که ممکن است به تسکین علائم کمک کنند عبارتند از تعویض یک صفحه‌کلید و یا ماوس ارگونومیک، تغییر موقعیت صفحه‌کلید و ماوس برای قرار گرفتن مچ‌ دست‌ها در حالت خنثی و یا استفاده از مچ‌بند برای مچ دست‌ها. در منزل، بیماران می‌توانند در بین انجام کارهای تکراری استراحت کرده و حرکات کششی انجام دهند  و دست‌ها و مچ خود را نیز حرکت دهند.

حرکات کششی

تمرینات ساده مچ ساده می‌تواند در هر زمانی در طول روز انجام شود، چه در محل کار خود و چه در صف انتظار در فروشگاه. برای مثال، آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکایی پیشنهاد می‌کند که دست خود را مشت کنید و سپس انگشتان خود را تا زمانی که دوباره صاف شوند به سمت پایین بکشید، این حرکت را ۵ تا ۱۰ بار تکرار کنید تا هرگونه فشاری را از روی مچ دست خود برطرف کنید. اگر به دلیل احتباس مایعات ناشی از دوران بارداری یا شکستگی، دچار مشکل شدید، عادت کنید که دست‌ها و مچ دست‌ها را در هر زمان ممکن به سمت بالا بکشید.

استفاده از  اسپلینت های شبانه

صاف نگاه داشتن مچ دست‌ها می‌تواند به کاهش فشار بر روی اعصاب میانه کمک کند.

نشانه‌های درد در هنگام شب رایج‌تر هستند، بنابراین استفاده از اسپلینت در شب ممکن است به کاهش علائم قبل از شروع آنها کمک کند. دکتر لیبرمن می‌گوید: اگر شما با انجام فعالیت‌های تکراری در محل کار مشکلی دارید، می‌توانید  از اسپلینت های مچ دست، در طول روز نیز استفاده کنید.هدف از استفاده از اسپلینت، نگه داشتن مچ دست در وضعیت خنثی و باز نگه داشتن تونل کارپال و پیشگیری از وارد آمدن فشار بر روی عصب است. او می‌گوید: ما تمایل داریم که در زمان خوابیدن، مچ دستان خود را جم کنیم که باعث بدتر شدن علائم می‌شود. این اسپلینت ها همچنین می‌توانند در حین انجام فعالیت‌هایی که باعث برتر شدن علائم می‌شوند نیز استفاده شوند.

درمان‌های ضد التهابی

دکتر لیبرمن می‌گوید: موارد خفیف درد مچ دست ممکن است به داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن به خوبی پاسخ دهند. برخی از بیماران تشخیص می‌دهند که دیگر روش‌های ضد التهابی مانند طب سوزنی و ترکیبات ضد التهاب طبیعی مانند زردچوبه و امگا ۳ می‌توانند به موارد خفیف درد مچ دست کمک کنند. بااین‌حال، او هشدار می‌دهد که علائم پایدار یا بدتر شدن علائمی از جمله سوزش و یا سوزن شدن می‌توانند شروعی برای بی‌حسی مداوم و یا ضعف باشند که در صورت عدم درمان، ثابت و دائم باقی می‌مانند.

 

 

حرکات کششی دست و مچ دست برای کاهش درد

تمرینات ورزشی می‌توانند تحرک را بهبود ببخشد و شانس آسیب‌دیدگی و یا آسیب مجدد را کاهش دهند. انجام حرکات کششی در خانه و یا در محل کار، آسان است. زمانی که این حرکات به‌درستی انجام شوند، می‌تواند برای سلامتی کلی مچ دست و دست شخص مفید باشند. هر فردی که درد مزمن و یا درد به همراه بی‌حسی را تجربه می‌کند، باید برای تشخیص کامل به پزشک مراجعه کند.

حرکات کششی زیر، می‌توانند به قدرت و تحرک مچ دست و دست کمک کنند:

مشت کردن دست

برای انجام این حرکت کششی:

*دست‌ها را در کنار سر خود قرار دهید و آنها را باز کنید.

*دستان خود را مشت کنید به‌طوری‌که انگشت شست روی انگشتان دیگر باشد.

*انگشتان خود را به سمت مچ دست خود بکشید تا زمانی که کشیدگی را احساس کنید.

 

 

برچسب ها: آرتروز، دردهای مفصلی، درد مچ دست تعداد بازديد: 81 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز