Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
سه شنبه 28 فروردین 1403 - 01:37

12
فروردین
خطر بالای سکته مغزی در جوانان مبتلا به میگرن

خطر بالای سکته مغزی در جوانان مبتلا به میگرن

مطالعه جدید نشان می دهد، میگرن در بزرگسالان جوان بیشتر از فاکتورهای پرخطر شایع مانند فشارخون بالا، خطر سکته مغزی را افزایش می دهد.


  به نقل از مدیسن نت، نتایج نشان می‌دهد که میگرن مهم‌ترین عامل خطر غیر سنتی برای سکته مغزی در بین بزرگسالان ۱۸ تا ۳۴ ساله است که ۲۰ درصد از سکته‌های مغزی در مردان و نزدیک به ۳۵ درصد در زنان را شامل می‌شود.

به گزارش مهر، محققان دریافتند که عوامل خطر غیرسنتی با سکته‌های مغزی بیشتری در بزرگسالان جوان نسبت به عواملی که به طور سنتی با خطر سکته مغزی مرتبط هستند، مانند فشار خون بالا یا سیگار کشیدن مرتبط است.

دکتر «میشل لپرت»، محقق ارشد این مطالعه از دانشگاه کلرادو، گفت: «بیشتر توجه ما بر روی عوامل خطر سنتی متمرکز شده است. ما نباید عوامل خطر سکته غیرسنتی را نادیده بگیریم و فقط روی عوامل خطر سنتی تمرکز کنیم. هر دو در ایجاد سکته مغزی در بین جوانان مهم هستند.»

به گفته محققان، عواملی که به طور سنتی با افزایش خطر سکته مغزی مرتبط هستند عبارتند از فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت نوع ۲، سیگار کشیدن، چاقی، عدم فعالیت بدنی، اعتیاد به الکل و گرفتگی عروق.

 
محققان این مطالعه از داده‌های بیمه سلامت برای مقایسه بیش از ۲۶۰۰ قربانی سکته مغزی با بیش از ۷۸۰۰ نفری که دچار سکته مغزی نشده بودند استفاده کردند.

محققان دریافتند که سکته مغزی در مردان و زنان ۱۸ تا ۴۴ ساله به طور قابل توجهی با عوامل خطر غیر سنتی مانند میگرن، اختلالات لخته شدن خون، نارسایی کلیه، بیماری‌های خودایمنی و سرطان مرتبط است.

به گفته محققان، ارتباط بین این عوامل خطر غیر سنتی در بزرگسالان کمتر از ۳۵ سال قوی‌تر بود.

در بین افراد ۱۸ تا ۳۴ ساله، عوامل خطر غیرسنتی حدود ۳۱ درصد از سکته‌های مغزی در مردان و ۴۳ درصد در زنان را تشکیل می‌دهند.

در مقایسه، خطرات سنتی ۲۵ درصد سکته‌های مغزی در مردان و ۳۳ درصد در زنان را تشکیل می‌دهند.

لپرت می‌گوید: «در واقع، هر چه فرد در زمان سکته مغزی جوان‌تر باشد، احتمال سکته مغزی به دلیل یک عامل خطر غیرسنتی بیشتر است. ما باید به مکانیسم‌های اساسی این عوامل خطر غیرسنتی برای توسعه مداخلات هدفمند پی ببریم.»

محققان متوجه شدند سردردهای میگرنی نقش مهمی در بسیاری از سکته‌های مغزی در میان جوانان ایفا می‌کند.

بیشتربخوانید:

این علائم نشان میدهد کلسترول خون‌تان بالاست

چطور کرونا باعث سکته قلبی و مغزی می‌شود؟

 

 

تعداد بازديد: 28 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست ؟

فیلم روز
تصویر روز