Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
پنجشنبه 10 مهر 1399 - 05:02

30
تیر
آشنایی با مکمل هایی که از افسردگی جلوگیری می کنند

آشنایی با مکمل هایی که از افسردگی جلوگیری می کنند

برخی مکمل‌های غذایی نیز می‌توانند به طور طبیعی در کاهش علائم افسردگی نقش داشته باشند و به فرد بیمار برای در اختیار گرفتن دوباره کنترل زندگی خود کمک کنند.

زمانی که در چاه سیاه افسردگی گرفتار شده اید، احساس تنهایی کامل و گرفتار شدن در چرخه معیوبی که به نظر می‌رسد هرگز نمی‌توانید از آن خارج شوید را تجربه می‌کنید.

برای افراد مبتلا به افسردگی ممکن است این گونه به نظر برسد که دیگران شرایط آن‌ها را درک نمی‌کنند. خود فرد مبتلا به افسردگی نیز ممکن است حتی به طور کامل متوجه نباشد که این شرایط چرا و چگونه آغاز شده و چرا نمی‌تواند خود را از این شرایط نجات دهد.

دارو‌هایی که برای درمان افسردگی تجویز می‌شوند نیز ممکن است با برخی عوارض جانبی همراه باشند. در همین رابطه، مواردی مانند افزایش وزن، بی خوابی، یبوست و دوبینی ممکن است به فهرست علائم ناخوشایند افسردگی اضافه شوند.

خبر خوب این است که دارو‌های رایج برای درمان افسردگی تنها راه حل موجود برای غلبه بر این بیماری نیستند. برخی مکمل‌های غذایی نیز می‌توانند به طور طبیعی در کاهش علائم نقش داشته و به فرد بیمار برای در اختیار گرفتن دوباره کنترل زندگی خود کمک کنند.

 

اسید‌های چرب امگا-۳

اسید‌های چرب امگا-۳ فواید سلامت مختلفی را ارائه می‌کنند و نقش آن‌ها در مقابله با بسیاری مشکلات سلامت از نظر علمی تایید شده است. این مساله درباره افسردگی نیز صادق است.

اسید‌های چرب امگا-۳ همانند آنچه در روغن ماهی یافت می‌شود به بهبود و تقویت عملکرد مغز کمک کرده و حتی التهاب مغز را کاهش می‌دهند.

چندین مطالعه ثابت کرده اند که این مواد مغذی علائم افسردگی را کاهش می‌دهند.

 

پروبیوتیک‌ها

آیا می‌دانستید که سلامت روده شما ارتباط مستقیمی با سلامت مغز و از این رو با علائم افسردگی شما دارد.

بر همین اساس بازگرداندن وضعیت سلامت مطلوب روده برای غلبه بر افسردگی و زیر کنترل گرفتن دوباره شرایط زندگی اهمیت دارد.

برای تحقق این هدف افزایش مصرف پروبیوتیک‌ها یکی از روش‌های مفید است. پروبیوتیک‌ها به افزایش جمعیت باکتری‌های خوب روده که در گوارش غذا، تقویت سیستم ایمنی و حتی کنترل قند خون تقش دارند، کمک می‌کنند.

برای دریافت پروبیوتیک‌ها می‌توانید از مکمل‌های غذایی استفاده کرده با مصرف غذا‌ها و نوشیدنی‌های تخمیر شده مانند کیمچی، کامبوچا، کلم ترش، کفیر و ماست (نمونه‌هایی که حاوی باکتری‌های زنده هستند) را مد نظر قرار دهید.

 

ویتامین D۳

ویتامین D که به نام ویتامین آفتاب نیز شناخته می‌شود یکی دیگر از مکمل‌هایی است که می‌تواند ابر‌های سیاه افسردگی را کنار زده و نور خورشید را به زندگی شما بازگرداند.

زمانی که پوست بدن انسان در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، ویتامین D به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود. مطالعات نشان داده اند که این ماده مغذی می‌تواند به اندازه دارو‌های ضدافسردگی در مقابله با علائم این بیماری موثر عمل کند.

 

ویتامین B کمپلکس

ویتامین‌های B بیشتر به واسطه توانایی خود در تقویت سطوح انرژی شناخته شده هستند و همچنین برای عملکرد مطلوب مغز نیز اهمیت دارند. سطوح پایین این مواد مغذی با افسردگی پیوند خورده است. ویتامین B۱۲ و اسید فولیک مهم‌ترین اعضای خانواده ویتامین B برای مقابله با افسردگی هستند، اما شما می‌توانید از مکمل‌های B کمپلکس با کیفیت بالا نیز استفاده کنید.

 

جینسنگ

جینسنگ یک گیاه دارویی است که قرن‌ها در پزشکی سنتی چینی مورد استفاده قرار گرفته و توانایی خود در کنترل افسردگی و استرس را نشان داده است.

مخمر سنت جان یک گیاه دارویی دیگر است که توانایی خود در مقابله با افسردگی و اثربخشی به اندازه دارو‌های شایع ضد افسردگی مانند دارو‌های ضدافسردگی سه حلقه‌ای و مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) را نشان داده است.

این در شرایطی است که مخمر سنت جان عوارض جانبی کمتری نسبت به دارو‌های شیمیایی دارد.

اما از آنجایی که این گیاه دارویی می‌توانند با برخی دارو‌ها تداخل داشته باشد، پیش از آغاز مصرف باید با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

 

منبع: عصر ایران

بیشتر بخوانید:

احساسات منفی و تاثیر وحشتناک آن بر بدن

تاثیر مثبت اندیشی در کسب موفقیت در زندگی

برچسب ها: بی خوابی، افسردگی، پروبیوتیک، اضافه وزن، علائم افسردگی، مکمل های غذایی، ویتامین D، جینسنگ، زندگی آنلاین، امگا3، ویتامین D۳، B کمپلکس تعداد بازديد: 207 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز