Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
سه شنبه 28 آبان 1398 - 17:15

2
فروردین
چگونه ترس از حمام کردن را از بین ببریم؟

چگونه ترس از حمام کردن را از بین ببریم؟

ترس حمام کردن در کودکان مشکلی است که بسیاری از والدین با آن روبه رو هستند اما علت این ترس چیست و چگونه با آن مقابله کرد؟

ترس حمام کردن در کودکان مشکلی است که بسیاری از والدین با آن روبه رو هستند اما علت این ترس چیست و چگونه با آن مقابله کرد؟

دلیل ترس از حمام کردن در کودکان چیست؟

کودکانی که تازه به دنیا آمده‌اند، حس می‌کنند که کنترل کافی را ندارند. همچنین آن‌ها علاقه‌ای به تغییر دما و حس خیس شدنندارند. بقیه سنین کودکان، ممکن است از صدای آب بترسند. به صورت کلی ترس از لیز خوردن هم وجود دارد. همچنین ترس از سوختن چشم به خاطر صابون یا شامپو هم ترس کودکان از حمام را بیشتر خواهد کرد.

ترس را جدی بگیرید. اگر نوزاد و کودک شما از حمام ترس دارد، بهتر است که این ترس را جدی بگیرید. بهتر است که کودک خود را مجبور به حمام کردن نکنید. مراقب ناراحتی او باشید و هنگامی که کودک ناراحت است، به فکر حمام نباشید. اما یک سری روش برای سنین مختلف وجود دارد و می‌توان از این روش‌ها استفاده کرد.

برای ساده‌تر کردن حمام نوزاد می‌توان از چند قدم زیر استفاده کنید:

*از فضای حمام کوچکی استفاده کنید. فضایی را استفاده کنید که کودک حس امنیت بشتری داشته باشد.

*مطمئن شوید که دمای آب نزدیک به دمای بدن است.

*شستشو را نقطه‌ای و تکه تکه انجام دهید.

اگر فرزند شما سن بیشتری دارد، برای از بین بردن ترس کودکان از حمام می‌توانید از این ایده‌ها برای حمام استفاده کند:

*مرحله به مرحله حمام را آغاز کنید. ابتدا او را در یک وان قرار دهید. با یک اسفنج او را تمیز کنید و کم کم آب را به وان کوچک اضافه کنید.

*کودک را سریعا به یک حمام بزرگ منتقل نکنید، بلکه کم کم اینکار را انجام دهید تا او با حمام بزرگ راحت باشد.

*با کودک خود حمام کنید. می‌توانید او را بغل کنید یا روی پای خود قرار دهید تا حس امنیت داشته باشد.

*از یک صندلی حمام استفاده کنید تا کودک توانایی نشستن را داشته باشد. در تمام مدت کنار کودک خود باشید.

*از یک حجم در کف حمام استفاده کنید که میزان لیز بودن کف را کاهش دهید. بدین ترتیب کودک شما ترس از لیز خوردن را نخواهد داشت.

قبل از اینکه حمام تمام شود کودک را به بیرون از حمام منتقل کنید. با اینکار کودک را از صدای پایین رفتن آب به چاه دور می‌کنید چون برخی از کودکان از این صدا می‌ترسند.از شامپو بچه استفاده کنید که چشم کودک شما نسوزد. همچنین از کلاه و عینک هم می‌توانید استفاده کنید. با استفاده از این وسایل کودک حس ماجراجویی بیشتری خواهد داشت.

با این روش‌ها می‌توان ترس کودکان از حمام را کاهش داد. اما اگر همچنان کودک شما از حمام و وان ترس دارد، از دوش استفاده کنید. کودک را بغل کنید یا اینکه کف حمام بشینید و دوش بگیرید. اما مهم‌ترین نکته این است که هیچ‌گاه کودک خود را در حمام تنها نگذارید. ممکن است اتفاق ناگواری در این مدت رخ دهد.

چگونه حمام را جذاب‌تر کنیم؟

یکی از راه‌های مقابله با ترس کودکان از حمام استفاده از ایده‌های جذاب است. ایده‌های زیر به شما کمک می‌کند که زمان حمام را سرگرم‌کننده کنید:

*یک سری اسباب‌بازی خاص برای زمان حمام خریداری کنید. به کودک اجازه دهید که خودش اسباب‌بازی را انتخاب کند.

*کودک کوچک‌تر را با برادر یا خواهر خود به حمام ببرید. از این طریق کودک کم‌سن‌تر شما که از حمام می‌ترسد به برادر یا خواهر بزرگ‌تر خود نگاه خواهد کرد و ترس او از بین می‌رود.

*زمان حمام می‌تواند فرصتی برای گذراندن وقت با کودک باشد. آهنگ بخوانید، داستان تعریف کنید و با هم بازی کنید.

*زمان حمام در روز را تغییر دهید. برخی از کودکان حمام صبح را ترجیح می‌دهند.

*حمام کردن می‌تواند یک تجربه خوب و سرگرم‌کننده باشد. اگر این روش‌ها را امتحان کنید احتمال کاهش ترس کودکان از حمام بسیار زیاد است.

 

منبع : tebyan.net

بیشتر بخوانید:

دلیل گریه بدون اشک نوزاد چیست؟

با این روش کودک خود را سه روزه از پوشک بگیرید

درمان‌های خانگی مناسب برای زردی نوزاد

برچسب ها: تربیت کودک، حمام کردن کودک، ترس از حمام در کودکان، بهترین روش حمام کردن نوزاد، چگونه نوزاد را حمام کنیم؟، دلیل ترس از حمام کردن در کودکان تعداد بازديد: 225 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز