Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
سه شنبه 28 فروردین 1403 - 02:26

3
دی
چرا حمایت از زنان سرپرست خانوار معطل مانده است؟

چرا حمایت از زنان سرپرست خانوار  معطل مانده است؟

فاطمه قاسمپور رییس فراکسیون زنان و خانواده مجلس از معطل ماندن اجرای قانون برنامه ششم درباره حمایت از زنان سرپرست خانواده توسط معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری انتقاد کرد.

تحریریه زندگی آنلاین : فاطمه قاسمپور رییس فراکسیون زنان و خانواده مجلس از معطل ماندن اجرای قانون برنامه ششم درباره حمایت از زنان سرپرست خانواده توسط معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری انتقاد کرد.

به گزارش افکارنیوز، حمایت از زنان سرپرست خانواده یکی از مهم‌ترین اولویت‌هایی است که باید توسط نهادهای متولی به‌ویژه معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری به‌صورت جدی پیگیری شود. معصومه ابتکار هفته گذشته در توییتی به حضور خود در کمیسیون بودجه مجلس برای پیگیری لایحه‌ای در خصوص زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و نوشت لایحه مذکور در کمیسیون رد شده است. اما وی به مفاد لایحه مذکور و دلایل رد آن در مجلس اشاره‌ای نکرد. فاطمه قاسمپور رییس فراکسیون مجلس در این خصوص گفت: اصلاحیه‌ای که خانم ابتکار به مجلس ارائه داد، حذف نقش مجلس در خصوص بندت ماده 80 قانون برنامه ششم بوده است در صورتی که می‌بایست طبق آنچه در قانون برنامه ششم و ماده 80 آمده، مفاد حمایت از زنان را تحت عنوان طرح جامع ساماندهی زنان خانوار توسط معاونت زنان ارائه شود و در مجلس به تصویب برسد. وی در این خصوص گفت: «یکی از موضوعات مهم وقابل توجه برای مجلس یازدهم و فراکسیون زنان و خانواده، موضوع زنان سرپرست خانوار است. زنانی که به جهت شرایط خاص و پیش‌آمده نیازمند دریافت حمایت‌های لازم هستند و می‌بایست تسهیلات اجتماعی در راستای توانمندشدن هر چه بیشتر ایشان داده شود.»

قاسمپور افزود: «در برنامه ششم توسعه در راستای ارائه بهتر و هدفمند خدمات به این قشر زنان، بند «ت» ماده 80 به این موضوع مهم اختصاص یافت و در این راستا می‌بایست در ابتدای اجرای برنامه ششم، معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را تهیه می‌کرد و برای تصویب به مجلس می‌فرستاد.  در واقع یکی از قیدهای مذکور در بندت ماده 80 برنامه ششم، «تأیید برنامه مذکور در هیأت وزیران و تصویب در مجلس شورای اسلامی» است.

رییس فراکسیون زنان ادامه داد: «اما اتفاقی که در عمل افتاد این بود که پس از گذشت حدود 2 سال از ابلاغ قانون، اردیبهشت ماه سال گذشته دولت در قالب یک لایحه اصلاحی، تقاضا داد که نقش مجلس در این زمینه حذف شود. در این‌جا این پرسش پیش می‌آید که معاونت امور زنان در این مدت 2 سال اول اجرای برنامه ششم توسعه، در رابطه با تهیه طرح مذکور چه اقداماتی داشته است؟ چرا خواستار حذف نقش مجلس شورای اسلامی است؟»

بیشتربخوانید:

نقش موثر زنان در بازسازیِ جامعهِ فاجعه‌دیده

نگاهی به نقش بانوان در مبارزه با کرونا

 

 

برچسب ها: نقش زنان در جامعه، زنان سرپرست خانوار، فاطمه قاسمپور، رییس فراکسیون زنان و خانواده مجلس تعداد بازديد: 314 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز