Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
پنجشنبه 10 مهر 1399 - 11:37

13
مرداد
يك‌مقاله طلايی

يك‌مقاله طلايی

نــام طــلا (Gold) از واژه لاتـیـن «aurum» به معنی طلوع گرفته شده است. طلا فلزی است گرانبها که در صنایع گوناگون، از جمله علوم پزشکی و داروسازی کاربردهای متعددی دارد.

تحریریه زندگی آنلاین - گروه مد و زیبایی : نــام طــلا (Gold) از واژه لاتـیـن «aurum» به معنی طلوع گرفته شده است. طلا فلزی است گرانبها که در صنایع گوناگون، از جمله علوم پزشکی و داروسازی کاربردهای متعددی دارد. اين فلز به خاطر زیبایی، کمیابی و پایداری در تمام طول تاریخ مورد توجه بشر بوده و ابتدا بیشتر جنبه تزئینی و زینتی داشته است. این مقاله به اختصار به معرفی طلا در خانواده و نکاتی در زمینه برخی کاربرد‌های آن در پزشکی و سلامت می‌پردازد.

 

 

علامت s نمادین، مخفف کلمه «standard» است و عدد حک‌شده بیانگر عیار طلا و حروف Au علامت اختصاری طلاست.

 

 شناخت طلا

طلا به علت آنكه فلزی بسیار نرم و چكش‌خـور است، بـاید بـا فــلزات دیگـری آمیـختـــه گـردد تــا استحكام لازم را بیابد. به غیر از طلای ۲۴ عیار، مـابقی آلیاژ طلا هستند. مس، نقره، نیكل و پالادیوم بــرای استحكام بیشتر و فلز روی جهت جذب اکسیژن هوا و جلوگیری از اکسید شدن مس و نقره به طـلا افــزوده می‌شود. هرچه عیار طلا بیشتر باشد، زردي آن بيشتر، اما دوام و پایداری آن کمتر و نرم‌تر است. عیار طلا نشان می‌دهد که چه مقدار از آلیاژ آن از طلاست. طلای 24عیار، طلای خالص است. عیارهای رسمی ایران در حال حاضر شامل 750 در هزار (18 عیار)،833 در  هزار (20عیار) و 916 در هزار (22عیار) می‌باشد. که با علائم زیر نمایش داده می‌شود.

 

بیشتر بخوانید:

چرا آقایان نباید از طلا استفاده کنند!

 

خواص درمانی طلا

طلا از دیرباز در سلامت انسان نقش مهمي داشته و دانشمندان مختلف ایرانی در مورد خواص درمانی طلا نظراتی داشته‌اند. از نظر ابن سینا و ابوریحان طلا به دل نیرو بخشیده و دارای طبیعت گرم و تر است و اگر با آن بر روی پوست داغ زنند، عفونتی به همراه ندارد. همچنين سرمه کشیدن با میل طلا فواید بسياری دارد. اين اعتقاد نیز وجود دارد که سیاه شدن حلقه طلا بر روی انگشت دست می‌تواند نشانه بیماری صاحب آن باشد. پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد طلا روي گلبول‌های بدن مردان اثر نامطلوب می‌گذارد، اما روي گلبول‌های زنان بی‌تاثیر است و علت آن را وجود لایه چربی میان پوست و گوشت زنان می‌دانند که این لایه مانع تاثیر تشعشعات طلا روی گلبول‌های قرمز خون می‌شود. شايد به همين دليل باشد كه دین مبین اسلام استفاده از طلا را برای مردان حرام كرده است. (زینت کردن طلا یا پوشیدن لباس زربافت برای مرد حرام است؛ چه آشکار باشد یا پنهان و نماز با آن باطل است. «رساله امام خمینی(ره)»)

 

بیشتر بخوانید:

تشخیص طلا از بدلیجات با ۱۵ ترفند ساده

 

 

حساسیت به طلا

برخی افراد ممکن است به طلا حساسیت داشته باشند و اگر به مدت طولاني در مجاورت آن قرار گیرند، آثار نامطلوبی به صورت سوزش دستگاه تنفس، خارش وقرمز شدن پوست در آنان بروز كند. اين افراد بايد از زیورآلات پلاتین (طلای سفید) با خلوص بالای 90درصد که کمتر موجب حساسیت می‌شود، استفاده كنند. شایان ذکر است که تا به حال درمورد آلودگی طلا در محیط زیست گزارشی ارايه نشده است.

 

 

نقش طلا در خانواده

طلا یک فلز باارزش و گرانبها و یک پشتوانه محکم و با ثبات است که نقش اقتصادی قوی در زندگی اقشار مختلف جامعه دارد ارزش یک مصنوع طلا یا شمش یا سکه، در میزان طلای خالص موجود در آن است وبحث کیفیت طلا در عیار آن خلاصه می‌شود.در جامعه ما طلا همچون سرمایه‌ای بی‌زوال تصور می‌‌شود که ارزشی همچون پول نقد و زحمتکش‌ترین و کم درآمدترین قشر مردم جامعه هم با پس‌انداز اندک سرمایه خود اقدام به خرید مصنوعات طلا می‌كنند تا هنگام نیاز آن را به فروش برسانند؛ ولی عمدتا به دلیل غیر استاندارد بودن طلا‌ها دچار مشکل می‌شوند؛ زیرا فروشندگان هنگام خرید طلا‌های مرجوعی چون واقف به غیر استاندارد بودن عیار مصنوعاتي که فاقد پروانه کاربرد و علامت استاندارد هستند، می‌باشند. غیر از کسر اجرت کارگر وغیر از کسر هفت تا ده درصد ارزش مصنوع به عنوان سود مغازه‌دار، طلای مرجوعی 750 را با عیار 740 در هزار خریداری می‌کنند.در این خصوص عمده تقلبی که در تولید مصنوعات طلا انجام می‌شود، شامل عدم تطابق عیار طلای تولیدی با عیار اظهاری تولیدکننده و استاندارد ملی ایران (شماره 2132) و همچنین وجود ناخالصی‌ به خصوص در مصنوعات توخالی است که سبب افزایش وزن و

در نهایت کاهش عیار می‌گردد. لذا خریداران هنگام خرید باید به علامت حک‌شده بر روی مصنوع توجه نمایند تا دچار این قبیل مشکلات نگردند.

 

نتایج تحقیقات دانشمندان

بر اساس تحقیقات دانشمندان، طلا روند فعالیت ارگانیسم بدن را تسریع مي‌كند، موجب بهبود بیماری‌های قلبی مي‌شود و فشار خون را پائین می‌آورد و نقره فشار خون را بالا می‌برد؛ و به همین دلیل در طب سوزنی شرق برای بخش‌های مختلف بدن از سوزن‌های طلایی و نقره‌ای استفاده می‌شود.دانشمندان توصیه کرده‌اند افرادی که مبتلا به زخم معده یا بیماری‌های دیگر معده می‌باشند، از طلا استفاده كنند و افرادی که عصبانیت و تندخویی دارند، نقره به کار برند. پزشکان تركيب طلا و نقره را توصیه نمی‌کنند و به استفاده مجزای آنها اعتقاد دارند.از طلا وترکیبات آن مي‌توان در بهبود بیماری‌های مزمنی چون آرتریت روماتیسمی، آبله و سرخک استفاده ‌کرد. طی مطالعات متعدد در دهه‌های گذشته، تاثیر ترکیبات طلا در درمان سرطان مورد بررسی قرار گرفت. پروفسور «Leung pak Hing» و همکارانش در دانشگاه دولتی سنگاپور، ترکیب جدیدی از طلا را جهت تولید دارویی با خاصیت ضد توموری در درمان سرطان، بدون وجود عارضه‌هایی چون داروهای مشابه کشف کردند.کاربرد‌های دیگر طلا در دندانپزشکی به علت انعطاف پذیری خوب و پایداری آن در برابر خوردگی شیمیایی از آلیاژ طلا به خاطر نرمي آن، در تهیه سیم‌های ارتودنسی، روکش دندان و ماده پرکننده حفره‌های دندان استفاده می‌شود.

 

بیشتر بخوانید:

جواهرات پر استفاده در سال 2020

 

 

نکات لازم هنگام خرید مصنوعات طلا

1- عیار طلا باید همراه با علامت تجاری سازنده در محلی قابل رویت بر روی مصنوع حک شده باشد.2- فروشندگان و عرضه‌کنندگان مصنوعات طلا موظفند عیار‌های رسمی مصنوعات طلا را در برگه‌های قابل رویت، در معرض دید خریدار قرار دهند.3- فروشندگان بايد در ذیل برگه‌های فروش، صحت عیار مصنوع فروخته شده را تضمین نمایند.

 

بیشتر بخوانید:

خواص طلا برای خانم ها

 

 

نكاتی برای مراقبت از جواهرآلات

1- هنگام حمام گرفتن و یا شتستشوی دست‌ها، جـواهرآلات خـود را در بیاورید؛ چون صابون به صورت لایه نازكي روی جواهرآلات مي‌نشيند. 2-‌ با جواهرآلات آشپزی نكـنیـد؛ زیـرا گـرمای شـدید و روغــن به نگین آنها صدمه مي‌زند.3- همواره پس از آرایش و یا عطر زدن جواهرآلات خود را بيندازيد.4- فلزات قیمتی را با یك پارچه مخصوص پرداخت و یا پارچه نمدی پاك كنـیـد. حوله و پارچه‌هاي ديگر، به خاطر گـرد و غبـاري كه در خــود دارنـد، باعث خراش برداشتن جواهرآلات می‌‌شوند.5- جواهرآلات را از ضربه، مواد شیمیایی، نور خورشید و گرمای شدید محافظت كنید. 6-‌ در استخر و یا موقع شستشوی ظروف یا لباس، جواهرآلات خود را در بیاوریـد، زیـرا كـلـر سبب تغییر رنگ و یا شل شدن نگین‌ جواهر مي‌شود.۷- جواهرآلات را به منظور جلوگیری از خراشیده شدن جدا از یکدیگر نگهداری كنید.8- بهترین روش تمیز كردن جواهرآلات، استفاده از آب و صابون اندك به همراه یـك مـسـواك نرم می‌باشد.

برچسب ها: زیورآلات، جواهر، طلا، بدلیجات، حساسیت به طلا، سرویس طلا، طلای شیک تعداد بازديد: 91 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز