Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
جمعه 28 دی 1397 - 21:16

22
بهمن
میگرن و حمام كردن با داروهای گیاهی آرامبخش

میگرن و حمام كردن با داروهای گیاهی آرامبخش

گیاهان دارویی را برای اینكه اثربخشی بیشتری داشته باشند، به روش‌های گوناگون مثل دم كردن، اضافه كردن عصاره آنها به آب (مانند وان حمام) و غوطه‌ور شدن در آن و... می‌توان استفاده كرد.

منیره نوری‌فرد

 

استفاده از گیاهان دارویی و خاصیت درمانی آنها به زمان‌های بسیار قدیم بازمی‌گردد؛ اما در جوامع امروزی و مدرن کنونی نیز از خاصیت دارویی این گیاهان استفاده می‌شود.

بسیاری از این اطلاعات ارزشمند سینه به سینه از گذشتگان به ما ارث رسیده و بسیاری از آنها امروزه با روش های علمی به اثبات رسیده‌اند؛ بنابراین بسیاری از این گیاهان مؤثر و مفیدند و پایه و اساس بسیاری از داروهای امروزی را تشكیل می‌دهند.

گیاهان دارویی را برای اینكه اثربخشی بیشتری داشته باشند، به روش‌های گوناگون مثل دم كردن، اضافه كردن عصاره آنها به آب (مانند وان حمام) و غوطه‌ور شدن در آن و... می‌توان استفاده كرد.

حمام كردن با آب گرم بسیار آرامبخش است و دردهای بدن را تسكین می‌دهد.

از طرفی، افزودن مقداری از جوشانده‌های گیاهان دارویی آرامبخش به آب حمام، این فرح‌بخشی را دو چندان می‌كند.

رایحه‌های مطبوع و آرامبخش این گیاهان فرد را سرحال كرده و احساس درد را از او دور می‌کند.

تمام چیزی كه برای رسیدن به این آرامش نیاز داریم، مقداری گیاهان دارویی تازه یا خشك‌شده است كه به آب گرم وان حمام اضافه می‌شود.

مقداری از برگ‌های خشك یا تازه این گیاهان را چند دقیقه با حرارت بسیار كم دم كنید و سپس از روی حرارت برداشته و بگذارید 20 دقیقه در همان حالت بماند تا كاملاً دم بكشد.

بعد آن را از صافی عبور داده و به آب گرم وان اضافه كنید و در این آب غوطه‌ور شوید و نفس‌های عمیق بكشید تا رایحه آرامبخش این گیاهان را استشمام كنید.

الف) گیاه زنجبیل

این گیاه برای سردردهای میگرنی بسیار مناسب است؛ اما در مصرف آن باید جانب احتیاط را رعایت كرد؛ زیرا اگر بیش از اندازه مصرف شود، ممكن است سبب سوزش پوست گردد.

این گیاه موجب انبساط رگ‌های خونی شده و در نتیجه به پیشگیری از سردردهای میگرنی كمك می‌کند.

زنجبیل در سردردهای ناشی از سرماخوردگی و همچنین سردردهای ناشی از عفونت سینوسی نیز مؤثر بوده و در واقع گیاهی نیروبخش است كه می‌تواند شما را سرحال و سرزنده نگه دارد.

با این گیاه آرامبخش می‌توانید زمانی كه سردرد میگرنی ندارید، هفته‌ای دو الی سه بار حمام کنید. اما هنگامی كه دچار سردرد میگرنی هستید، این گیاه موجب تحریك و ایجاد حالت تهوع می‌شود.

طرز استفاده: زنجبیل تازه را رنده و یا به خوبی خرد و ریز کنید و در یك لیتر آب، به مدت 20 دقیقه و با حرارت ملایم بجوشانید؛ سپس آن را صاف كرده و به آب وان حمام بیفزایید.

حال می‌توانید به مدت 10 دقیقه در آن قرار گرفته و استراحت كنید.

ب) گیاه رزماری

این گیاه به خاطر داشتن تركیبات ملایم و آرام بخش معروف و برای حمام كردن بسیار مناسب است.

زمانی كه سردردهای میگرنی موجب كسالت و سستی شما شده و كم انرژی و كم‌توان شده‌اید، می‌توانید برای آرامش و تجدید قوا از این گیاه استفاده كنید.

طرز استفاده: حدود 2 قاشق غذاخوری از گیاه خشك یا یك مشت گیاه تازه را به نیم لیتر آب در حال جوش اضافه كرده و پس از ده دقیقه که با حرارت ملایم جوشید، آن را صاف كرده و به آب وان حمام بیفزایید.

زمانی كه در اثر فعالیت‌های ذهنی و فكری زیاد دچار سردرد شده‌اید و احساس خستگی و گیجی می‌كنید، با این کار خود را سرحال و سرزنده سازید.

ج) مخلوط گیاهی برای خواب آرام

مخلوطی از گیاهان آرامبخش بابونه، اسطوخودوس و مرزنگوش، برای یك حمام آب گرم قبل از خواب بسیار مناسب است.

این مخلوط به آرامی عضلات منقبض و گرفته را شل كرده، موجب كاهش سردرد می‌شود و آرامش را به سیستم عصبی بدن باز می‌گرداند.

طرز استفاده: به اندازه یك مشت از گیاهان تازه بابونه، اسطوخودوس و مرزنگوش و یا چند قاشق غذاخوری از خشك‌شده آنها را در نیم لیتر آب ریخته و با حرارت ملایم به مدت ده دقیقه بجوشانید؛ سپس آن را صاف كرده و به آب وان اضافه كنید.

این کار را دو تا سه بار در هفته انجام دهید تا از بروز سردردهای میگرنی پیشگیری شود.

د) مخلوط گیاهی برای تسکین عضلات

مخلوطی از گیاهان دارویی و آرامبخش رزماری، زنجبیل و نعنا فلفلی (سوسنبر) نیز می‌تواند در آرام كردن سردردهای ناشی از خستگی و همچنین آرام كردن درد ناشی از خستگی عضلات پشت بدن بسیار مؤثر باشد.

طرز استفاده: زنجبیل تازه را به اندازه 2/5 سانتیمتر بریده و آن را رنده یا خرد كنید و سپس به مدت 20 دقیقه با حرارت ملایم بجوشانید.

حال دو قاشق غذاخوری از گیاه خشك‌شده رزماری و سوسنبر (یا یك مشت گیاه تازه) را در آب جوش خیس كرده و پس از 20 دقیقه این محلول را صاف و با جوشانده زنجبیل مخلوط کنید و آن را به آب وان بیفزایید.

در این آب به مدت 10 دقیقه استراحت کنید تا شاداب و سرحال شوید.

 

برچسب ها: گیاهان دارویی آرامبخش، درمان میگرن، گیاهان خواب آور، کنترل میگرن، آرامبخش گیاهی، درمان گیاهی میگرن، میگرن و آرامبخش گیاهی، حمام كردن با داروهای گیاهی آرامبخش، میگرن و زنجبیل، میگرن و رزماری، گیاهان تسکین دهنده عضلات تعداد بازديد: 872 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز