Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
جمعه 15 آذر 1398 - 15:14

16
فروردین
چرا بچه ها برای خوابیدن مقاومت می کنند؟

چرا بچه ها برای خوابیدن مقاومت می کنند؟

خوابیدن کودکان در شب آن‌هم سریع و بی‌دردسر، بیشتر شبیه افسانه‌هاست و به‌ندرت اتفاق می‌افتد.

 کودک یکساله ای دارم که خیلی سخت به خواب می رود و برای خوابیدن بسیار مقاومت می کند. لطفاً بفرمایید چگونه خواب او را تنظیم کنم؟خوابیدن کودکان در شب آن‌هم سریع و بی‌دردسر، بیشتر شبیه افسانه‌هاست و به‌ندرت اتفاق می‌افتد. من در مورد خواباندن کودکتان یک سری توصیه ارائه می‌دهم.

این توصیه‌ها را حتماً به کار ببرید. زود خسته نشوید. ایجاد هر عادت مثبتی در کودکان زمان‌بر و گاه بسیار خسته‌کننده است پس صبورتر باشید:

- اگر والدین هر شب، خودشان کودکان را بخوابانند، او یاد نمی‌گیرد که خودش به‌تنهایی بخوابد و ممکن است برای به تخت خواب رفتن و جلب‌توجه والدین، گریه کند. او را هنگامی‌که هنوز نیمه‌خواب است و کامل نخوابیده در تخت خواب بگذارید. با این روش می‌آموزد که برای خوابیدن به خود متکی باشد، حتی اگر نیمه‌های شب از خواب بیدار شود.

- کودکان نوپا و پیش‌دبستانی، اگر به میزان کافی نخوابند، می‌توانند تحریک‌پذیر باشند و این باعث می‌شود برخی از کودکان حتی، بیشتر از قبل در برابر خوابیدن، مقاومت کنند. کودکان نوپا و پیش‌دبستانی، نیاز به 11 تا 14 ساعت خواب در هر 24 ساعت دارند. مقداری از این زمان نیز صرف چرت زدن می‌شود. در این سنین داشتن یک برنامه منظم و دقیق برای خوابیدن، بیدار شدن، چرت زدن و همچنین وعده‌های غذایی و زمان بازی مناسب برای کودکان، امری بسیار مهم و اساسی است.

- اضطراب جدایی نیز می‌تواند مشکلات خواب را افزایش دهد. صحبت کردن، آواز خواندن، تکان‌های گهواره و یا پرخوری، به‌نوبه خود ممکن است این مرحله را به عادت بد شب‌بیدار شدن، تبدیل نماید. در حدود 6 ماهگی می‌توانید او را برای تنها خوابیدن آماده کنید. در صورت بیدار شدن، اگر کودک،

علائم بیماری ندارد، برایش به‌آرامی لالایی گفته و پشتش را بمالید؛ اما بلندش نکنید یا به او غذا ندهید. برای کودکان نوپایی که از تاریکی شب می‌ترسند، یک چراغ‌خواب کوچک می‌تواند باعث آرامش شود.

- هر شب انجام کارهای یکسان قبل از خواب، به کودک کمک می‌کند که فرق بین زمان بیداری و خواب را بفهمد. یک برنامه‌ی خواب منظم که شامل کارهایی مانند حمام کردن، داستان گفتن، غذای سبک و پس‌ازآن چراغ‌های خاموش باشد، به او در درک زمان خواب کمک می‌کند. این برنامه باید هر شب به‌طور یکسان اجرا شود و همیشه به اتاق‌خواب کودک منتهی شود. متخصصین پیشنهاد می‌دهند که این برنامه را از 4 ماهگی برای کودک اجرا کنید.

- خواه به دلیل اضطراب جدایی باشد یا نبود یک برنامه‌ی دقیق خواب، یا به هر بهانه دیگر، بعضی از کودکان برای بیدار ماندن پافشاری و بهانه‌تراشی می‌کنند. ممکن است بخواهند داستان دیگری برایشان بخوانید یا نوشیدنی دیگری بنوشند و یا دوباره به حمام بروند؛ اما شما کوتاه نیایید، هر چند دقیقه یک‌بار به اتاق کودک بروید و او را با مهربانی به خوابیدن تشویق کنید؛ مدت‌زمان این سر زدن‌ها، هر بار باید کوتاه‌تر شود.

اگر فرزندتان در طول روز از خواب کافی برخوردار نباشد، خواه‌ناخواه هنگام شب، در خوابیدن، دچار مشکل می‌شود. بیشتر نوزادان به دو یا سه وعده خواب کوتاه در روز نیاز دارند. کودکان نوپا نیاز به حداقل یک‌بار چرت زدن در روز و کودکان کوچک‌تر اغلب به دو بار چرت زدن نیاز دارند. بیشتر کودکان تا سن 5 سالگی عصرها می‌خوابند. به خلق‌وخوی فرزندتان توجه کنید، اگر بداخلاق و خواب‌آلود است، اجازه دهید چرت بزند؛ اما مانع خوابیدن او تا وقت خواب شبانه و یا خواب‌های مقطع بشوید.

 

منبع: تبیان

برچسب ها: خوابیدن کودک، بهترین ساعت برای خواباندن کودک، دلیل سبک بودن خواب کودک، گریه کودک در خواب، اضطراب جدایی در کودکان، اتاق‌خواب کودک، مشکلات خواب در کودکان، عادت شب بیدار شدن در کودکان تعداد بازديد: 184 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز