Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
دوشنبه 24 مرداد 1401 - 05:09

11
تیر
اهمیت رفتار های والدین در شکل‌گیری هویت جنسی کودک

اهمیت رفتار های والدین در شکل‌گیری هویت جنسی کودک

خیلی از کودکان رفتارهای غالب جنسی را با توجه به‌ نظر متفاوت نسبت به رفتارهای مناسب برای مرد و زن از سن چهار تا پنج‌ سالگی نشان می‌دهند، ولی هویت جنسی این‌که فرد خود را زن یا مرد بداند مربوط به سن چهار سالگی است.

تحریریه زندگی آنلاین : به گزارش کودک سالم، دکتر مرضیه عزیزی معین؛ روانشناس بالینی و مدرس دانشگاه در گفتگو با ایسنا گفت: خیلی از کودکان رفتارهای غالب جنسی را با توجه به‌ نظر متفاوت نسبت به رفتارهای مناسب برای مرد و زن از سن چهار تا پنج‌ سالگی نشان می‌دهند، ولی هویت جنسی این‌که فرد خود را زن یا مرد بداند مربوط به سن چهار سالگی است. اختلال هویت جنسی به تعارض بین جنسیت واقعی فردی و جنسیتی که خود را معرفی می‌کند اطلاق می‌شود و این‌ که فرد با جنسیتی که به دنیا آمده احساس نارضایتی زیادی دارد و در واقع ذهن با جسم و ژنتیک فرد مطابقت ندارد و در این بیماران تناقض صد در صدی وجود دارد و نسبت ‌به جنس خودشان دچار اختلال می‌شوند و میل خیلی قوی دارند برای داشتن جنسیت دیگر و یا اصرار بر این‌ که متعلق به جنس مقابل هستند و تنفر قوی‌ از کالبدشناسی جنسی خودشان دارند. رفتار های والدین، ساختار های فرهنگی و محیط اجتماعی در شناخت هویت جنسی کودک موثر است. رفتارهای والدین با کودکان و کیفیت روابط خانوادگی در سال‌های اولیه زندگی کودک در شناخت و آگاهی از هویت جنسی تاثیر بسزایی دارد. همچنین بیان جملاتی همچون چه دختر خوبی دارم و یا چه پسر مودبی دارم در انتقال ارزش های هویت جنسی مرد بودن و یا زن بودن به کودک اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. استفاده کودک از اسباب‌‌بازی‌های مربوط به جنس خود، مثل داشتن عروسک برای دخترها یا ماشین‌ و تفنگ برای پسرها می‌تواند به ساخت هویت جنسی کودکان کمک ‌کند. در واقع پدر و مادر هستند که به عنوان والدین به کودک نشان می‌دهند که ما از این‌ که تو دختر یا پسر هستی خوشحالیم و انتظار داریم که در بزرگسالی یک زن یا مرد کامل باشی. فرزند پسر باید بیشتر با پدر و فرزند دختر باید بیشتر با مادر خود همراه باشد...

بیشتربخوانید:

آموزش مسائل جنسی به کودکان ؛ دقیقا باید به او چه بگویید؟

راهکار مبارزه با سو‌ء استفاده جنسی از کودکان

در مورد مسائل جنسی از چه سنی با کودک صحبت کنیم؟

برچسب ها: روانشناسی، کودکان، والدین، تربیت کودک، مسائل جنسی، آموزش، هویت جنسی تعداد بازديد: 80 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز