Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
شنبه 18 آذر 1402 - 11:24

30
آبان
راهکارهای طب ایرانی برای کنترل دیابت

راهکارهای طب ایرانی برای کنترل دیابت

دکتر میرغضنفری با اشاره به شیوع بیماری دیابت و آسیب آن به ارگان‌های حیاتی بدن، به تدابیر طب ایرانی در کنترل بیماری دیابت اشاره کرد و گفت: بحث ژنتیک در ابتلا به دیابت اهمیت زیادی دارد اما برخی افراد حتی با وجود زمینه ژنتیکی مبتلا نمی‌شوند چون سبک زندگی

ایسنا نوشت: یک پزشک و متخصص فیزیولوژی با بیان اینکه امروزه سبک زندگی ماشینی باعث شده تا بیماری‌هایی همچون دیابت شیوع پیدا کند، گفت: این بیماری عوارض زیادی را برای فرد ایجاد کرده و به ارگان‌های بدن همچون کلیه‌ها، کبد، چشم و سایر اعضا آسیب می‌زند.

دکتر میرغضنفری با اشاره به شیوع بیماری دیابت و آسیب آن به ارگان‌های حیاتی بدن، به تدابیر طب ایرانی در کنترل بیماری دیابت اشاره کرد و گفت: بحث ژنتیک در ابتلا به دیابت اهمیت زیادی دارد اما برخی افراد حتی با وجود زمینه ژنتیکی مبتلا نمی‌شوند چون سبک زندگی سالمی دارند و برعکس برخی با وجود اینکه زمینه ژنتیک ندارند، به دلیل عدم رعایت اصول سبک زندگی سالم خصوصا غذا، خواب مناسب و ورزش به این بیماری مبتلا می‌شوند.

وی ادامه داد: گاهی گفته می‌شود که دیابت یک بیماری خود ایمنی است؛ اما باید به این نکته توجه داشت که سیستم ایمنی بدن به تنهایی و به خودی خود تحریک نمی‌شود؛ بلکه وجود مواد غیر طبیعی در بدن که خود شخص باعث تجمع آنها می‌شود باعث تحریک سیستم ایمنی شده، این سیستم حالت افسار گسیخته پیدا می‌کند و برای دفع این سموم بر علیه بافت‌ها و سلول‌های خود نیز فعال شده و باعث تخریب غیرقابل بازگشت بافت‌های بدن می‌شود.

این پژوهشگر طب سنتی ایرانی با بیان اینکه حکمای طب ایرانی دیابت را دو نوع دیابت سرد و دیابت گرم می‌دانند و برای هر کدام درمان‌ها و توصیه‌های خاصی دارند، تاکید کرد: بسیار اهمیت دارد که هر فرد با مراجعه به پزشک متخصص طب سنتی مزاج خود را بشناسد تا سبک زندگی متناسب با مزاج فرد به او داده شود.

بیشترخوانید:

دیابت در طب سنتی ایرانی ؛ پیشگیری و درمان (قسمت اول)

 

 

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش، افزود: احتمال اینکه دیابت سرد در افراد با مزاج سرد رخ دهد، بسیار بیشتر است و گرم مزاجان اصولا به دیابت گرم مبتلا می‌شوند.

او با بیان اینکه سرد مزاجانِ مبتلا به دیابت باید از مصرف غذاهایی با مزاج سرد خصوصا در فصل سرما و اقلیم های سرد پرهیز کنند، گفت: خوراکی‌های رو به گرمی مثل شوید، دارچین و زیره، کنگر، کرفس، شنبلیله، انجیر، سیب گلاب، خوراکی‌های انرژی‌زا مثل بادام و گردو که در طب سنتی برای دیابت هم توصیه شده در صورتی که حساسیت نداشته باشند، برای این افراد مفید است.

وی ادامه داد: مصرف نیلوفر، عناب، تخم هندوانه، گیاه و عرق کاسنی، عرق بید، عرق بیدمشک و یا دم کرده آنها برای گرم مزاجان مفید است.

میرغضنفری اظهار کرد: مصرف ماءلجبن ساده و یا ماءلجبن کاسنی برای افراد با مزاج گرم و خشک و ماء الجبن افتیمونی یا زنجبیلی برای سردمزاجان توصیه می‌شود.

بنابر اعلام روابط عمومی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، وی یادآور شد: افراد مبتلا به دیابت اگر می‌خواهند دیابت خود را کنترل کنند و مصرف دارو را به حداقل برسانند، باید در کنار رعایت تدابیر تغذیه‌ای، ورزش کنند، خواب مطلوبی داشته باشند و از استرس دوری کنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش در پایان تصریح کرد: طب سنتی هم در استدلال چگونگی بروز دیابت و هم در چگونگی درمان دیابت به صورت اختصاصی و متناسب با مزاج می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. قطعا و حتما شخص دیابتی نباید داروهای شیمیایی و خوراکی و تزریقی خود را قطع و یا به صورت سرخود کم کند. بلکه باید تدابیر طب سنتی را رعایت کرده و همزمان قندخون خود را کنترل کند و اگر قند او در حال کاهش بود می‌تواند زیر نظر متخصص دز داروهای خود را کاهش دهد.

بیشتربخوانید:

نسخه تغذیه برای مدیریت افت قندخون

مهم ترین علائم دیابت چیست؟

 

 

برچسب ها: طب سنتی، دیابت، قندخون تعداد بازديد: 37 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست ؟

فیلم روز
تصویر روز