Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
سه شنبه 28 آبان 1398 - 18:39

20
تیر
تقویت حافظه با 5 تمرین روزانه

تقویت حافظه با 5 تمرین روزانه

اگر دوست دارید ذهن‌تان را ورزش دهید تا زیرک‌تر شود و جوان‌تر بماند، تمرین‌های مطرح شده در این مطلب راه گشای شما خواهد بود.

بیشتر افراد به ورزش و انجام تمرینات بدنی اهمیت می‌دهند و معمولا برنامه مشخصی را در زندگی خود به تمرینات فیزیکی اختصاص می‌دهند، ولی معمولا این نکته فراموش می‌شود که باید ذهن را هم ورزش داد و برای پرورش و تقویت آن برنامه‌ریزی کرد. اگر قصد دارید تمرکز خود را تقویت و مفاهیم جدید را بهتر درک کنید، باید به دنبال روش‌های تمرین خود بگردید. تمرینات ذهنی به شما کمک می‌کند حافظه و مغز فعالی داشته باشید. ممکن است با گذشت زمان، دیگر به دنبال یادگیری مسائل جدید نباشید، مطالعه را کنار بگذارید و دانش جدیدی نیز کسب نکنید، ولی باید در همین نقطه اعلام کرد که با این روند زندگی، در زمان کوتاهی ذهن و حافظه‌تان با چالش‌های جدیدی روبه رو می‌شود که قطعا چندان خوشایند هم نیست. به گزارش برترین‌ها و در ادامه برای جلوگیری از این مشکل پنج تمرین ذهنی فوق‌العاده را با شما به اشتراک می‌گذاریم تا ذهن خود را برای مدت طولانی‌تری جوان و زیرک نگه دارید.

 

اتفاقات روزانه‌تان را هر شب مرور کنید

آیا شب قبل از امتحان را به خاطر می‌آورید که با چه سرعتی در حال یادگیری و ورود اطلاعات مختلف به درون مغز خود بودید؟ باید بدانید این روش، یک تمرین عالی برای تقویت حافظه محسوب می‌شود. البته که بسیاری از افراد با گذشت زمان، یادگیری و آموزش را متوقف کرده و یادآوری مطالب مختلف را هم کنار گذاشته اند. برای انجام این تمرین نیاز نیست به سراغ یادگیری رشته یا تخصص جدیدی باشید. کافی است در ساعات عصر یا شب همه آنچه در طول روز انجام داده اید و اتفاق‌هایی که برایتان افتاده است و مواد غذایی را که خورده‌اید، به سادگی با خود مرور کنید. همین کار‌ها برای مرور و یادآوری به صورت روزانه، کمک کننده هستند. نوشتن خاطرات روزانه هم روش مناسبی خواهد بود و اطمینان می‌یابید که مجبورید این تمرین را به صورت روزانه انجام دهید. شاید به نظر برسد هدفی پشت این راهکار وجود ندارد، ولی باید بدانید مرور آن چه در طول روز پیش آمده، تمرین فوق العاده‌ای برای ذهن و حافظه شماست.

 


نقشه ذهنی بسازید
حافظه فضایی‌تان چگونه است؟ برای بسیاری از افراد، یادآوری مکان‌ها و مسیر رسیدن به آن‌ها دشوار به نظر می‌رسد و در بسیاری مواقع نمی‌توانند فضا‌های مختلف را در ذهن خود مجسم کنند. اگر شما هم به این مشکل دچار هستید، خلق نقشه ذهنی تمرین فوق العاده‌ای برای تقویت حافظه فضایی شما خواهد بود. آن چه باید در این تمرین انجام دهید، به این صورت است: هر زمان که به مکان جدیدی می‌روید، بعد از بازگشت به خانه نقشه آن را در ذهن مجسم و آن را خلق کنید و روی کاغذ بکشید. این روش هم حافظه فضایی و هم حافظه بصری شما را بهبود می‌بخشد. آیا به نظرتان این تمرین بی نظیر نیست؟

 

از دست مخالف خود استفاده کنید
چپ دست هستید یا راست دست؟ یکی از جالب‌ترین تمرینات ذهنی این است که همه کار‌های معمول خود را با دست غیر غالب خود انجام دهید. برای مثال اگر راست دست هستید، سعی کنید با دست چپ خود بنویسید یا دندان‌ها را با دست چپ مسواک بزنید. بدون شک در شروع انجام این تمرین، متوجه می‌شوید که تمرین به شدت دشوار است، ولی نگران نباشید، این برداشت کاملا طبیعی به نظر می‌رسد. برای آن‌که بتوانید از دست غیر معمول خود استفاده کنید، به تلاش بیشتری نیاز دارید، ولی بدانید نتیجه این تمرین مثبت و بی نظیر است، شما در این تمرین به سختی در حال فعالیت هستید.

 

برنامه معمول زندگی‌تان را تغییر دهید
شاید به نظر احمقانه باشد، ولی زمانی که برنامه زندگی معمول و عادت شده‌تان را تغییر دهید، در واقع در حال تمرین دادن به خودتان هستید. برای مثال به جای استفاده از آسانسور، از پله‌ها به طبقه مد نظر بروید و به جای روش کاری همیشگی‌تان، یک برنامه دیگر را در پیش بگیرید. این کار سطح توجه شما را تقویت می‌کند و باعث هوشیاری بیشترتان می‌شود. این روش به این دلیل اثرگذار و مثبت است که باعث می‌شود با مسائل جدیدی مواجه شوید. زمانی که فعالیتی را با روال همیشگی خود انجام دهید، به اطراف خود توجه کمتری خواهید داشت. برای مثال اگر از مسیر جدیدی به محل کار خود بروید، مجبورید بیشتر به آن فکر و توجه کنید که باید در کدام خیابان به سمت راست بروید یا اگر مسیر را اشتباه رفته‌اید، به کدام سمت تغییر جهت بدهید. سپس می‌توانید زمانی که به خانه بازگشتید، این تمرین را با ساخت نقشه ذهنی تلفیق کنید تا ذهن‌تان را فعال‌تر نگه دارید.

 

هر روز چیز جدیدی یاد بگیرید
این تمرین به آن معنا نیست که حتما باید در دوره تخصصی جدیدی ثبت نام کنید یا رشته خاصی را بیاموزید. در زندگی روزمره خود، مسائل بسیاری وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را به چشم تمرین نگاه کنید و از آن نکات جدیدی بیاموزید. برای مثال می‌توانید شماره تلفن یا آدرسی از یک دوست را که همیشه عادت دارید درباره اش سوال کنید و هرگز آن را به یاد نمی‌سپارید، حفظ کنید. این مورد هم به نوعی یادگیری محسوب می‌شود و مفید خواهد بود.

 

هرچه زودتر دست به کار شوید
آیا هرگز برای تقویت حافظه خود هیچ‌کدام از این تمرینات را انجام داده اید؟ به نظر شما کدام تمرین مفید و کاربردی‌تر است؟ علاوه بر تمرینات ذکر شده، روش‌های متنوع و بیشتری نیز برای تقویت ذهن و حافظه وجود دارد، برای مثال تمرینات سودوکو و استفاده از اپلیکیشن‌های مخصوص برای فعال نگه داشتن ذهن در این دسته قرار می‌گیرند. این نکته را به یاد داشته باشید که تمرینات ذهن و حافظه در به یادسپاری مسائل مختلف و فراموش نکردن آن‌ها تاثیر به سزایی دارد. انجام تمرینات فیزیکی و ذهنی برای سلامت جسم و روان مفید است و می‌تواند سبک زندگی بهتری را برایتان رقم بزند. پس هر چه زودتر دست به کار شوید.

 

منبع : خراسان

بیشتر بخوانید:

مزاج مغز شما کدام است؟

عوامل اصلی سکته مغزی که باید کنترل شود

برچسب ها: تقویت حافظه، آلزایمر، فراموشی، پارکینسون، تمرین ذهنی، مغز تعداد بازديد: 159 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز