Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
شنبه 28 فروردین 1400 - 15:57

18
اسفند
ورزش‌تراپی در آرتروز زانو

ورزش‌تراپی در آرتروز زانو

انجام ورزش یکی از شیوه‌های مؤثر در درمان آرتروز محسوب می‌شود. به بیشتر افراد انجام ورزش‌های آبی برای بهبود وضعیت بیماری و درد زانو توصیه می‌شود. ولی شما چه تصوری در مورد ورزش‌های آبی دارید؟

به قلم : دکتر علی نقره کار- متخصص درد 

 

تحریریه زندگی آنلاین : انجام ورزش یکی از شیوه‌های مؤثر در درمان آرتروز محسوب می‌شود. به بیشتر افراد انجام ورزش‌های آبی برای بهبود وضعیت بیماری و درد زانو توصیه می‌شود. ولی شما چه تصوری در مورد ورزش‌های آبی دارید؟ به نظر شما ورزش‌های آبی چطور می‌توانند به بهبود درد زانو کمک کنند؟ورزش‌های آبی برای بیماری‌های اسکلتی و استخوانی دیگر هم توصیه می‌شود. چه نقطه اشتراکی بین بیماری‌های مختلف وجود دارد که این‌گونه ورزش‌ها برای همه آن‌ها می‌تواند مفید باشد؟ آشنایی با ورزش‌های آبی و عملکرد آن‌ها در بهبود وضعیت بیماری، به شما دید بهتری نسبت به انتظاری که باید از این نوع ورزش‌ها داشته باشید، می‌دهد. در ادامه با ورزش‌های آبی آشنایی بیشتر و کلی پیدا خواهید کرد.

  بیشتر بخوانید:

کنترل آرتروز با کاهش وزن

ورزش راهکار کم‌هزینه درمان آرتروز

بهبود آرتروز کمر با فیزیوتراپی

 

ورزش‌های آبی ازآن‌جهت برای بیشتر بیماری‌های اسکلتی و به‌خصوص مفاصل توصیه می‌شوند که در حین انجام آن‌ها فشار بسیار کمتر به مفاصل و بخش‌های مختلف بدن وارد می‌شود. به دلیل شناور شدن وزن بدن در آب، انجام حرکات مختلف فشاری که در حالت معمولاً به بدن وارد می‌کند را ایجاد نخواهد کرد و این برای مفاصل آسیب‌دیده بسیار مفید است.اگر قصد دارید ورزش‌های آبی انجام دهید یا در کلاس‌های تمرینی ورزشی آبی شرکت کنید، باید  با جنبه‌های مختلف ورزش‌های آبی و فاکتورهای یک تمرین مناسب آشنا باشید:

 

 

ورزش‌های آبی مناسب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟

ورزش‌های آبی همگی باید در آب نسبتاً گرم باشد

دمای آب تقریباً باید بین ۲۸ تا ۳۰ درجه باشد. این دما بیشتر از دمای معمول آب در استخرهای معمولی است. به‌طورکلی باید گفت که دمای آب برای ورزش‌های آبی اهمیت زیادی دارد. علاوه بر کنترل پایین نبودن دما، دمای آب نباید بیش‌ازحد بالا هم باشد.

 

 ورزش‌های آبی باید توسط یک فرد باتجربه و یک مربی هدایت شوند

 شاید در ظاهر ورزش‌های آبی ساده و بدون خطر باشند ولی صحیح و درست انجام دادن ورزش‌هاست که اثرگذاری موردنظرتان را ایجاد می‌کند. درنتیجه شما قبل از هر چیز باید روش درست انجام حرکت‌ها را یاد بگیرید.

بیشتر بخوانید:

وقتی مفصل ران درگیر آرتروز می‌شود

 

قبل از انجام حرکت‌های اصلی، باید گرم‌کنید

 ورزش‌های آبی هم درست مثل ورزش کردن معمولی هستند. یعنی قبل از شروع ورزش گرم‌کنید و در انتها هم باید بدنتان را با انجام حرکات کششی سردکنید.

برای انجام بهتر حرکات باید وسیله‌های کمکی در کنارتان داشته باشید

 مثلاً جلیقه‌های بادی به‌خصوص برای شروع کمک زیادی می‌تواند به شما کند. استفاده از این ابزارها به شما امکان می‌دهد که ورزش‌های مختلف را بتوانید به‌صورت صحیح انجام دهید. در مراحل مختلف و با توجه به میزان مهارت، استفاده از این وسایل کمتر خواهد شد و شما نیاز کمتری به آن‌ها پیدا خواهید کرد.

 

 

ورزش‌ها باید سطح‌بندی شده باشند

درست مثل ورزش معمولی که شما هیچ‌وقت برای شروع از سخت‌ترین ورزش‌ها و سنگین‌ترین‌ها شروع نمی‌کنید، ورزش‌های آبی را هم باید مرحله‌به‌مرحله پیش ببرید. با توجه به میزان آمادگی بدنتان و آسیب‌دیدگی که دارید نوع ورزش‌ها تعیین می‌شوند که این کار توسط یک فرد باتجربه و متخصص در این زمینه باید انجام شود.

 

 

قبل از اینکه ورزش‌ها و تمرینات آبی را شروع کنید، مربی که قرار است با شما کار کند را ملاقات کنید

 اگر قصد دارید در کلاس‌ها و تمرینات گروهی شرکت کنید، حتماً قبل از اقدام، یک‌بار به آنجا سر بزنید و ببینید کار چطور انجام می‌شود. امکاناتی که مرکز در اختیار شما قرار می‌دهد و نحوه آموزش و تمرین در مورد ورزش‌های آبی اهمیت زیادی دارد. به‌علاوه در بازدیدی که دارید می‌توانید سطح آمادگی خودتان را هم مشخص کنید و درواقع مربی با بررسی وضعیت شما سطحی که در آن قرار دارید را مشخص کند.

 

نکته پایانی

در مورد ورزش‌های آبی هم این نکته را باید رعایت کنید که برنامه را به‌صورت منظم و پشت سر هم پیگیر کنید. همه روش‌های درمانی نیازمند تداوم در اجرا هستند. اگر قرار باشد ورزش‌های آبی را نامنظم و جسته‌وگریخته پیگیر کنید، احتمالاً نتیجه خاصی از آن نمی‌گیرید. حداقل دو بار در هفته ورزش‌هایی که برایتان تعیین‌شده است را انجام دهید تا شاهد تغییرات تدریجی آسیب‌دیدگی آرتروز زانویتان باشید.

 

برچسب ها: ورزش، آرتروز زانو، زانو درد تعداد بازديد: 66 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز