Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
دوشنبه 25 تیر 1403 - 02:42

24
خرداد
سالمندی در ایران به سمت زنانه شدن، پیش می‌رود

سالمندی در ایران به سمت زنانه شدن، پیش می‌رود

رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آن طور که آمارها نشان می‌دهند نسبت زنان به مردان سالمند در کشور به تدریج در حال افزایش است‌ و سالمندی به سمت زنانه شدن، پیش می‌رود.

تحریریه زندگی آنلاین : رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آن طور که آمارها نشان می‌دهند نسبت زنان به مردان سالمند در کشور به تدریج در حال افزایش است‌ و سالمندی به سمت زنانه شدن، پیش می‌رود. به گزارش مشرق، دکتر محمد شتی اظهار داشت: درصد جمعیت سالمندانی که تنها زندگی می‌کنند در کشور؛ حدود ۱۵ درصد است که این درصد در مردان کمتر و در زنان بیشتر است. وی ادامه داد: بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن که در سال ۱۳۹۵ انجام شد ۹.۲۸ درصد جمعیت کشور را افراد بالای ۶۰ سال تشکیل می‌دهند که تعریف سازمان بهداشت جهانی از سالمندی است.

شتی ادامه داد: این جمعیت در استان‌های مختلف درصد متفاوتی دارد. استان گیلان با بالاترین درصد جمعیت سالمند و استان سیستان و بلوچستان با کمترین جمعیت سالمند مشاهده می‌شود. همچنین شهرستان‌هایی مانند طالقان دارای ۲۰ درصد جمعیت سالمند و بعضی شهرستان‌ها با مقدار خیلی کمتر هستند. وی با اشاره به اینکه رشد جمعیت سالمندان در کشور، نرخ قابل توجهی دارد، افزود: در کشورهای اروپایی و کشورهای توسعه یافته روند سالخورده شدن و سالمندی جمعیت روندی طولانی بوده است؛ بعضی کشورها ۱۰۰ سال و بعضی کشورها حتی ۱۵۰ سال طول کشیده تا نسبت جمعیت سالمند در آنها دو برابر شود. این روند در کشور ما در مدت زمانی کوتاه‌تر از ۳۰ سال آینده اتفاق می افتد.

بیشتربخوانید:

نقش تغذیه و سبک زندگی بر شادابی و سلامت پوست

 

شتی با اشاره به اینکه ناتوانی و کاهش ظرفیت ارگان‌ها و سیستم‌های بدن در سنین سالمندی، اتفاق می افتد، گفت: در سالمندی، یک سری تغییرات فیزیولوژیک داریم. در این افراد، ارگان‌های مختلف کم کم ضعف پیدا می‌کنند. ضعف در بینایی تا حدی و ضعف در شنوایی و تغییر در قدرت عضلانی و کاهش توده عضلانی و مشکلات دیگری که به صورت عادی و تدریجی اتفاق می افتد. البته زمان شروع این تغییرات و میزان افت و سرعت آن در افراد متفاوت است اما بالاخره اتفاق می افتد. وی ادامه داد: مشکل دیگر، بیماری‌های مختلفی است که در سنین سالمندی شیوع بیشتری دارد. همه بیماری‌های غیرواگیر مثل دیابت، فشار خون و بیماری‌های قلبی و عروقی و اختلالات شناختی در سنین بالا بیشتر شایع هستند. یک سری مشکلات هم هستند تحت عنوان سندرم‌های سالمندی که مجموعه‌ای از نشانگان و مشکلاتی است مثل بی اختیاری ادرار و مدفوع، سقوط و اختلالات شناختی مثل دمانس و آلزایمر که در سالمندان دیده می‌شود.

وی ادامه داد: تغذیه ناسالم، سیگار، الکل، رفتارهای غیربهداشتی در سالمندی عوامل خطر بیماری‌های مختلف هستند که باید به آنها توجه کرد. البته مهمترین بحث در پیشگیری از بیماری‌های سنین سالمندی، داشتن کودکی، نوجوانی، جوانی و سالمندی سالم است. مشکلات دیگر که در سالمندی مشاهده می‌شود، ناتوانی‌های فیزیکی و اختلالات حسی و حرکتی است که نیاز به توانبخشی در این سنین را خیلی بارزتر می‌کند و این فضا یعنی ناتوانی‌ها و نیاز به توانبخشی نکات مهم و بارز در سن سالمندی است. وی بحث سلامت روان را یکی از مباحث بسیار مهم در سنین سالمندی اعلام کرد و گفت: در سالمندان ما به دلایل مختلف مثل از دست دادن همسر و از دست دادن و فوت دوستان و هم سن و همسالان بعضاً افسردگی و اضطراب را مشاهده می‌کنیم.

بیشتربخوانید:

عادت هایی که موجب پیری زودرس می شوند

پیری زودرس صورت از علت تا درمان

بهترین روش‌ جوان‌سازی پوست

4روش طبیعی برای جوان‌سازی پلک چشم

 

برچسب ها: افسردگی، اضطراب، پیری زودرس، سیستم ایمنی بدن تعداد بازديد: 954 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز