Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
شنبه 29 اردیبهشت 1403 - 20:51

12
آبان
نشانه کم‌خوابی کودک دبستانی را بشناسید

نشانه کم‌خوابی کودک دبستانی را بشناسید

دکتر مهدیه صالحی؛ روانپزشک و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما گفت: کودکان دبستانی معمولا به ۱۰ ساعت خواب نیاز دارند که در میزان یادگیری، تمرکز و رفتار آنها بسیار موثر است.

تحریریه زندگی آنلاین : به گزارش کودک سالم و به نقل از گروه سلامت خبرگزاری فارس، دکتر مهدیه صالحی؛ روانپزشک و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما گفت: کودکان دبستانی معمولا به ۱۰ ساعت خواب نیاز دارند که در میزان یادگیری، تمرکز و رفتار آنها بسیار موثر است. خواب کمتر از  ۸ ساعت در این کودکان مشکل‌ساز می‌باشد و با علائمی همچون بی‌قراری، بد اخلاقی و بیش‌فعالی همراه خواهد بود. منظور از بهداشت خواب این است که خواب روند منظمی داشته باشد؛ یعنی در ساعت مشخصی خواب و در ساعت مشخصی بیداری. برای رسیدن به این نظم رعایت نکاتی مانند انجام فعالیت‌های هیجان‌آوری مثل ورزش و بازی‌های کامپیوتری بعد از ساعت ۶ بعد از ظهر ضروری است که باید اجتناب شود. همچنین از  مصرف چای و نوشابه‌های انرژی‌زا در ساعت عصر خودداری شود؛ ضمن اینکه انجام تکالیف درسی کودک در ساعات عصر برای داشتن خواب راحت و با نظم ضروری است. از دیگر مشکلات کودکان دبستانی شب‌ادراری، کابوس شبانه، دندان‌قروچه و راه رفتن در خواب است. راه رفتن کودک در خواب اختلال رفتاری شایعی است و کودک در این حالت خواب است و معمولا آسیبی نمی‌بیند. تنها وظیفه والدین این است که در، پنجره‌ها و محیط اطراف کودک را امن نگه دارند. در این هنگام لازم نیست کودک را از خواب بیدار کنیم و فقط باید او را به سمت بستر هدایت نماییم. داشتن خواب نیمروزی برای چنین کودکانی توصیه می‌شود تا عمق خواب شبانه کمتر شود، زیرا  راه رفتن در خواب، هنگام خواب عمیق اتفاق می‌افتد. گاهی مشکلات خواب کودک از اضطراب منشاء می‌گیرد. اضطراب با تغییرات عادتی نیز ایجاد می‌شود؛ مانند اضطراب جدایی از والدین در روزهای ابتدایی مدرسه که یک اختلال شایع خواب در شروع روزهای اول مدرسه محسوب می‌شود. یکی از مهم‌ترین کارکردهای مغز حافظه است که با برطرف شدن اختلال خواب در کودکان، نقص حافظه نیز ترمیم می‌شود.

بیشتربخوانید:

عواقب خوابیدن کودک کنار والدین را جدی بگیرید

نسخه ای برای خواب راحت کودکان

 

 

برچسب ها: کودک، خواب، بیخوابی، اضطراب، اتاق خواب، اختلال رفتاری، بازی های کامپیوتری تعداد بازديد: 157 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز