Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
پنجشنبه 14 آذر 1398 - 20:26

26
مهر
دانستنی‌های تغذیه سالم

دانستنی‌های تغذیه سالم

برای تندرستی و سالم ماندن باید اطلاعات و آگاهی‌های غذایی خود را بالا برد تا انتخاب‌های صحیحی از مواد غذایی داشت. در اینجا به چند دانستنی غذایی اشاره می‌شود.

امیلیا جدی

 

1) استرس و افسردگی

در پی تحقیقات انجام شده در دانشگاه پزشكی سوئد آنچه باعث افسردگی و بیماری دو قطبی می‌شود همان استرس و افزایش سطح كورتیزول در خون می‌باشد، آنها یافته‌اند كه در چنین حالتی فرد دچار افسردگی حاد و بیماری دو قطبی می‌گردد.

استرس زیاد در زندگی، نداشتن فعالیت روزانه و ورزشی، دریافت غذاهای پر كالری و به عبارت كلی‌تر نداشتن یك روش زندگی سالم می‌تواند باعث عدم كنترل استرس گردد و در پی آن فرد مبتلا به افسردگی می‌گردد.

در چنین مواقعی پیش‌بینی می‌شود كه عمر افراد  بین 10 الی 15سال كاهش ‌یابد، زیرا زودتر از زمان عادی، فرد مبتلا به بیماریهای قلبی و عروقی شده و به همین جهت فرد دچار امراض مختلف و در نتیجه افسردگی می‌گردد.

قندخون بالا و فشارخون بالا نیز از نتایج استرس می‌باشد كه سطح كورتیزول در خون را بر هم زده و فرد را دچار مشكلات فیزیكی می‌نماید.

تحقیقات در مورد استرس و ارتباط آن بر روی افسردگی و بیماری های قلبی عروقی همچنان ادامه دارد، اما شواهد بسیاری وجود  دارد كه استرس می‌تواند بیماری های گوناگون در خون را تشدید کرده و حتی عامل آن باشد.

2) رژیم غذائی ناموفق

براساس مطالعات پزشكی افرادی كه در طی دوران رژیم غذائی برای كم كردن وزن خود، دچار مشكل می‌شوند و قادر به كم نمودن وزن خود نیستند، افرادی هستند كه از غذاهائی استفاده می‌كنند كه غالباً علاقه‌ای به خوردن آن ندارند.

در پی پژوهش‌های انجام شده، این افراد می‌بایستی از غذاهای سالم و مناسبی استفاده نمایند كه به آن علاقه داشته باشند. غذاهای مفید و سالم كه البته به لاغری آنها كمك كند.

اگر این افراد بتوانند در طی مدت 2 ماه یا 8 هفته برنامه غذائی خود را سرشار از مواد و غذاهای مفید و سالم برنامه‌ریزی كنند می‌توانند نتایج كاهش وزن را به چشم خود ببینند.

به همین منظور باید غذاهای سالم و مفید را كه البته به آن علاقمند هستند را شناسایی كنند و از آن در رژیم غذائی خود استفاده كنند.

زیرا تنها در این صورت است كه می‌توانند رژیم غذایی مناسب را به عنوان شیوه زندگی در طولانی مدت انجام دهند به عنوان مثال از سبزیجات. به دنبال سبزیجاتی باشند كه به آن علاقمند هستند مانند كاهو، خیار و یا گوجه‌فرنگی. در میوه‌ها، میوه‌ای كه هم دارای كالری مناسب و هم مزه مورد علاقه آنها باشد، جایگزین كنند.

افراد می‌بایستی از روش زندگی و تغذیه خود لذت ببرند. باید تفكر خوردن غذاهای ناسالم را از سر بیرون كنند و به جای آن خوردن غذاهای تازه و مفید را برحسب علاقه خود جایگزین نمایند.

پس در تصمیم‌گیری بعدی خود در پائین آوردن وزن به دو نكته مهم توجه كنید: 1- خوردن غذاهای سالم و مفید   2- خوردن غذاهای مفیدی كه شما از آنها لذت می‌برید.

3) پروبیوتیك‌ها و كم كردن وزن!

خوردن پروبیوتیك‌ها كه به باكتریهای خوب و مفید معروف هستند ،می‌توانند باعث كاهش وزن بشوند و BMI یا همان توده بدنی را كمتر نمایند. این خبر اخیراً در مجله علمی تغذیه‌ای بین‌المللی انتشار پیدا كرده است.

پروبیوتیك عمداً در ماست اضافه می‌گردد كه می‌‌تواند باعث بالا رفتن سیستم ایمنی گردد.

این تحقیقات در دانشگاه Taizhou چین انجام شده و براساس آن افرادی كه در طی حدود هشت هفته در برنامه غذائی خود از پروبیوتیك استفاده نموده‌اند، به طرز قابل توجهی از میزان توده و حجم بدنی خود كاسته‌اند.

البته ارتباط خوردن پروبیوتیك و كم كردن وزن را می‌توان به كم شدن قندخون و پائین آوردن فشارخون نیز تعمیم داد.

4) مصرف چربی اشباع شده و ترانس و خطر مرگ

شاید بهتر باشد از مصرف چربی اشباع شده مانند كره، گوشت خوك و گوشت قرمز پرهیز كنیم و یا به حداقل برسانیم و جای آن را به روغن‌های اشباع نشده مانند روغن زیتون، روغن كانولا ، روغن سویا و غیره بدهیم.

براساس پژوهش‌های انجام شده افرادی كه از روغن‌های اشباع نشده استفاده می‌كنند دارای زندگی سالم تری می‌باشند و مرگ و میر در آنها كمتر دیده می‌شود.

این تحقیق می‌گوید مقدار كالری كه فرد از مصرف چربی‌های اشباع شده و ترانس به دست می‌آورد در مقایسه همان مقدار كالری از طریق كربوهیدرات‌ها می‌‌تواند خطری جدی برای بدن داشته باشد.

در نظر داشته باشیم كه هر چه مصرف چربی‌های اشباع شده بیشتر  باشد، به همان میزان خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی و به طبع آن خطر مرگ و میر بیشتر خواهد بود.

اما با مصرف اسیدهای چرب  امگا 6 كه در انواع روغن‌های گیاهی یافت می‌شود و اسیدهای چرب امگا 3 كه در اكثر ماهی‌ها و روغن كانولا وجود دارد، می‌توان انتظار داشت كه كاهش مرگ و میر در افراد را شاهد باشیم.

چربی‌های ترانس یا اشباع شده می‌‌تواند عامل بیماری‌هائی نظیر انواع سرطان، بیماریهای عصبی، بیماری‌های تنفسی و همچنین  بیماریهای قلبی و عروقی باشند.

طی بررسی‌های انجام شده در آمریكا مصرف بیش از حد كربوهیدراتها نیز می‌تواند باعث مرگ‌ومیر گردد و دلیل آن را استفاده افراطی در نشاسته كه به صورت آرد سفید و یا تصفیه شده و شكر به میزان بالا ذكر كرده‌اند و می‌توان آن را به یك میزان در ردیف استفاده از چربی‌ ترانس و اشباع شده قرار داد.

5) فواید نوشیدن آب

مصرف آب نوشیدنی برای كسانی كه در صدد كاهش وزن خود می‌باشند توصیه شده است. بر همین اساس این افراد می‌توانند با نوشیدن آب سالم و كنترل استفاده از قند و شكر و نمك و نخوردن چربی‌های اشباع شده به كنترل وزن خود و كاهش آن كمك كنند.

تاثیرات آب ساده و نوشیدن آن می‌تواند در تمام قومیت‌ها و نژادها و با هرگونه امكانات مالی قابل ملاحظه باشد. متخصصین تغذیه توصیه می‌كنند برای حفظ سلامت خود، آب را جایگزین انواع نوشابه‌های قندی نمایند تا اثرات مفید آن را ملاحظه كنند.

نوشیدن 5 الی 6 لیوان آب در طول روز می‌تواند بسیار موثر باشد هر چند نوشیدن انواع چای و قهوه بدون شكر نیز مفید می‌باشد اما نمی‌توان آنها را در زمره آب آورد.

بنابر توصیه پزشكان چنانچه می‌خواهید نمك اضافه را از بدن دفع كنند و چربی و قند بدن خود را تنظیم كنید بهتر است از نوشیدن آب غافل نشوید.

6) احساس گرسنگی، چاقی، مغز!

براساس تحقیقات انجام شده بر روی موش‌ها، موش‌های چاق بیش از موش‌های لاغری به غذا عكس‌العمل  نشان می‌دهند.

در حقیقت نوع رفتار و محیط آنها را وادار به خوردن می‌كند و به عبارتی بهتر آنها را تحریك به خوردن غذا می‌كند.

این بررسی نشان می‌دهد كه چنانچه در موش عادتی به وجود آید كه غذا به او داده شود و به این واسطه تحریك شود می‌تواند غذای بیشتری خورده و چاق شود.

این تحقیق نشان داده چگونه مغز می‌تواند باعث تحریك اشتها شده و باعث چاقی گردد. شاید تبلیغات مختلف غذاهای گوشتی و چرب و استقبال مردم بر روی مغز ما اثر گذار  باشد.

در كشور آمریكا مردم بیش از حد از انواع برگرها،  فست‌فودها و غیره استفاده می‌كنند و به همان میزان آمریكا دچار مشكلات عدم سلامتی و چاقی می‌باشد تبلیغات‌ در آمریكا، مردم را به خوردن انواع فست‌فودها تحریك می‌كند و بر روی مغز آنها اثر گذاشته و با دادن طعم‌های اغوا كننده ذهن و مغز را به شدت تشویق به خوردن این گونه غذاها می‌كند و این اتفاق دلیل آن می‌گردد كه مردم روز به روز چاق‌تر شده و مشكلات و بیماری های تغذیه‌ای رو به فزونی بگذارد.

7) كمبود آب و چاقی

براساس گزارشات دانشگاه میشیگان افرادی كه دچار كم‌آبی هستند، دارای وزن بالاتر و توده بدنی بیشتری هستند. دلیل آن نیز كاملا واضح می‌باشد.

توده بدنی ما سرشار از كربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها می‌باشد و تنها سلاحی كه می‌توان با آنها جنگید، فقط و فقط آب می‌باشد. بر همین اساس ارتباط مستقیم و علت معمولی بین چاقی و كمبود آب وجود دارد.

بدین معنا كه وقتی بدن شما دچار كم‌آبی باشد، شما چاق می‌شوید و زمانی كه چاق شده‌اید بدانید كه دچار كمبود آب هستید.

شاید بسیار شنیده باشید كه زمانی‌كه گرسنه می‌شوید آب بنوشید، زیرا بدن شما بیشتر از گرسنه بودن، تشنه شده است!!

در این میان توصیه شده برای سلامت بیشتر از مواد غذایی سالم استفاده نمایید كه می‌‌تواند سرشار از آب باشد مانند انواع میوه‌ها و انواع سبزیجات.

با استفاده از آب می‌توانید هم به سلامتی خود كمك كنید و هم كمك به كاهش وزن خود نمائید.

8) امگا 3 و سلامت قلب

شما می‌توانید با خوردن امگا 3 از طریق غذاهای دریایی و بعضی مواد گیاهی قلب خود را از ابتلا به بیماری واكسینه كنید.

براساس گزارشات داده شده مصرف امگا 3 در بسیاری مواقع مانع از بروز انواع بیماریهای قلبی شده و به گفته دكتر مظفریان استاد دانشگاه Tufrs خوردن امگا 3 برای همه افراد مفید است چه از نظر سنی و چه از نظر نژادی و می‌تواند در كنار خوردن آسپیرین و داروهای پائین آورنده چربی خون نیز مفید باشد.

خوردن امگا 3 و روغن ماهی می‌تواند یكی از اجزاء تغذیه مناسب باشد. لازم به ذكر است كه امگا 3 دارای انواع اسیدهای چرب و در كنار آن روغن ماهی نیز دارای پروتئین مفید، ویتامین D، سلنیوم و دیگر املاح مفید می‌باشد.

شما می‌توانید امگا 3 را در گردو، بذر كتان، روغن كانولا و دیگر دانه ها و روغن‌های گیاهی یافت نمائید.بدیهی است برای مصرف مکمل امگا 3 در سنین مختلف،لازم است با متخصص مشورت شود.

 

برچسب ها: تغذیه سالم، پروبیوتیک، کاهش وزن، احساس گرسنگی، فواید نوشیدن آب، كمبود آب و چاقی، امگا 3 و سلامت قلب تعداد بازديد: 857 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز