Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 16:41

23
خرداد
کمر درد زير ذره‌بين طب سنتی (1)

کمر درد زير ذره‌بين طب سنتی (1)

اولین گام یک درمانگر جهت مداوای کمر درد تشخیص نوع درد کمر می‌باشد. کمر دردها دارای علل مختلفی می‌باشند و دارای تقسیم‌بندی‌های مختلفی می‌باشند.

مسعود رضوانی

 

 

 

 

بی‌شک پس از سرما خوردگی، کمر درد شایع ترین عارضه در بین افراد تمام جوامع است. هر چند که گاهی از آلرژی پس از سرما خوردگی به عنوان شایع‌ترین عارضه نام برده می‌شود اما آمارها نشان می‌دهند 85 در صد افراد حداقل یکبار در طول زندگی خود کمردرد را تجربه خواهند کرد. در این مقاله سعی بر آن داریم که با قلمی ساده و روان به بررسی کمر درد از جنبه‌های مختلف آن بپردازیم.

علل ایجاد کمر درد در جامعه ایران

کمردرد یکی از شایع‌ترین عارضه‌ها در ایران می‌باشد که قریب 95 درصد افراد بالای 50 سال با آن درگیر هستند. آمارهای مربوط به کمر درد، در ایران هشدار یک فاجعه بزرگ در کشور را می‌دهد. فاجعه‌ای که ما خود به آن دامن زده‌ایم. یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده کمر درد و یا تشدید دردهای آن ناحیه استفاده از سنگ‌های توالت به صورت سنتی در کشور ما می‌باشد.

وضعیت بسیار نامناسب ستون فقرات در هنگام استفاده از این سنگ‌های توالت سنتی اسباب کمر درد را حتی در سنین کم فراهم می‌آورد.

از عوامل دیگر شستشوی رخت و لباس با دست و بدون استفاده از ماشین لباسشویی  می‌باشد. وضعیت غلط خوابیدن و یا نشستن طولانی مدت جوانان در هنگام استفاده از رایانه و اینترنت، حمل بارهایی فراتر از آستانه تحمل ستون فقرات و مهره‌ها، ایجاد روابط با وضعیت‌های بد در بین زوجین، کاربرد مکرر از راه‌پله به جای آسانسور و.... از دیگر عوامل شیوع این عارضه در کشور ما می‌باشند.

انواع کمر درد

اولین گام یک درمانگر جهت مداوای کمر درد تشخیص نوع درد کمر می‌باشد. کمر دردها دارای علل مختلفی می‌باشند و دارای تقسیم‌بندی‌های مختلفی می‌باشند اما از منظری می‌توان آنها به دو دسته ساده تقسیم کرد، دسته اول شامل کمر دردهایی که معمولا هنگام ایستادن زیاد یا حرکات زیاد ستون مهره‌ها و یا فشارهای وارد بر ستون مهره‌ها شدت می‌يابند و هنگام استراحت در رختخواب با تکیه زدن بر جسمی و یا در حالت سکون بدن کم می‌شود و دسته دوم کمر دردهایی که مربوط به در رفتگی دیسک بین مهره‌ها یامربوط به عارضه‌های کلیوی یا روده‌ای و یا مربوط به ناراحتی‌های روانی مانند هیجان و اضطراب یا روماتیسمی می‌باشد.

درد ناشی از این دسته از کمر دردها در حال استراحت نیز کاهش نمی‌یابد و ادامه خواهد داشت. درمان کمر دردهای نوع اول بیشتر به صورت خانگی و پرهیز از عوامل ایجادکننده و تشدیدکننده آنها می‌باشد اما جهت درمان و مداوای کمر دردهای نوع دوم نیاز به بررسی‌های دقیق می‌باشد لذا به بیمارانی که از دردهای کمری دسته دوم رنج می‌برند توصیه می‌شود جهت تشخیص و درمان خود به متخصصین مرتبط مراجعه کنند.

پیشگیری از کمر درد

 جلوگیری از هر شرایطی که ستون مهره‌ها و فقرات را در وضعیت نامناسب قرار دهد. مانند استفاده از توالت‌های سنتی، شستشوی رخت به صورت نشسته و.....  انجام حرکات تخصصی ورزشی و درمانی.  استفاده از تشک‌های طبی و با انعطاف و نرمی مناسب.  عدم حمل بارهای سنگین و به صورت نا مناسب.  عدم استفاده مکرر از پله.  استراحت کافی پس از یک دوره فعالیت جسمانی طولانی

غذاهای موثر درمانگر

خوراکی‌هایی که می‌بایست در هنگام کمر درد بیشتر مصرف گردند عبارتند از: زرده تخم‌مرغ (ترجیحا جهت درمان از سفیده استفاده نگردد)، عسل که هم به صورت استعمال موضعی در نواحی دارای درد و هم به صورت خوراکی در هنگام درد مصرف می‌شود، خورش فسنجان به همراه گردوی فراوان، خورش کرفس، مصرف پلو به همرا زیره، چای زنجبیل، خرما (هم به صورت مصرف خوراکی و هم جهت گرم کردن موضع از آن استفاده می‌گردد)، انجیر، سیر، برگ تازه اسفناج، جوجه آبپز، آب تره و.....

از اسامی غذا‌ها و مواد خوراکی که در بالا نام برده شد می‌توان این نتیجه را گرفت که در هنگام مواجهه با کمر درد غذاهایی با مزاج گرم نسبت به غذاهایی با مزاج سرد در تسکین این عارضه نقش بیشتری دارند. البته نوع خاصی از کمر درد به نام کمر درد سو مزاجی وجود دارد که ناشی از تداخل اخلاط می‌باشد که در این حالت می‌بایست به اصلاح وضعیت مزاج فرد پرداخت تا از عارضه کمر درد رها گردد.

درمان‌های گیاهی

در بحث درمان‌های گیاهی این نکته قابل ذکر است که از آنجایی که معمولا کمر دردهای با شدت زیاد طاقت فرسا می‌باشند که به اسبابی جهت سو استفاده بعضی از درمانگرنماها تبدیل شده‌اند. بعضاً تبلیغاتی بسیار اغراق‌آمیز در معرفی محصولات درمانی مرتبط با کمر درد دیده می‌شود که صرفا جنبه تبلیغاتی دارند و خارج از آستانه واقعیت می‌باشند.

طبیبان در گذشته بر این باور بودند که کمر درد عارضه‌ای است که به کندی به انسان تحمیل می‌گردد لذا درمان آن نیز در دراز مدت صورت می‌گیرد. این موضوع امروزه هم در طب مدرن و هم در طب سنتی به اثبات رسیده است. درمان کمر درد یک روند طولانی مدت است. و بیمار می‌بایست در طول روند درمان برای اینکه بهترین نتیجه حاصل شود شکیبا باشد...

 

 

 

برای خواندن بخش دوم- کمر درد زير ذره‌بين  طب سنتی- اینجا کلیک کنید.

 

برچسب ها: آلرژی، کمردرد، سرماخوردگی، پیشگیری از کمردرد، درمان کمردرد، علل ایجاد کمردرد، عارضه کمردرد، انواع کمر درد تعداد بازديد: 742 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز