Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
شنبه 30 تیر 1397 - 01:35

15
مرداد
اردوهای شاد و امن برای کودکان

اردوهای شاد و امن برای کودکان

بهتر است قبل از ثبت نام فرزندتان در اردو، خودتان آن اردو و امکاناتش را از نزدیک مشاهده کنید. مطمئن باشید که این اردو تمام نکات مراقبتی از کودکان و نوجوانان را در نظر گرفته باشد.

تحریریه گروه ترجمه زندگی آنلاین

 

از پیاده‌روی در طبیعت گرفته تا درست کردن غذا در فضای باز و دسته‌جمعی آواز خواندن، سفرهای اردویی، لحظات بسیار شاد و هیجان‌انگیزی برای کودکان در تابستان، که از مدرسه و تکالیف آن برای مدتی خلاص شده‌اند، فراهم می‌کند.

اما قبل از اینکه وسایل سفر کودک‌تان را برای رفتن به اردو ببندید، باید مطمئن باشید که او از امنیت کافی برخوردار خواهد بود و از سفرش لذت خواهد برد.

این اردو چه اردوی ورزشی و چه اردوی یک روزه نزدیک خانه و یا اردوی سفر در دل طبیعت باشد، باید جهت سلامت و امن نگهداشتن کودک‌تان، اقدامات اولیه‌ای را انجام دهید.

بررسی اردوها

امروزه شرکت‌های مختلفی وجود دارد که برای کودکان و نوجوانان اردوهای متنوعی فراهم می‌کنند.

شما می‌توانید با بررسی هر یک از این اردوها و برنامه‌هایی که درنظر دارند، بهترین و مناسب‌ترین اردو را انتخاب کنید. اولین گام در فرآیند یافتن اردوی مناسب، گرفتن پاسخ سوال‌های زیر است:

1- آیا اردوی مورد نظر پروتکل و خط مشی مکتوب در خصوص سلامت و بهداشت کودکان دارد؟ به طور مثال اگر کودکی بیمار یا مجروح شود و یا اعضاء اردو در شرایط اضطراری مانند وجود توفان و یا زلزله قرار گیرند، از قبل برای مقابله با این مشکلات، اقداماتی در نظر گرفته شده است؟

2- آیا در اردو تیم پزشکی و نیروی امدادی وجود دارد تا در صورت نیاز به کودکان خدمات درمانی ارائه شود؟ همچنین آیا این افراد در این زمینه به اندازه کافی تخصص دارند؟ آیا به اندازه کافی توان مراقبت از کودکان، هنگام بیماری، دارند؟

3- آیا مسئولان برگزاری اردو، بسته به نوع اردو، تجهیزات ایمنی مناسبی فراهم کرده‌اند. به طور مثال برای اردوهای ورزشی مانند شنا، جلیقه نجات و ورزش‌هایی مانند دوچرخه‌سواری، سوارکاری یا کوهنوردی، کلاه و دیگر ابزارهای ایمنی در اختیار کودکان و یا نوجوانان قرار می‌دهند؟

4- برای رفتن به اردو از چه وسایل نقلیه‌ای استفاده می‌کنند؟ آیا تمام وسایل حمل و نقل دانش‌آموزان از ایمنی کافی برخوردار هستند؟ باید مطمئن باشید که وسایل نقلیه از ایمنی کافی برخوردار باشند.

5- آیا تعداد افراد مسئول در اردو آنقدر هست که برای مراقبت از بچه‌ها کافی باشد؟ و مهم‌تر از همه آنها از سلامت اخلاقی برخوردار هستند؟

6- آیا در اردو مورد نظرتان، مشاور و یا مشاورهایی برای توجه به کودکان و نیازهای آنها وجود دارد؟ بارها پیش آمده است که برخی از کودکان- به ویژه آن کودکانی که برای بار اول به اردو می‌روند- مضطرب و یا دلتنگ خانه می‌شوند.

در واقع تقریبا از هر 10 کودک، 8 نفر احساس دلتنگی برای خانه و خانواده اش می‌کند. بنابر آمار انجمن اردوی آمریکا، احساس دلتنگی در کودکانی که به اردو می‌روند، چنان زیاد است که معمولا حدود 10 درصد از آنها به خانه فرستاده می‌شوند.

آماده‌سازی کودک‌تان برای رفتن به اردو

اگر قرار است فرزندتان در یک اردوی ورزشی شرکت کند، پس قبل از شروع شدن اردو، او باید از نظر جسمانی کاملا آماده باشد. زیرا در اردوهای ورزشی، سطح فعالیت کودکان سخت‌تر خواهد شد و فرزندتان برای رفتن به چنین اردویی باید آمادگی جسمانی کافی داشته باشد.

همچنین قبل از شرکت در یک اردوی ورزشی بهتر است از نظر سلامتی معاینه پزشکی شود تا مطمئن شوید که او هیچ بیماری پنهانی ندارد.

این موضوع در مورد کودکان و نوجوانانی که به حساسیت‌های مختلف، مشکلات رفتاری مانند اختلال کم توجهی-بیش فعالی یا آسم مبتلا هستند، نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

اطلاعات لازم در مورد وضعیت جسمانی فرزندتان را به مسئولان اردو گزارش کنید تا آنها توجه بیشتری به او نشان دهند.

در ضمن اگر کودک‌تان باید داروی خاصی مصرف کند، دارو را در اختیار مسئولان اردو گذاشته تا سر وقت، داروی کودک‌تان را به او بدهند.

بازدید از اردو

در صورت امکان، بهتر است قبل از ثبت نام فرزندتان در اردو، خودتان آن اردو و امکاناتش را از نزدیک مشاهده کنید. مطمئن باشید که این اردو تمام نکات مراقبتی از کودکان و نوجوانان را در نظر گرفته باشد.

اگر هم نمی‌توانید از اردو بازدید کنید، می‌توانید از تجربه‌های دیگران در مورد آن اردو استفاده نمایید.

غذای کودک در اردو

بیشتر والدین نگران تغذیه کودک شان در اردو هستند. اگر کودک شان به غذایی حساسیت دارند، باید قبل از رفتن به اردو، مسئولان را آگاه کنند.

مثلا اگر کودکی دیابت یا مشکل وزن زیاد دارد و باید از خوردن شیرینی‌های مختلف پرهیز کند، والدین او باید مسئولان اردو را در جریان بگذارند.

آیا کودک برای رفتن به اردو آماده است؟

مهم‌ترین مساله در مورد اردو رفتن، آمادگی روحی و روانی کودک برای جدا شدن چند روزه و یا حتی یک روزه از والدین خود است.

ممکن است کودک‌تان به اندازه کافی بزرگ باشد اما از نظر عاطفی توانایی دوری از والدین خود را نداشته باشد. گاهی اوقات والدین هم نمی‌توانند این دوری را به راحتی تحمل کنند.

بنابراین باید مطمئن شوید که آیا کودک‌تان در اردو احساس خوبی خواهد داشت یا خیر.

* از او بپرسید می‌تواند به اردو برود؟

بسیاری از کودکان وقتی از دوستان‌شان در مورد اردوهای مختلف می‌شنوند، دوست دارند که آنها نیز رفتن به اردو را تجربه کنند.

اما کودکان هنگام اولین تجربه، ممکن است فقط اردوهای یک روزه را دوست داشته باشند.

* آیا کودک تان هنگام بودن در جمع احساس راحتی ندارد؟

اگر کودک تان بسیار خجالتی است و از بودن در جمع، مثلا هنگام خرید یا برنامه‌های ورزشی، دچار اضطراب می‌شود، فرستادن او به اردو کار صحیحی نیست.

زیرا او ممکن است نتواند از پس اضطراب اجتماعی خود به تنهایی برآید. بنابراین قبل از اینکه بخواهید او را به اردویی بفرستید، ابتدا باید به او کمک کنید تا بر اضطراب اجتماعی خود غلبه کند.

* آیا دوست دارد با خواهر یا برادر خود به اردو برود؟

اگر فرزندتان خواهر یا برادر بزرگ‌تر دارد و او با آنها احساس خوبی دارد، می‌توانید هردوی آنها را در اردو ثبت نام کنید، تا در کنار هم باشند و فرزند کوچک تان، اولین تجربه دور بودن از خانواده را به خوبی بگذراند.

البته مراقب باشید تا احساس استقلال فرزندتان جریحه‌دار نشود. ممکن است او احساس کند که با او مانند یک "کودک" رفتار شده است.

"اردو رفتن تجربه‌ای عالی برای هر کودکی است و کودکان حق دارند از تابستان و اوقات فراغت خود به بهترین شکل ممکن لذت ببرند."  

 

برچسب ها: شادی کودک، کودک و تابستان، سلامت کودک، اردوهای کودکان، اردوی کودک در تابستان، بازدید از اردو، غذای کودک در اردو تعداد بازديد: 576 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز