Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
شنبه 29 اردیبهشت 1403 - 06:35

23
مهر
آنفولانزای معده از علت تا درمان

آنفولانزای معده از علت تا درمان

آنفولانزا یک بیماری شایع و قابل پیشگیری است اما آنفولانزای معده متفاوت است و به راحتی قاابل درمان و پیشگیری نیست که در این مطلب به بررسی آن می پردازیم

گاستروانتریت Gastroenteritis معمولا "آنفولانزای معده" نامیده می شود. اما در واقع آنفولانزا، ویروس تنفسی که باعث آنفولانزا می شود، ایجاد نمی شود. میکروب‌های مختلف معده معمولاً برای علائمی مانند اسهال، درد معده و احساس بیماری در معده مقصر هستند.


آنفولانزای معده (گاستروانتریت) چیست؟

گاستروانتریت التهاب (تحریک) روده شما است. مردم معمولاً آن را "حشره معده" یا "آنفولانزای معده" می نامند، حتی اگر فقط به آنفولانزا محدود نشود . اگرچه اکثر مردم درد معده را گزارش می کنند، اما گاستروانتریت می تواند روده کوچک و روده بزرگ را نیز درگیر کند.

آنفولانزای معده (گاستروانتریت) چقدر شایع است؟

آنفولانزای معده شایع است. سالانه بیش از 20 میلیون نفر در ایالات متحده با ناراحتی های روده ای بیمار می شوند. ویروس ها شایع ترین علت آنفولانزای معده هستند.

بیشتربخوانید:

8 خوراکی موثر برای کاهش درد معده

 

 

هر کسی ممکن است به آنفولانزای معده مبتلا شود. اما اگر در مکانی هستید که افراد زیادی در فضاهایی مثل غذاخوری حضور دارند، احتمال ابتلا به آن بیشتر است، محیط هایی مانند:

مهدکودک ها و مدارس

خانه های سالمندان

دانشجویان ساکن در خوابگاه ها

پرسنل نظامی

زندان ها

بخش های روانپزشکی

مسافران کشتی کروز

مسافران به کشورهای کمتر توسعه یافته

افراد دارای ضعف سیستم ایمنی

چه چیزی باعث آنفولانزای معده (گاستروانتریت) می شود؟

شما می توانید از باکتری ها، انگل ها، سموم و ویروس ها بیمار شوید. ویروس ها شایع ترین علت ابتلا به آنفولانزای معده هستند. نوروویروس اغلب برای بزرگسالان عامل این بیماری است، در حالی که اغلب دلیل آنفولانزای معده در کودکان روتاویروس است. این ویروس ها بیشتر پوشش داخلی روده کوچک را آلوده می کنند.

علائم آنفولانزای معده (گاستروانتریت) چیست؟

علامت اصلی این بیماری اسهال است . هنگامی که دستگاه گوارش با این ویروس عفونی می شود، فعالیت های متعدد ویروس باعث اسهال می شود. یکی از دلایل اسهال تخریب سلول های دیواره روده می باشد. برای علائم این بیماری علاوه بر اسهال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درد یا گرفتگی شکم

تهوع و استفراغ

تب

سردرد و بدن درد

بیشتربخوانید:

معده درد نشان دهنده بروز این بیماری های خطرناک است!

 

 

 

آیا آنفلوانزای معده می تواند باعث تب شود؟

زمانی که آنفولوانزای معده دارید ممکن است تب کنید. تب می تواند نشانه ای از مبارزه بدن شما با عفونت باشد. ممکن است احساس تعریق، و تب و لرز داشته باشید. همچنین احتمالا سردرد یا درد در سراسر بدن خود را احساس خواهید کرد.

آیا آنفلوانزای معده در برخی افراد شدیدتر است؟

به طور کلی، اکثر مردم به سرعت از آنفلوانزای معده بهبود می یابند. علائم می تواند در نوزادان، کودکان خردسال، بزرگسالان مسن تر یا هر فردی در هر سنی که از نظر سیستم ایمنی ضعیف است شدیدتر باشد. استفراغ و اسهال بسته به شرایط می تواند در مدت کوتاهی باعث کم آبی بدن (فقدان آب کافی در بدن) شود. علائم کم آبی بدن عبارتند از:

تشنگی شدید

خروجی ادرار کمتر از حد معمول (خیس نبودن پوشک بعد از گذشت سه ساعت یا بیشتر در نوزادان)

ادراری که رنگ آن تیره تر است

گونه ها یا چشم های فرورفته

احساس سبکی سر و سرگیجه هنگام ایستادن

ضعف عمومی

بیشتربخوانید:

علائم زخم معده که بهتر است بدانید!


حالت تهوع

در برخی از افراد، علائم آنفولانزای معده ممکن است در شب به دلیل ریتم شبانه روزی آنها بیشتر باشد. در شب، افزایش فعالیت سیستم ایمنی، مواد شیمیایی ضد عفونت آزاد می کند که می توانند باعث التهاب شوند که در هنگام مبارزه با آنفولانزا احساس بدتری در شما ایجاد می کند.

آیا آنفلوانزای معده (گاستروانتریت) مسری است؟

آنفولانزای معده ویروسی، به راحتی به دیگران سرایت می کند. از فردی به فرد دیگر از طریق تماس با ذرات ریز و نامرئی مدفوع فرد بیمار یا استفراغ در موارد زیر سرایت می کند:

یک سطح آلوده به ویروس را لمس کرده و سپس غذا یا دهان خود را لمس کنید

خوردن یا نوشیدن غذا یا نوشیدنی هایی که آلوده به ویروس های فرد بیمار هستند

با فردی که آنفولوانزای معده دارد تماس نزدیک داشته باشید (حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشد)

 بیشتربخوانید:

رژیم غذایی مناسب درمان زخم معده

 با این خوراکی ها از شر رفلاکس معده رها شوید

 

 

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

شما می توانید با ویروس آنفولوانزای معده بدون مراجعه به پزشک مبارزه کنید. اگر علائمی از کم آبی دارید (ادرار تیره، خشکی مخاط، سبکی سر، سرگیجه و غیره)، باید فوراً به دنبال پزشک باشید. همچنین اگر موارد زیر را دارید فورا به پزشک مراجعه کنید:

تب شدید

اسهال خونی

درد شدید

علائمی که با گذشت زمان بهبود نمی یابند

آنفلوانزای معده چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشکان اغلب می توانند آنفلوانزای معده را از روی علائم شما تشخیص دهند. اما ممکن است پزشک شما بخواهد با انجام برخی آزمایش‌ها سایر بیماری‌ها را رد کند:

نمونه های مدفوع: آزمایش ها به دنبال باکتری، ویروس یا انگل در مدفوع شما هستند

سیگموئیدوسکوپی: پزشک یک لوله نازک و منعطف را با یک دوربین کوچک از مقعد وارد قسمت تحتانی روده بزرگ می کند تا علائم بیماری التهابی روده را جستجو کند . سیگموئیدوسکوپی یک روش ۱۵ دقیقه‌ای است که معمولاً نیازی به آرام‌بخشی ندارد.

مدیریت و درمان

مهم ترین کارهایی که می توانید انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید، استراحت و هیدراته ماندن است. با اسهال و استفراغ، بدن شما مقدار زیادی آب و الکترولیت از دست می دهد.

اگر معده شما هنوز حساس است و احساس ناراحتی می کنید، می‌توانید جرعه‌های کوچک و مکرر آب، نوشیدنی‌های ورزشی، آب‌میوه یا آبگوشت بخورید و قطعات نازک و کوچک یخ بجوید. مهم است بدانید که آب به تنهایی برای هیدراته نگه داشتن شما در موارد شدید اسهال کافی نیست، بنابراین مطمئن شوید که هیدراتاسیون برای تنظیم آب و الکترولیت های بدنتان مفید باشد.

نوشیدنی های ورزشی ابمیوه های طبیعی و نوشیدنی هایی مانند ORS که قابل تهیه از داروخانه بدون نسخه می باشد را مصرف کنید. زمانی که دوباره احساس گرسنگی کردید نیازی به رژیم غذایی خاصی نیست و یک رژیم غذایی معمولی کافی است.

چگونه می توان از آنفلوانزای معده (گاستروانتریت) پیشگیری کرد؟

از آنجایی که آنفولانزای معده می تواند توسط عوامل متعددی ایجاد شود، دریافت واکسن آنفولانزا به تنهایی برای محافظت از شما در برابر گاستروانتریت کافی نیست. کودکان باید از برنامه استاندارد واکسیناسیون پیروی کنند و در صورت لزوم واکسن روتاویروس را دریافت کنند.

این واکسیناسیون می تواند از کودک شما در برابر بیماری روتوویروس محافظت کند، اما همه کودکان مجاز به دریافت این واکسن خوراکی نیستند، بنابراین لطفاً قبل از انجام این کار با پزشک اطفال خود مشورت کنید.

شما می توانید اقدامات دیگری را برای کاهش خطر ابتلا به آنفولانزای معده انجام دهید:

دست های خود را به خوبی بشویید

وقتی بیمار هستید، ویروس از هر چیزی که با مدفوع آلوده به ویروس در تماس باشد پخش می شود. شستن صحیح دست ها برای جلوگیری از انتشار بیماری بسیار مهم است. ویروس‌هایی که روی دست‌ها باقی می‌مانند می‌توانند به راحتی به سطوح، غذا و افرادی که لمس می‌کنید سرایت کنند. مهم است که پس از رفتن به دستشویی، تعویض پوشک، لمس سطوح حمام و قبل از دست زدن به غذا، دست های خود را به خوبی بشویید.

مراقب غذا باشید

شما ممکن است از غذا یا آب آلوده به آنفلوانزای معده مبتلا شوید یا به شخص دیگری منتقل کنید. برای جلوگیری از انتقال ویروس ها از غذا به موارد زیر دقت کنید:‌

سطوح آشپزخانه را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید، به خصوص هنگام کار با گوشت خام یا تخم مرغ.

گوشت خام، تخم مرغ و مرغ را از غذاهایی که به صورت خام مصرف می شوند دور نگه دارید.

از خوردن گوشت خام یا نیم پز، تخم مرغ و صدف پرهیز کنید.

فقط لبنیات پاستوریزه مصرف کنید.

قبل از خوردن میوه ها و سبزیجات را بشویید.

در سفر به خصوص در کشورهای در حال توسعه، آب بطری بنوشید. میکروب های ناآشنا که در آب زندگی می کنند می توانند شما را بیمار کنند.

هنگامی که بیمار هستید و تا دو روز پس از برطرف شدن علائم، از تهیه غذا برای دیگران خودداری کنید.

محل هایی که فرد بیمار حضور داشته را تمیز کنید

هر چیزی را که ممکن است در زمان ابتلا به آنفولوانزای معده لمس کرده باشید، تمیز کنید. لباس ها را با آب داغ بشویید و با حرارت زیاد خشک کنید. حتماً از مواد ضدعفونی کننده برای تمیز کردن مناطقی که فرد بیمار استفراغ کرده یا اسهال دارد استفاده کنید.

آنفلوانزای معده چقدر طول می کشد؟

آنفولانزای معده معمولا کمتر از یک هفته طول می کشد. در صورت داشتن علائم، حتما در خانه بمانید و پس از آن به شستن صحیح دست ها ادامه دهید. پس از قطع علائم، ویروس همچنان می‌تواند تا دو هفته در مدفوع شما باقی بماند، بنابراین مراقب عادت‌های حمام خود باشید. همیشه دست های خود را بعد از اجابت مزاج بشویید و پارچه های کثیف را با آب گرم و صابون بشویید.راقبت در منزل برای فرد مبتلا به آنفلوانزای معده:

استراحت کافی داشته باشید و مایعات زیادی بنوشید تا زمانی که علائم شما برطرف شود. نوشیدنی هایی که هم قند و هم نمک دارند به روده شما کمک می کنند مایعات را بهتر جذب کرده و الکترولیت های از دست رفته را جایگزین کنند. خوردن خوراکی ها و تنقلات نمکی همراه با زنجبیل یا نوشیدنی شیرین مشابه می تواند کمک کننده باشد.

از مصرف محصولات لبنی مانند شیر گاو به مدت یک یا دو روز اجتناب کنید زیرا شیر می تواند اسهال را به دلیل عدم تحمل موقتی لاکتوز که اغلب با گاستروانتریت همراه است، بدتر کند.

برای کنترل اسهال شدید، پزشک شما ممکن است یک داروی بدون نسخه مانند بیسموت ساب را توصیه کند. اگر تب بالا یا اسهال خونی دارید که می تواند نشانه عفونت عمیق تر از باکتری یا انگل باشد، نباید از این داروها استفاده کنید. استفاده از داروهای ضد اسهال برای کودکان می تواند خطرناک باشد و برای درمان بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

برچسب ها: لبنیات، سرماخوردگی، سرگیجه، استفراغ، معده درد، آنفلوانزای معده، گاستروانتریت تعداد بازديد: 142 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز