Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
شنبه 29 اردیبهشت 1403 - 08:23

27
شهریور
آشپــزخانه رنـگین

آشپــزخانه رنـگین

در گذشته آشپرخانه‌ها آنقدر بزرگ بودند كه معمولا اعضای خانواده بیشتر وقتشان در آن می‌گذشت. بعد از یك روز تمام كار خسته‌كننده مثل بیرون كشیدن آب از چاه با تلمبه، تهیه كنسرو سبزی‌های مختلف و رب گوجه‌فرنگی، تهیه مربا و ترشی و ...

تحریریه زندگی آنلاین : در گذشته آشپرخانه‌ها آنقدر بزرگ بودند كه معمولا اعضای خانواده بیشتر وقتشان در آن می‌گذشت. بعد از یك روز تمام كار خسته‌كننده مثل بیرون كشیدن آب از چاه با تلمبه، تهیه كنسرو سبزی‌های مختلف و رب گوجه‌فرنگی، تهیه مربا و ترشی و ... خانم‌های خانه‌دار آنقدر خسته می‌شوند كه در همان آشپزخانه بساط ناهار و شام را پهن می‌كردند تا در این فاصله خودشان هم بتوانند كمی استراحت كنند. وقتی گاز و برق به خانه‌ها آمد و ماشین‌های شست‌وشو، یخچال، فریزر و انواع و اقسام وسایل مدرن را با خود آورد، خانم‌های خانه وقت بیشتری پیدا كردند تا با افراد خانواده بنشینند و استراحت بیشتری داشته باشند، اما نه در آشپزخانه، چون دیگر آشپزخانه‌ها پر از وسایل مدرن شده بود و معمولا جایی برای نشستن نداشت. بچه‌ها و  پدرهایشان محیط گرم و فعال آشپزخانه را دوست دارند، به خصوص وقتی كه غذاهایی در حال آماده شدن است. اگر آشپزخانه جای كافی برای نشستن نداشته باشد، آنها به بهانه‌ای دور و بر شما می‌پلكند تا در هر فرصتی كه پیدا كنند ناخنكی به غذا بزنند!

 

پس اگر آشپزخانه شما بزرگ است و جای كافی برای دور هم جمع شدن خانواده دارد، آنها را از این لذت محروم نكنید. در آشپزخانه‌های مدرن یخچال، فریزر و وسایل دیگر به شكلی تعبیه می‌شوند كه در میان و یا كنار كابینت‌ها جا بگیرند و فضای اضافی اشغال نكنند. كابینت‌ها هم كه در گذشته چندان مورد توجه نبودند و تنها برای جمع‌آوری وسایل آشپزخانه مفید به نظر می‌رسیدند، امروزه در طرح‌ها و رنگ‌ها و جنس‌های مختلف، جلوه زیادی به محیط می‌دهند. اگر می‌خواهید در آشپزخانه خود تغییر و تحولی بدهید یا قصد دارید به خانه جدیدی بروید، بهتر است با یك طرح و برنامه‌ریزی درست، كار را شروع كنید. شما ممكن است آشپزخانه همسایه یا دوستتان را ببینید و بپسندید، اما آیا این آشپزخانه برای شما مناسب است؟ آیا این طرح و نقشه با وضعیت آشپزخانه شما و فضای آن جور در می‌آید؟ پس عجله نكنید و با حساب و كتاب پیش بروید.

 

بیشتربخوانید:

9اشتباه دردسرساز در دکوراسیون آشپزخانه

 

 

طرح‌های مختلف آشپزخانه

آشپزخانه به شكل L: در این مدل آشپزخانه، وسایل كابینت‌ها در دو دیوار مجاور به شكل L قرار دارند. این طرح برای هر نوع آشپزخانه‌ای مناسب است، جز آنهایی كه خیلی باریك هستند.

آشپزخانه به شكل U: مدل بهتر و عملی‌تر برای آشپزخانه، جا دادن وسایل و كابینت‌ها در سه دیوار است. این طرح برای آشپزخانه‌های اُپن مناسب‌تر و زیباتر از مدل‌های دیگر است. در صورت بزرگ بودن آشپزخانه می‌توانید یك میز و چند صندلی در وسط آن بگذارید و به عنوان غذاخوری از آن استفاده كنید.

آشپزخانه به شكل یك خط افقی: این طرح خاص آشپزخانه‌های كوچك است كه فضای كافی برای تقسیم وسایل در و دیوارهای اطراف ندارد و در نتیجه همه چیز در كنار هم و در یك سو قرار می‌گیرند.

آشپزخانه به شكل موازی: در این طرح كابینت‌ها و اثاثیه آشپزخانه در و دیوار رو به روی هم جاسازی می‌شوند. این طرح برای آشپزخانه‌های باریك و دراز مناسب است. نكته مهم در انتخاب طرح برای آشپزخانه این است كه هر چیز لازم و پر مصرف در دسترس قرار بگیرد و انرژی و وقت زیادی برای رسیدن به آن تلف نشود.

مثلا ظرفشویی كنار جایی قرار بگیرد كه برای خشك كردن ظرف‌ها تعیین شده است و یا كابینت جنب ظرفشویی برای نگهداری مواد شوینده در نظر گرفته شود. كابینتی كه برای نگهداری ظرف‌های تمیز مورد استفاده قرار می‌گیرد باید نزدیك به ظرفشویی باشد تا پس از شستن و خشك كردن ظرف‌ها بتوانیم آنها را خیلی زود و راحت جابه‌جا كنیم.

 

 بیشتربخوانید:

تغییر رنگ آشپزخانه؛ پیشنهادی که شما را وسوسه می‌کند!

 

 

یك نمونه عملی

برای اینكه به نتیجه بهتر و عملی‌تری برسید تصور كنید كه می‌خواهید یك كیك بپزید. آیا وسایل پخت كیك در دسترس است؟ آیا پریز برق برای استفاده از مخلوط‌كن و همزن برقی وجود دارد؟ آیا قفسه‌ای برای جا دادن قالب و بقیه وسایل كیك‌پزی در اختیار دارید؟ یا اگر بخواهید سالاد  درست كنید، بدون این طرف و آن طرف دویدن به وسایل مورد نیاز پاك كردن، شستن و خرد كردن مواد دسترسی دارید؟ به همین ترتیب در مورد بقیه كارها فكر كنید و ببینید چه باید بكنید تا بتوانید هر كاری را خوب و راحت انجام دهید. اگر آشپزخانه جای كافی داشته باشد و خوب و مرتب چیده شود، جای با روح و دلپذیری برای دور هم نشستن اعضای خانواده خواهد بود.

 

 

 

آشپزخانه همان خانه است

بعضی از آشپزخانه‌ها نه تنها محل تجمع اعضای خانواده، بلكه جای گرم و نرمی برای گردهمایی دوستان و اقوام نزدیك هم هست. به خصوص خانم‌ها بنا به عادت، اغلب ترجیح می‌دهند در آشپزخانه دور هم جمع شوند و گپی بزنند و گهگاه غیبتی بكنند چون به قول دوستم پری خانم غیبت كردن در آشپزخانه لطف دیگری دارد و بیشتر می‌چسبد! در ضمن میزبان هم برای پذیرایی زیاد به زحمت نمی‌افتد و می‌تواند در تمام گفت و شنودها شركت فعال داشته باشد! بعضی از بچه‌ها دوست دارند تكالیفشان را در آشپزخانه انجام بدهند تا حین درس خواندن، هم از مادرشان كمك بگیرند و هم به یخچال نزدیك باشند. حتی همسرتان هم ممكن است از اینكه سر میز آشپزخانه بنشیند و روزنامه بخواند یا به كارهای اداریش برسد، بدش نیاید. در این صورت باید صندلی‌ها نرم و راحت و نور به اندازه كافی باشد. در ضمن اگر جای كافی داشته باشید، بهتر است قفسه كوچكی برای نوشت‌افزار در نظر بگیرید و یك چراغ مطالعه روی میز بگذارید. خود شما هم شاید دوست داشته باشید در فاصله‌ای كه غذا می‌پزد و مجبورید به آن سركشی كنید، كار دیگری مثل دوخت و دوز، بافتنی و ... انجام بدهید یا كتابی بخوانید، نامه‌ای بنویسید و یا اطوكشی كنید. اگر آشپزخانه بزرگ باشد می‌توانید در گوشه‌ای از آن میز اطو بگذارید و همان‌جا كارهای‌تان را انجام بدهید. بعد آن را جمع كنید و در جایش قرار دهید. نیاز به یادآوری نیست كه كفپوش آشپزخانه چقدر اهمیت دارد، چون محل رفت و آمد دایم است و همیشه باید تمیز باشد. پس كفپوشی انتخاب كنید كه سریع و راحت تمیز شود. كفپوش‌های ارزان و نامناسب خیلی زود خراب می‌شوند و كلی هزینه بابت نگهداری و تعویض روی دستتان می‌گذارند. بنابراین كفپوش آشپزخانه را باید از نوع مرغوب و قابل شست و شو انتخاب كرد. در مورد پرده هم همین قضیه صادق است، چون پرده آشپزخانه زودتر از پرده جاهای دیگر كثیف می‌شود و باید مرتب شسته شود. پس باید جنس آن مرغوب و قابل شست و شو باشد. اگر آشپزخانه به خیابان یا خانه همسایه پنجره دارد و شما می‌خواهید آن را غیر قابل دید كنید از كركره در انواع مختلف می‌توانید استفاده كنید. اگر نمی‌خواهید كركره بزنید انواع شیشه‌های مشجر یا ورق‌های شیشه مات‌كن می‌توانند مشكل شما را حل كنند.

 

 بیشتربخوانید:

رنگ سبز در دکوراسیون، یعنی رنگ زندگی

 

 

ایده های متنوع

هر شخصی برای تزئین آشپزخانه‌اش سلیقه‌ی خاص خود دارد. بعضی از خانم‌ها با استفاده از اثاثیه قدیمی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایشان كه در انبار خانه خاك می‌خورد، دكورهای خوبی برای خانه خود می‌سازند. مثلا چرخ دستی، تلفن عتیقه، آسیاب دستی، اطوی زغالی یا هیزمی و ... دكورهای جالبی برای آشپزخانه هستند. اگر وسایل قدیمی را دوست ندارید یك سبد میوه یا سبزی تزئینی و یا گل خشك روی میز آشپزخانه بگذارید. شاید هم مثل من گل تازه را ترجیح بدهید، پس چند شاخه گل در گلدان زیبا می‌تواند به آشپزخانه شما روح و زندگی ببخشد.

 

 

تأثیر رنگ ها در دكوراسیون آشپزخانه

در دكوراسیون آشپزخانه‌های مدرن، رنگ نقش مهمی دارد. رنگ پرده‌ها، كابینت‌ها، جا ظرفی، حوله‌ها، ظرف‌های آشپزخانه و ... همه به شكل دلپذیری در آمده‌اند و رنگ‌های شاد و متنوع بر زیبایی آشپزخانه‌ها می‌افزایند. با این همه تنوع، انتخاب مشكل می‌شود و به همین دلیل آراستن آشپزخانه آسان‌تر از تزیین اتاق‌ها نیست؛ به خصوص اینكه خوش ظاهر كردن آشپزخانه باعث می‌شود ساعت‌های سخت و طاقت‌فرسایی كه شما مجبورید در آن بگذرانید، قابل تحمل‌تر شود. انتخاب درست سرامیك و كاشی و یا هر نوع كفپوش قابل شست‌وشوی دیگری در زیباتر جلوه دادن آشپزخانه نقش اساسی دارد. با انواع سرامیك‌های جدید، هر كس می‌تواند باب سلیقه‌اش طرح و رنگی را انتخاب كند. پرده، رومیزی و انواع حوله‌های طرحدار با رنگ‌های شاد و روشن، ظرف‌های مسی، سفالی و برنجی، میز و صندلی‌ها یا نیمكت‌های مناسب و ... محیط گرم و راحتی می‌سازند كه شما در كنار اعضای دیگر خانواده احساس آرامش و آسایش كنید. اگر جای كافی برای گذاشتن میز و صندلی ندارید، یك صندلی یا چهارپایه و یك میز كوچك برای خود بگذارید تا هر وقت خسته شدید بتوانید بنشیند و بعضی از كارها را نشسته انجام بدهید. آشپزخانه‌هایی كه كابینت‌های چوبی دارند با تركیبی از رنگ‌های زرد كمرنگ، زردچوبه‌ای و نارنجی با روح‌تر و نشاط‌انگیزتر می‌شوند. اگر میز و صندلی در آشپزخانه می‌گذارید، میز روكش‌دار انتخاب كنید كه مقاوم‌تر است. صندلی‌هایی از جنس چوب یا فایبرگلاس به رنگ‌های سفید، سیاه یا نارنجی محیط را گرم‌تر و دلچسب‌تر می‌كند. اگر كفپوش دو رنگ دوست دارید با سرامیك‌های سفید و سیاه یا قرمز و زرد و نارنجی یا هر رنگی كه بیشتر با وسایل‌تان جور است، كف آشپزخانه را به شكل شطرنجی پوشش دهید.

 

بیشتربخوانید:

تزئینات آشپزخانه ایرانی

برچسب ها: آشپزخانه، دکوراسیون آشپزخانه، فنگ شویی، کابینت آشپرخانه، تزیینات آشپرخانه تعداد بازديد: 440 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز