Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
جمعه 24 اردیبهشت 1400 - 02:26

29
دی
گرفتگی صدایتان را جدی بگیرید (2)

گرفتگی صدایتان را جدی بگیرید (2)

گاه با استفاده از روش پرتودرمانی می‌توان درمان را كامل كرد و می‌توانیم مطمئن باشیم كه درمان بدون از دست دادن حنجره انجام پذیرفته است.

 

گرفتگی صدا در كودكان

گرفتگی صدا در كودكان جز تعداد محدودی كه به صورت مادرزادی است، بیشتر اكتسابی است و قابل ذكر است كه گریه یك پدیده طبیعی است و نمی‌تواند ایجاد آسیب در حنجره كند. جیغ زدن‌های ناگهانی كودكان كه بیشتر منشا خلقی دارد و علت اصلی آن اختلالات و ناهنجاری‌های رفتاری در خانواده است، می‌تواند نقش مهمی در گرفتگی صدای اطفال داشته باشد.

سرفه‌های شدید نیز ناشی از بیماری‌های التهابی ریه، حلق و سینوس كه به طور ناقص درمان شده است یا وجود عامل آلرژی در محیط زندگی و یا آلرژی به مواد غذایی در كنار تقلید از صداهای مختلف شخصیت‌های تلویزیونی یا دیگران نیز می‌تواند به وارد آمدن آسیب‌هایی به حنجره منجر شود. شایان ذكر است كه تشخیص به موقع گرفتگی صدا در كودكان و درمان بهنگام، در بهبودی موثر است.

گرفتگی صدا ناشی از تروما

امروزه با افزایش آمار تصادفات و نزاع‌ها آمار آسیب و ترومای حنجره بالا رفته كه بیشترین آنها مربوط به تصادفات اتومبیل است. در اثر استفاده نكردن از كمربند ایمنی در هنگام تصادف صورت و گردن به فرمان اتومبیل برخورد می‌كند و باعث آسیب گردن مخصوصا حنجره كه برجسته‌ترین عضو گردن است، می‌شود در نزاع‌ها و استفاده غیر صحیح از فنون ورزش‌های رزمی نیز همان اتفاق و آسیب به گردن و حنجره وارد می‌شود.

علامت اولیه این عارضه تنگی نفس است كه به درجات مختلف صورت می‌گیرد و مصدوم باید به بخش اورژانس منتقل شود. علامت دیگری كه به علت شكستگی غضروف حنجره ایجاد می‌شود ؛ ادم و خونریزی زیر مخاطی است كه پس از حادثه رخ می‌دهد و عوارض ناشی از آن شامل گرفتگی صدا، تنگی نفس و احساس در هنگام بلع غذا است. نكته قابل توجه در زمان كمك‌رسانی به این گونه مصدومان، خودداری از جابه‌جایی و كشش گردن آنها است.

گرفتگی صدا در سرطان حنجره

شناخت بیشتر ما از یك بیمار با سرطان حنجره فردی است كه قدرت تكلم ندارد و با یك دستگاه با صدای خاصی صحبت می‌كند و سوراخی در جلوی گردن برای تنفس دارد. نكته قابل توجه این است كه این بیماران اگرچه از نظر عارضه سرطان بهبود كامل یافته‌اند و بیماری آنها مسری نیست، اما آشنایی بیشتر مردم با این بیماری لازم است به نحوی كه چنانچه فردی دچار گرفتگی صدا و عدم بهبودی آن در 3 هفته شد باید به پزشك متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه كند تا با معاینات دقیق و بررسی‌های لازم و با تشخیص و بررسی نسج مخاط حنجره، علت گرفتگی صدا مشخص شود و در صورتی كه احتمال عارضه سرطان ابتدایی حنجره، مطرح شد، با انجام معاینات دقیق‌تر تحت بیهوشی عمومی و با استفاده از میكروسكوپ و انجام بیوپسی (نمونه‌برداری از نسج) به تشخیص صد درصد رسیده و با استفاده از میكروسكوپ و جراحی به درمان عارضه سرطان ابتدایی حنجره پرداخت.

گاه با استفاده از روش پرتودرمانی می‌توان درمان را كامل كرد و می‌توانیم مطمئن باشیم كه درمان بدون از دست دادن حنجره انجام پذیرفته است. متاسفانه بیماران مبتلا به عارضه سرطان ابتدایی با بی‌توجهی، باعث پیشرفت عارضه سرطان به قسمت‌های مختلف حنجره می‌شوند كه به ناچار نیاز به اعمال جراحی وسیع‌تر و با نقص عضو بیشتر می‌شود.

 

 

براي خواندن بخش اول- گرفتگی صدایتان را جدی بگیرید- اينجا كليك كنيد.

برچسب ها: پرتودرمانی، گرفتگی صدا در كودكان، گرفتگی صدا ناشی از تروما، گرفتگی صدا در سرطان حنجره، بیماری‌های التهابی ریه تعداد بازديد: 606 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد اين مقاله چيست؟

فیلم روز
تصویر روز