Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
جمعه 24 اردیبهشت 1400 - 03:20

10
مهر
کدام غذاها برای افزایش قد کودکان مفید هستند؟

کدام غذاها برای افزایش قد کودکان مفید هستند؟

بسیاری از والدین ممکن است نگران قد کشیدن فرزندان خود در دوران رشد باشند. در این زمینه مطالعات علمی نشان داده‌اند که توجه به برخی از مواد غذایی می‌تواند در افزایش قد کودکان موثر باشد.

فرزاد برهمندپور؛ کارشناس ارشد تغذیه و ارتقای سلامت

 

نقش مواد غذایی در افزایش قد

بسیاری از والدین ممکن است نگران قد کشیدن فرزندان خود در دوران رشد باشند.

در این زمینه مطالعات علمی نشان داده‌اند که توجه به برخی از مواد غذایی می‌تواند در افزایش قد کودکان موثر باشد.

5 ماده غذایی موثر در افزایش قد

انواع غلات کامل مانند دانه گندم کامل، برنج قهوه‌ای، نان‌های سبوس دار به دلیل این که حاوی منابع غنی از ویتامین‌های گروه B به همراه آهن، منیزیم و سلنیوم می‌باشند، در صورتی که به طور متنوع در رژیم غذایی کودک مصرف شوند، می‌توانند در افزایش قد او موثر باشند.

بهترین منبع تامین کننده کلسیم برای افزایش قد در کودک می‌باشند. در بین انواع محصولات لبنی، ماست و پنیر کم نمک از بهترین منابع کلسیم‌دار برای افزایش قد کودک می‌باشند.

به همین دلیل توصیه می‌شود که کودکان حداقل یک نوبت پنیر و دو نوبت ماست در رژیم غذایی روزانه خود استفاده نمایند.

این نوع از سبزی به دلیل این که حاوی مقادیر بالایی کلسیم به شکل گیاهی در کنار سدیم می‌باشد، می‌تواند در تامین مواد مغذی مورد نیاز برای افزایش قد موثر باشد.

بنابراین مصرف اسفناج به همراه ماست در تامین حداکثری کلسیم برای بدن کودک توصیه می‌شود.

به دلیل این که حاوی مقادیر قابل توجه از ویتامین‌های گروه B بخصوص B3 است، در تحریک افزایش قد در بدن کودک بسیار موثر می‌باشد.

بنابراین مصرف متنوع آن همراه با شیر در صبحانه یا به صورت کلوچه در میان وعده و یا همراه با غذا در ناهار یا به صورت سوپ در شام در رژیم غذایی کودک توصیه می‌گردد.

بخصوص قارچ‌های صدفی با دارا بودن مقادیر بالایی پروتئین می‌توانند در تحریک افزایش قد در کودکان موثر باشند. به همین دلیل مصرف یک یا دو بار قارچ صدفی در هفته در رژیم غذایی کودک توصیه می‌شود.

توصیه به والدین

برای افزایش قد، ضروری است که در رژیم غذایی کودک منابع غنی از شیر و لبنیات به همراه غلات کامل و سبزیجات سبز رنگ در کنار جوی دوسر و انواع قارچ‌ها بخصوص قارچ صدفی استفاده شود.

 

برچسب ها: تغذیه و قد کودک، تغذیه و قد، تغذیه و افزایش قد کودک، مواد مغذی موثر در افزایش قد، نقش مواد غذایی در افزایش قد، بلند شدن قد کودک، توصیه های غذایی برای افزایش قد تعداد بازديد: 1852 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز