Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
سه شنبه 28 فروردین 1403 - 01:20

13
فروردین
خانه تکانی عید و خطرات پیش روی کودکان

خانه تکانی عید و خطرات پیش روی کودکان

در آستانه نزدیک شدن به سال جدید و خانه‌تکانی، با اشاره به این که مواد سوزاننده در واقع به دو صورت اسیدی و بازی است، اظهار کرد: به طور کلی بازها از اسیدها خطرناک‌ترند و این مواد در منازل به عنوان لوله باز کن، جرمگیر

به قلم : دکتر هادی جعفری تبار ؛ متخصص کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

 

تحریریه زندگی آنلاین : در آستانه نزدیک شدن به سال جدید و خانه‌تکانی، با اشاره به این که مواد سوزاننده در واقع به دو صورت اسیدی و بازی است، اظهار کرد: به طور کلی بازها از اسیدها خطرناک‌ترند و این مواد در منازل به عنوان لوله باز کن، جرمگیر، جوهر نمک و غیره استفاده می‌شود. بازها به طور کلی خطرناک‌تر از اسیدها هستند چرا که اسید بسیار تند و بدبوست و کودک مقدار کمتری از آن را می‌خورد، ولی بازها را به میزان بیشتری می‌خورند.اسید نکروز انعقادی ایجاد می‌کند که کمتر در بافت نفوذ می‌کند ولی بازها نکروز میعانی ایجاد می کنند و تا عمق بیشتری در بافت نفوذ می‌کنند. کودکان زیر پنج سال به شدت نسبت به محیط اطراف خود کنجکاو هستند، کودکان سعی دارند با اجسام پیرامون خود بازی و یا آن را در دهان خود بگذارند، بنابراین والدین باید هوشیار باشند و برای پیشگیری از بروز برخی آسیب‌ها و حوادث احتمالی محیط امنی برای کودک مهیا کنند. متاسفانه گاهی سهل انگاری والدین و افزایش کنجکاوی کودکان موجب بروز مسائلی از قبیل سوختگی از طریق مصرف مواد قلیایی و اسیدی می‌شود. نکته مهم این است که ارتباط دقیق بین میزان آسیب دهان و آسیب مری وجود ندارد یعنی اینکه ممکن است دهان سالم باشد و یا آسیب کمی دیده باشد ولی مری، معده و یا دستگاه گوارش آسیب جدی دیده باشد.

داروهای پیلینگ، میخچه و شوینده‌های سبزی را در دسترس کودکان قرار ندهید چرا که این مواد دارای ترکیبات شیمیایی هستند و سوزانندگی شدیدی ایجاد می‎کنند. زمانی که متوجه مصرف مواد قلیایی و اسیدی توسط کودکان شدید سریعا کودک را به مراکز درمان ارجاع دهد و از اقدامات خودسرانه پرهیز کنید زیرا هر گونه اقدام اضافی می‌تواند آسیب بیشتری را بر جای بگذارد. انواع و اقسام اجسام خارجی وجود دارند که کودکان با توجه به سن و شرایط سنی خود آنها را بلع می کنند. اجسام خارجی که توسط کودکان بلع می‌شوند معمولاً انواع سکه‌ها، قطعات اسباب‌بازی، تیله‌ها و هسته میوه‌ها هستند.  سن شایع کودکانی که اجسام خارجی را می‌بلعند شش ماهگی تا سه سالگی و در موارد کمتری پنج سالگی است، کودکانی که دچار مشکلات تکاملی و عصبی هستند نیز ممکن است اجسام خارجی را بیشتر از همسالانشان ببلعند.

بلع برخی اجسام خارجی خطرناک است، مثلا باطری‌های کوچک سکه‌ای که در اسباب‌بازی‌ها و چراغ قوه‌ها گذاشته می‌شوند می‌تواند در مری گیر کرده و کمتر از یک ساعت باعث سوراخ شدن آن و عوارض جدی برای کودک شود. نباید اسبابَ‌بازی‌ها، ساعت‌های مچی و وسایلی که از این باطری‌ها دارند را در دسترس کودکان سنین پایین قرار داد زیرا در صورت بلعیده شدن نیاز به آندوسکوپی دارد بنابراین اگر والدین نسبت به این موضوع شک کردند باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنند. آهن‌ربا یکی دیگر از اجسام خارجی خطرناک است که در صورتی که توسط کودکان بلعیده شود می‌تواند موجب گیر کردن قسمتی از روده یا معده توسط آن شود که در نهایت سوراخ شدن روده یا معده را در پی دارد و باید با عمل جراحی سنگین خارج شود در این مورد نیز توصیه می‌شود کودکان زیر چهار سال به آهن‌ربا دست نزنند.بلعیدن اجسام نوک تیز مانند سوزن، سوزن ته‌گرد و سنجاق قفلی عاملَی برای سوراخ شدن مری، معده و روده است که باید جهت درمان کودک را آندوسکوپی کرد.

بیشتربخوانید:

چطور در خانه تکانی مراقب پوست خود باشیم؟

 

 

تعداد بازديد: 44 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست ؟

فیلم روز
تصویر روز