Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
شنبه 29 اردیبهشت 1403 - 07:24

3
آذر
تزئینات آشپزخانه ایرانی

تزئینات آشپزخانه ایرانی

یک گلدان کوچک ممکن است برای یک آشپزخانه کوچک و جمع و جور اکسسوری مناسب و جذابی باشد و در یک آشپزخانه بزرگ شبیه به یک گل ناهماهنگ در گوشه‌ای از فضا به چشم برسد.

آذین نعمتی ؛ کارشناس  ارشدمعماری

برای فضای منزل و خصوصاً آشپزخانه چه با تزیینات موافق هستید و چه تمایل دارید یک آشپزخانه خلوت و بدور از هیاهوی رنگ و اکسسوری‌ها داشته باشید، باز هم مطالعه این مطلب کوتاه می‌تواند به شما کمک کند دیدگاه و نگرش صحیحی در این مورد کسب نمایید.

اطلاع از جزییات کوچکی از قبیل سن و سال افراد ساکن در منزل، رنگ درزها و نورپردازی‌های مخفی و شرایط آب و هوای منطقه، می‌تواند به شما کمک کند، این نکات مهم را در هنگام طراحی نادیده نگیرید.

اکسسوری آشپزخانه می‌تواند به کمک شما بیاید

به لوازم تزیینی و اکسسوری‌ها کاربری بدهید. تلاش کنید به صورت عمده از اکسسوری‌هایی استفاده کنید که همزمان با ایجاد نمایی زیبا، کاربری مناسبی نیز در آشپزخانه دارند. برای آشپزخانه‌هایی که کوچک هستند و فضای کافی برای میز کار، جای دادن لوازم و فعالیت‌های روزمره ندارند، استفاده از اکسسوری‌های غیرکاربردی و صرفاً دکوراتیو علاوه بر ایجاد یک جلوه شلوغ، می‌تواند بخشی از فضای کار شما را نیز محدود سازد. به همین دلیل استفاده از تزییناتی که کاربردهایی مانند جای دادن فنجان‌ها، زیر بشقابی یا جای قاشق و کارد هستند می‌تواند گزینه‌های مناسب‌تری باشد.

دراستفاده از اکسسوری‌های تزیینی افراط نکنید

یک گلدان این گوشه میز آشپزخانه، یک مجسمه هم آن گوشه و ده استیکر روی یخچال و یک قاب دکوراتیو کنار پنجره! همگی زیبا هستند، اما نمای شلوغی از آشپزخانه منزل شما به نمایش می‌گذارند.

یکی از مشکلات خانم‌های خانه در انتخاب تزیینات دکوراتیو و اکسسوری‌های آشپزخانه انتخاب این تزیینات در زمانی است که آشپزخانه هنوز شروع به کار نکرده است. به عبارتی این آشپزخانه به تازگی ساخته شده یا تازه به منزل جدید وارد شده‌اند و لوازم به صورت کامل چیدمان نشده است.

فراموش نکنید که اغلب این تصاویر تزئینی هستند و بر مبنای دیزاین زیبا اما غیرواقعی آن‌ها نمی‌توانید در خصوص طراحی دکوراسیون آشپزخانه منزل‌تان تصمیم بگیرید.

می‌دانید که در دکوراسیون منزل فضای آشپزخانه را قلب خانه می‌نامند و پرکارترین و شلوغ‌ترین بخش خانه مسکونی است که در اغلب ساعات شبانه روز در آنجا فعالیتی در جریان است، بنابراین نمای آشپزخانه به خودی خود یک سیمای شلوغ و پر از انبوه خورده‌ریزهایی مانند دستگیره‌ها، ملاقه و قاشق و لیوان و سایر ظروف دارد.

فضای اغلب آشپزخانه‌های ایرانی پر از انواع لوازم، ظروف و اکسسوری‌های کاربردی است و شاید دیگر لازم نیست رنگ و طرح دیگری به آن اضافه کنیم. قرار گرفتن تعداد زیادی اکسسوری آشپزخانه دکوراتیو این سو و آن سوی این فضا بی‌شک می‌تواند جلوه بسیار شلوغ و حتی نامنظمی ایجاد کند.

حالا اگر طراحی منزل شما به نحوی است که یک فضای کوچک را به آشپزخانه اختصاص داده‌اند، دیگر قرار دادن اکسسوری‌های متعدد نه تنها فضا را شلوغ جلوه می‌دهد، بلکه فعالیت‌هایی را که اغلب پشت سر هم و تند و تند در این فضا انجام می‌شود، با یک سری لوازم بی‌استفاده دست و پاگیر مواجه می‌کند.

با سطل و فرچه رنگ به جان آشپزخانه نیفتید

ایجاد یکتم رنگی در فضای آشپزخانه می‌تواند نمای زیبایی در آن ایجاد کند، اما تم رنگی در دکوراسیون آشپزخانه به معنای این نیست که تمام اکسسوری‌های آشپزخانه، مبلمان، کابینت‌ها و هر چه که دم دست می‌آید را با یک رنگ خاص یا تونالیته‌های آن رنگ‌آمیزی کنید. اگر رنگی که به عنوان تم رنگی آشپزخانه انتخاب کرده‌اید از رنگ‌های شاخص و تند باشد مانند زرد، قرمز یا صورتی، با افراط در رنگ آمیزی نمای آشپزخانه انتزاعی، فانتزی و شلوغ به چشم می‌رسد و اگر این رنگ از خانواده رنگ‌های خنثی و ملایم مانند کرم روشن، بژ، خاکستری یا شیری باشد، جلوه‌ای بی‌روح و یکنواخت در فضای آشپزخانه ایجاد می‌شود.

برای ایجاد یکتم رنگی مناسب، با توجه به مقیاس آشپزخانه از چند لکه رنگی در اکسسوری‌های دکوراتیو استفاده کنید. در دیزاین آشپزخانه با اکسسوری‌های دکوراتیو همواره به این موضوع توجه داشته باشید که ظرف و ظروف و قابلمه و دستگیره‌ها جزو لوازم پخت و پز محسوب می‌شوند و ست کردن و به نمایش گذاشتن آن‌ها با تم کلی فضا نادرست است.

 اکسسوری‌های آشپزخانه باید با مقیاس آن متناسب باشند

در تهیه تزیینات و اکسسوری آشپزخانه به تناسب آن‌ها با ابعاد فضا توجه کافی داشته باشید. یک گلدان کوچک ممکن است برای یک آشپزخانه کوچک و جمع و جور اکسسوری مناسب و جذابی باشد و در یک آشپزخانه بزرگ شبیه به یک گل ناهماهنگ در گوشه‌ای از فضا به چشم برسد. به همین نسبت، انتخاب اکسسوری‌های بسیار بزرگ می‌تواند فضای آشپزخانه‌های کوچک را بسته و شلوغ نشان دهد.

 در انتخاب اکسسوری‌ها به تم کلی دیزاین منزل و آشپزخانه دقت کنید

در هنگام تهیه اکسسوری آشپزخانه به تم مبلمان و دیزاین کلی فضا دقت داشته باشید. تم کلی دیزاین پذیرایی و نشیمن می‌تواند تأثیر مستقیم بر دکوراسیون آشپزخانه داشته باشد. می‌توانید اکسسوری‌ها را هماهنگ با ست مبلمان نزدیک به آشپزخانه و یا ست مبلمان اصلی در نظر بگیرید. در هر حال فضاهایی که در نزدیک‌ترین فاصله قرار گرفته‌اند باید کاملاً مدنظر باشند. ورودی، درب منزل، راهرو و هر نوع فضایی شامل این قاعده کلی است.

توجه به دیزاین آشپزخانه و دکوراسیون آن نیز نکته بسیار مهمی است. قرار دادن اکسسوری‌های مدرن در آشپزخانه‌های کلاسیک جلوه‌ای ناهماهنگ در فضا ایجاد می‌کند و جذابیت کابینت‌ها و دیزاین کلاسیک را نیز کمرنگ جلوه می‌دهد. در آشپزخانه‌های مدرن خصوصاً اگر فضای خلوت و یکدست در اختیار داشته باشید، اکسسوری‌های کلاسیک می‌توانند جلوه جذابی ایجاد کنند، به شرط اینکه با دیزاین پذیرایی یا فضاهای مجاور آشپزخانه مانند راهرو و ورودی تا حدی هماهنگ باشند.

برچسب ها: آشپزخانه، دکوراسیون آشپزخانه، زندگی آنلاین، مد روز، آشپزخانه شیک تعداد بازديد: 514 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز