Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400 - 05:36

11
اسفند
15 توصیه مهم یک ایرانی از قلب بحران کرونا

15 توصیه مهم یک ایرانی از قلب بحران کرونا

این روزها ویدیوهای زیادی در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شده که سیر و زنجبیل و مرکبات را به‌ عنوان داروهای پیشگیری‌کننده از کرونا معرفی می‌کند. داروهای تجویزی تأییدنشده.


این روزها ویدیوهای زیادی در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شده که سیر و زنجبیل و مرکبات را به‌ عنوان داروهای پیشگیری‌کننده از کرونا معرفی می‌کند. داروهای تجویزی تأییدنشده، به این سه قلم ماده خوراکی محدود نمی‌شود و حتی اسفند و عنبرنسارا یا همان کود الاغ به‌ عنوان داروی استنشاقی معرفی می‌شوند. این تجویزهای غیر کارشناسی اما حسابی بازار این اقلام را داغ کرده است؛
 

یک ویروس بازار داروهای گیاهی را داغ کرد!

بعد از شیوع کرونا سیر و زنجبیل و کود الاغ در پایتخت با قیمت‌های سرسام‌آور فروخته می‌شوند.

«بازار داروهای گیاهی غیر مرتبط با بیماری کرونا در تهران داغ شده است. این روزها ویدیوهای زیادی دَر فضای مجازی به اشتراک گذاشته شده که سیر و زنجبیل و مرکبات را به‌ عنوان داروهای پیشگیری‌کننده از کرونا معرفی می‌کند. داروهای تجویزی تأییدنشده، به این سه قلم ماده خوراکی محدود نمی‌شود و حتی اسفند و عنبرنسارا یا همان کود الاغ به‌ عنوان داروی استنشاقی معرفی می‌شوند. این تجویزهای غیر کارشناسی اما حسابی بازار این اقلام را داغ کرده است؛ به‌ گونه‌ای که اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار می‌گوید که این اقلام پرفروش‌ترین اقلام میوه و تره‌بار در هفته گذشته بوده‌اند. از آن سمت بازار فروش اسفند و عنبرنسارا در سایت‌هایی مانند دیوار گل کرده است.

فروش کود الاغ ضد کرونایی

شهروند در این رابطه نوشت: این روزها همه چیز تحت‌تأثیر کروناست. از روز شنبه هفته گذشته که رسما خبر شیوع کرونا در ایران اعلام شد، پزشکان و کارشناسان بهداشت یکی از راه‌های مهم مقابله با کرونا را تقویت سیستم دفاعی بدن اعلام کردند. در این میان اخبار ویدیوهای تأییدنشده‌ای در فضای مجازی گل کرد که عده‌ای مصرف خوراکی‌هایی مانند سیر و زنجبیل را پادزهر کرونا معرفی می‌کردند و همین مسأله باعث شد در عرض چند ساعت قیمت مرکبات و سیر و زنجبیل افزایش صد درصدی پیدا کند. این محصولات در روزهای اخیر علاوه بر افزایش قیمت کمیاب هم شدند، چون مردمان زیادی برای تهیه آنها مقابل میوه‌فروشی‌ها صف کشیدند. در این اوضاع بلبشو، مسئولان هم مدام از کنترل قیمت‌ها و برخورد با گران‌فروشان حرف زدند که البته تا امروز هنوز قیمت‌ها به روال سابق برنگشته‌اند. در سایت دیوار با آگهی‌های متعددی برای فروش عنبرنسارا مواجه می‌شوید. هر کیلوگرم کود الاغ در سایت دیوار بین ٧٥ تا ١٥٠‌هزار تومان برای فروش گذاشته شده است. در یکی از این آگهی‌ها گفته شده که کودها متعلق به الاغ جوان و ماده است که خاصیت ضد عفونی قوی‌تری دارد و از طالقان برای مشتریان ارسال می‌شود. در آگهی دیگری کود الاغ در بسته‌های ٣٠٠ گرمی بسته بندی شده است و هر بسته ٣٠٠ گرمی ٥٠‌هزار تومان فروخته می‌شود. هر کیلوگرم اسفند هم که تا پیش از این در بازار تهران حدود ١٠ تا ١٢‌هزار تومان فروخته می‌شد، حالا به کیلویی ٢٥ تا ٣٠‌هزار تومان رسیده است.

بیشتر بخوانید:

6راهکار ساده برای تقویت ریه‌ها و دستگاه تنفسی

چه ماسک‌هایی جلوی کرونا را می‌گیرند؟

بهترین روش تسکین علائم کرونا

 

بازار داغ لیمو و سیر و زنجبیل

تا قبل از اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران هر کیلو لیموترش سنگی در بازار مصرف ۶‌هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۰‌هزار تومان به فروش می‌رسید اما قیمت این محصول در روزهای اخیر بین ٥٠ تا ٦٠‌هزار تومان افزایش داشته است. قیمت هر کیلوگرم لیموترش معمولی هم که تا پیش از شیوع کرونا بین ٨‌هزار و ٦٠٠ تا ١٢‌هزار تومان بود، در حال حاضر در میادین میوه و تره‌بار کیلویی ١٨‌هزار تومان و در سطح شهر تا کیلویی ٢٥‌هزار تومان فروخته می‌شود. قیمت پرتقال که قبلا بین ٢‌هزار و ٥٠٠ تا ٣‌هزار و ٩٠٠ تومان بود، در حال حاضر به حدود دو برابر رسیده و هر کیلوگرم پرتقال بین ٧ تا ٧‌هزار و ٥٠٠ تومان به فروش می‌رسد. قیمت هر کیلوگرم سیر خشک نیز به قیمت‌های متفاوتی مانند ۴۰‌هزار تا ٥٠هزار تومان به فروش می‌رسد، در حالی ‌که تا پیش از شیوع کرونا و افزایش درخواست مردم قیمت آن بین ١٠ تا ١٥‌هزار تومان بود. قیمت هر کیلوگرم زنجبیل تازه نیز که پیش از این به قیمت ۴۰ تا ۴۵‌هزار تومان به فروش می‌رسید، بر اساس مشاهدات عینی خبرنگار «شهروند» به ۸۰‌هزار تومان افزایش یافته است و برخی از فروشندگان در فروشگاه‌های اینترنتی قیمت این محصول را ۹۰‌هزار تومان اعلام کرده‌اند. البته زنجبیل در برخی از نقاط تهران هم حتی با قیمت ١٣٠هزار تومان هم به فروش می‌رسد. در این بین قیمت میوه‌هایی مثل نارنگی، پرتقال و لیموشیرین هم در روزهای اخیر جهش قابل توجهی پیدا کرده‌اند و جالب آن که جهش قیمت خوراکی‌های حاوی ویتامین «ث» فقط به مرکبات محدود نشده و حتی قرص‌های ویتامین «ث» در داروخانه‌ها کمیاب شده‌اند.

گران می‌خریم و گران می‌فروشیم

یک میوه‌فروش در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: «این روزها بار اقلامی مثل لیموترش، لیموشیرین و زنجبیل زودتر از هر چیز دیگری تمام می‌شود. روزی دوبار به میدان می‌رویم و بار می‌آوریم اما به فاصله دو ساعت همه چیز تمام می‌شود. برخی هم از ترس کمبود این خوراکی‌ها، بیشتر از نیازشان خرید می‌کنند و با این که این اقلام خیلی گران شده، اما مشتریان زیادی داریم.»

یک میوه‌فروش دیگر درباره افزایش قیمت‌ها به خبرنگار «شهروند» می‌گوید: «مردم هم اعتراض می‌کنند، هم خرید می‌کنند؛ در صورتی که ما مسئول این گرانی نیستیم. خودمان هم از میدان گران می‌خریم و مجبوریم گران بفروشیم. در این‌گونه مواقع متأسفانه فروشنده متهم اصلی شناخته می‌شود؛ چراکه مردم برای خرید کالا با فروشندگان مواجه‌اند اما حقیقت این است که ما هم محصولات را از مبدأ گران  می‌خریم، حتی در بعضی مواقع مثل الان که قیمت کالا خیلی افزایش داشته، سود مصوب را در کمترین حد ممکن اعمال می‌کنیم.»

در این میان بسیاری از میوه‌فروشان روی میوه‌هایی مانند لیموترش و لیموشیرین واژه ضدکرونا را نصب کرده‌اند و با این عنوان این میوه‌ها را به قیمت‌های نجومی می‌فروشند. با این حال شیوع سریع کرونا در ایران تا حدی مردم را تحت فشار روانی قرار داده است که مغازه‌داران می‌گویند که فروش این اقلام با وجود قیمت بالا، زیاد است و مردم برای خرید این اقلام صف می‌کشند. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که مدیران وزارت کشاورزی به رسانه‌ها می‌گویند تولید میوه درکشور به اندازه کافی است، به‌ویژه امسال میزان بسیار زیادی مرکبات و همین حدود سیب در کشور تولید شده است که اینها میوه غالب ایام عید هستند اما آن چه قیمت‌ها را بدون حساب و کتاب بالا می‌کشد، عدم نظارت بر بازار است. مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به این که چرا قیمت میوه‌ها در بازار بالاست، ‌می‌گویند که ما مسئول تولید هستیم و قیمت هیچ ارتباطی به ما ندارد. مسئولان وزارت صمت هم تاکنون واکنشی در این‌ باره نشان نداده‌اند.

نظارت ضعیف است

در این میان خرده‌فروشی‌های سطح شهر معتقدند که گرانی اقلام موسوم به ضد کرونا از میدان مرکزی میوه و تره‌بار رقم خورده است. اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران، با اشاره به افزایش قیمت بی‌رویه چند قلم محصولات کشاورزی در پی شیوع بیماری کرونا گفت: «پیشنهاد تعیین قیمت مصوب برای زنجبیل، سیر و لیموترش داده‌ایم.»

او به ایلنا گفته است: «علت افزایش افسارگسیخته قیمت این محصولات، افزایش تقاضای مصرف درپی شیوع بیماری کروناست و  سیر و لیموترش به پرمتقاضی‌ترین محصولات کشاورزی این روزها تبدیل شده‌اند و در نتیجه افزایش تقاضا موجب شد تا شاهد افزایش بی‌رویه قیمت آنها در سطح بازار باشیم.»

کارگر با اشاره به این که خرده‌فروشی‌ها اجازه دارند هریک از محصولات را با افزودن ٣٥‌درصد سود به مصرف‌کننده برسانند، گفت: «کنترل قیمت باید از عمده‌فروشی‌ها انجام شود و منطق عمده‌فروشی‌ها برای افزایش قیمت، افزایش تقاضاست؛ در حالی‌ که این امر با توجه به موجودی بازار و شرایط حاکم بر جامعه قابل پذیرش نیست.»

بیشتر بخوانید:

در صورت ابتلا به ویروس کرونا چگونه خود را قرنطینه کنیم؟

چگونه ویروس ترسناک کرونا را شکست بدهید ؟

ویروس کرونا با بدن چه می‌کند؟

 

در این بازار سردرگم اما شاید برخی توصیه های با تجربه ها بتواند به شما کمک کند این بحران را بهتر از سر بگذارنید. محمد فاضلی از ایرانیان مقیم چین تجربه و توصیه هایی را برای محافظت فردی از ابتلا به ویروس کرونا ارائه کرده که  در ادامه می خوانید:

1- در بیرون منزل همه اشیا رو آلوده و همه افراد رو ناقل در نظر بگیرید.

2- حتی الامکان بیرون رفتن از منزل رو کنسل کنید.

3- اگر مجبورید سر کار برید همیشه ماسک و دستکش داشته باشید و به کسی اجازه ندید در محیط کار شما بدون ماسک وارد بشه.

4- خواهرم بیاد، برم پیش داداشم، دوستام جمع شدن، مامانمو ببینم رو.... فراموش کنید. کسایی که دید و بازدید میرن هیچ فرقی با کسایی که حرم میرن ندارن. حتی دیدن یک نفر... نزدیک‌ترین فرد.

5- بخصوص به دیدن پدر و مادرها نرید. شاید ریسک این بیماری برای شما کم باشه چون جوانید، ولی اگر شما ناقل باشید برای افراد مسن خیلی خطرناکه. ترتیبی بدید که کسی به دیدن پدر و مادرتون نره، حتی عید.

6- در مجتمع مسکونی خودتون می‌تونید با توافق ساکنین قانون بذارید برای تردد. اینجوری اونها رو هم آگاه می‌کنید.

7- از همه مهم‌تر امنیت روانی خودتون و خانوادتون. اینجا خیلی‌ها سر این مسائل آسیب دیدن تا بفهمن که پیگیری آمار و اخبار به هیچ کارشون نمیاد. امروز هم اگر من نمیرفتم به قسمت بهداشت در ویچت سر بزنم حتی حدود آمار رو هم نمی‌دونستم.

8- در حضور بچه‌ها حرف از بیماری نزنید.

9- با پدر و مادر هر روز در ارتباط تصویری باشید. اونا، هم نگران خودشونن هم شما و هم حساس‌ترن به لحاظ روحی.

10- با آشنایان در ارتباط تلفنی یا تصویری مداوم باشید و برای بیرون نرفتن همدیگر رو تشویق کنید.

11-  از لحاظ روحی خودتون و خانواده‌تون رو آماده کنید که اگر نیاز بود بتونید مدت طولانی در منزل بمونید و فشار روحی بهتون وارد نشه.

12- با نشون کردن چند تا تاکسی یا موتوری و چند تا سوپرمارکت کوچک محله می‌تونید از خونه بیرون نرید و دم در تحویل بگیرید، ضمن این‌که به کار اون بندگان خدا هم کمی رونق میدید. من اینجا بیش از یک ماه هست که تنهایی در منزل هستم و حتی برای خرید هم اجازه بیرون رفتن از محوطه مجتمع رو ندارم.

13- عناصر شادی رو در منزل بیشتر کنید تا نیاز احساس نکنید که برید بیرون و دید و بازدید.

14- به اطرافیانی که کسب و کارشون آسیب زیادی میبینه قوت قلب بدید به طور مداوم و اصلا خبرهای بد رو پیگیری یا منتشر نکنید. به هیچکس کمک نمیکنه.

15- پیشگیری از این بیماری بسیار ساده ست. تنها کاری که باید بکنید این‌که از محیط‌هایی که احتمالا افراد آلوده هستن دوری کنید. در شرایط فعلی ایران یعنی کلا بیرون نرید.

برچسب ها: گیاهان دارویی، عطاری، کرونا، ویروس کرونا، راه های پیشگیری از کرونا، درمان کرونا با داروهای گیاهی تعداد بازديد: 481 تعداد نظرات: 1

نظرات

  • امروز آقای دانشجویی ک خودش در چین مانده و ایران نیومده ...در تلگرام نوید اینو میداد ک داروی کرونا کشف شده و بزودی وارد بازار ایران هم خواهد شد . الهی آمین !!

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز