Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
یکشنبه 3 تیر 1403 - 11:09

22
فروردین
استرس کاری و اجتماعی، خطری در کمین قلب زنان

استرس کاری و اجتماعی، خطری در کمین قلب زنان

بر اساس نتایج تحقیق محققان دانشکده بهداشت عمومی درون‌سیف دانشگاه درکسل، امریکا، استرس روانی - اجتماعی به‌طور معمول ناشی از دشواری کنار آمدن با محیط‌های چالش‌برانگیز است

بر اساس نتایج تحقیق محققان دانشکده بهداشت عمومی درون‌سیف دانشگاه درکسل، امریکا، استرس روانی - اجتماعی به‌طور معمول ناشی از دشواری کنار آمدن با محیط‌های چالش‌برانگیز است و ممکن است به‌صورت هم‌افزایی اثر کند تا زنان را در معرض خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب قرار دهد.

 

به گزارش ایسنا،، نتایج این تحقیق به‌طور خاص نشان می­‌دهد که تاثیر فشار شغلی و فشار اجتماعی -جنبه منفی روابط اجتماعی- برای زنان یک ضربه کاری است. این دو عامل با افزایش ۲۱ درصدی خطر پیشرفت بیماری عروق کرونر قلب مرتبط هستند. فشار شغلی زمانی رخ می‌­دهد که یک زن در محل کار خود توان کافی برای پاسخگویی به خواسته‌ها و انتظارات شغلی را نداشته باشد.

 بیشتربخوانید:

خط و خش استرس بر زیبایی

به گزارش به گزارش ساینس دیلی،این مطالعه همچنین نشان داد که وقایع زندگی با استرس بالا، مانند مرگ همسر، طلاق یا جدایی یا سوءاستفاده جسمی یا کلامی، همچنین فشارهای اجتماعی، هر یک به‌طور مستقل و به ترتیب ۱۲ درصد و ۹ درصد با خطر بیشتر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب مرتبط هستند.

 

محققان این تحقیق برای یافتن روش‌های بهتر پیشگیری از سرطان، بیماری‌های قلبی و پوکی استخوان در زنان، از داده‌های یک نمونه معرف ملی از ۸۰۸۲۵ زن یائسه از مطالعه مشاهده‌ای آغازین بهداشت زنان که شرکت‌کنندگان را از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۵ ردیابی می­‌کرد، استفاده کردند. در مطالعه پیگیری فعلی، محققان درکسل، تاثیر استرس روانی - اجتماعی ناشی از فشار شغلی، رویدادهای استرس‌زای زندگی و فشارهای اجتماعی (از طریق یک بررسی) و ارتباطات میان این اشکال استرس را بر بیماری عروق کرونر قلب ارزیابی کردند.

 

حدود ۵درصد از زنان طی مطالعه ۱۴ ساله و هفت ماهه به بیماری کرونر قلب مبتلا شدند. پس از تطبیق سن، زمان کار و خصوصیات اقتصادی - اجتماعی مشخص شد، وقایع زندگی با استرس بالا با ۱۲ درصد و فشار اجتماعی بالا با ۹ درصد افزایش خطر بیماری کرونر قلب همراه بود و فشار کار به‌طور مستقل با بیماری کرونر قلب ارتباط نداشت.

 

بیماری کرونر قلب، علت اصلی مرگ‌ومیر در ایالات‌متحده است که با تنگ شدن عروق قلب رخ می‌­دهد و خون نمی‌­تواند اکسیژن کافی به قلب وارد کند. آخرین تحقیق نیز بر اساس مطالعات قبلی مرتبط با استرس روانی - اجتماعی با بیماری کرونر قلب انجام شد و مشخص شد، چگونه فشار شغلی و فشار اجتماعی با هم خطر بیماری را افزایش دهند.

 بیشتربخوانید:

استرس دارید و قلب‌تان ضعیف است؟ کاکائو بخورید

محقق ارشد ایوان مایکل، دانشیار دانشکده بهداشت عمومی درون‌سیف گفت: «همه‌گیری کووید-۱۹ استرس‌های مداوم را برای زنان در ایجاد تعادل بین عوامل استرس‌زای کاری و اجتماعی را برجسته کرده است. ما از نتایج مطالعات دیگر دریافتیم که فشار کار ممکن است در ایجاد بیماری کرونر قلب نقش داشته باشد، اما اکنون بهتر می­‌توانیم تاثیر ترکیبی استرس در کار و در خانه را با این نتایج بهداشتی مشخص کنیم. امید من این است که این یافته‌ها فراخوانی برای روش‌های بهتر نظارت بر استرس در محل کار باشد و بار کاری که زنان شاغل با آن مواجه هستند را یادآوری کند، همچنین متذکر شود که زنان، مسئول مقدار قابل‌توجهی کار خانگی بدون حقوق هستند.»

 

 محققان می‌­گویند: مطالعات آینده باید تاثیرات کار شیفتی بر بیماری عروق کرونر قلب و اثرات تقاضاهای شغلی را با توجه به جنسیت بررسی کند.

محقق اصلی، دکتر کانگ لونگ وانگ، فارغ‌التحصیل دورن‌سیف که تحقیقات خود را در درکسل انجام داده است، بیان کرد: «یافته‌های ما یادآوری اساسی برای زنان است و کسانی که به آنان اهمیت می‌­دهند و این که تهدید استرس برای سلامتی انسان نباید نادیده گرفته شود. این امر به‌ویژه در هنگام عوامل استرس‌زا ناشی از یک بیماری همه‌گیر بدیهی است.»

نتایج این تحقیق به تازگی در مجله انجمن قلب آمریکا منتشر شده است.

 

برچسب ها: زنان، استرس، اضطراب، بیماری قلبی، سکته تعداد بازديد: 2389 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز