Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
سه شنبه 25 مرداد 1401 - 01:31

13
مرداد
کرونا از طریق مکس‌ها و سوسک‌ها منتقل می‌شود؟

کرونا از طریق مکس‌ها و سوسک‌ها منتقل می‌شود؟

اگرچه متخصصان و مقامات بهداشت عمومی در حال حاضر درک بهتری از نحوه انتشار کووید ۱۹ دارند، اما نگرانی‌هایی در مورد اینکه آیا می‌تواند به طور غیرمستقیم از طریق سطوح آلوده، حیوانات یا حشرات منتشر شود وجود دارد.

مهر نوشت: تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مگس‌ها و سوسک‌ها احتمال انتشار کووید ۱۹ را ندارند.

اگرچه متخصصان و مقامات بهداشت عمومی در حال حاضر درک بهتری از نحوه انتشار کووید ۱۹ دارند، اما نگرانی‌هایی در مورد اینکه آیا می‌تواند به طور غیرمستقیم از طریق سطوح آلوده، حیوانات یا حشرات منتشر شود وجود دارد.

«گابریل هامر»، حشره شناس بخش حشره شناسی دانشگاه A&M تگزاس، در این باره می‌گوید: «حشرات به عنوان انتقال دهنده انواع بیماری‌های عفونی به مردم شناخته شده اند، بنابراین تعیین سهم بالقوه آنها در انتقال کروناویروس در مراحل اولیه پاندمی در اولویت قرار گرفت.»

تیم تحقیقاتی قبلاً دریافته بود در خانوارهایی که موارد مثبت کووید ۱۹ انسانی تأیید شده بود، انتقال کروناویروس از انسان به سگ‌ها و گربه‌ها را تجربه کردند. و این تیم اخیراً در حال تحقیق در مورد انتقال کووید ۱۹ در بین گوزن‌های دم سفید تگزاس بوده است.

بیشتر بخوانید:

منشور پیشگیری و کنترل کرونا - بخش اول

منشور پیشگیری و کنترل کرونا - بخش دوم

 

 

 

اما در مورد حشرات چطور

در مطالعات قبلی سایر محققان، پس از قرار گرفتن در معرض کروناویروس در یک محیط آزمایشگاهی، مگس‌های خانگی علائمی از ویروس و RNA ویروسی را نشان دادند. با این حال، این مطالعه به این نتیجه نرسید که این حشرات RNA ویروسی کروناویروس را در محیط‌های خانگی دریافت می‌کنند.

به گفته هامر، «انتقال مکانیکی مستلزم آن است که پاتوژن توسط ذرات عفونی روی بدن یک حشره به فرد منتقل شود. با انتقال بیولوژیکی، پاتوژن وارد حشره می‌شود، رشد می‌کند و سپس قبل از انتشار از طریق بزاق یا مدفوع حشره تکثیر می‌شود.»

هامر گفت: «اکثر پاتوژن های منتقله از طریق ناقل، مانند ویروس نیل غربی در پشه‌ها، به صورت بیولوژیکی پخش می‌شوند. با این حال، مگس‌هایی که نمی گزند می‌توانند به طور مکانیکی باکتری‌هایی مانند سالمونلا را پخش کنند.»

در مطالعه جدید، تیم هامر محتویات ۱۳۳ تله حشره را که در ۴۰ خانه قرار داده شده بود پردازش کردند که هر کدام حداقل یک مورد تأیید شده کووید ۱۹ انسانی داشتند. از ژوئن تا سپتامبر ۲۰۲۰، تله‌های چسبنده بیش از ۱۳۴۵ حشره، از جمله ۱۱ گونه مختلف مگس و سوسک را به دام انداختند.

محققان از آزمایش PCR برای ارزیابی حشرات استفاده کردند.

یک روز پس از مثبت شدن آزمایش ویروس در نمونه‌های سگ یا گربه، ۱۴ تله حشره دیگر در هفت خانه نصب شد که احتمال تماس حشرات با حیوانات یا سطوح آلوده را افزایش می‌دهد.

بر اساس یافته‌ها، سوسک‌ها یا مگس‌های گزنده و غیرگزنده احتمال انتشار ویروس را ندارند.

بیشتر بخوانید:

منشور پیشگیری و کنترل کرونا - بخش سوم

منشور پیشگیری و کنترل کرونا - بخش چهارم

منشور پیشگیری و کنترل کرونا - بخش پنجم

 

 

برچسب ها: حشرات، ویروس کرونا، انتقال کرونا، سوسک، مگس تعداد بازديد: 58 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز