Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
پنجشنبه 10 فروردین 1402 - 17:10

27
اسفند
یازده حقیقت شگفت‌انگیز درباره‌ مغز

یازده حقیقت شگفت‌انگیز درباره‌ مغز

مغز ما از میلیاردها نورون که با تریلیون‌ها اتصال به نام سیناپس با هم ارتباط برقرار می‌کنند ساخته‌شده و یکی از پیچیده‌ترین و جالب‌ترین اندام‌های بدن است. با توجه به مسئولیت‌هایی که مغز بر عهده دارد.

تحریریه زندگی آنلاین : مغز ما از میلیاردها نورون که با تریلیون‌ها اتصال به نام سیناپس با هم ارتباط برقرار می‌کنند ساخته‌شده و یکی از پیچیده‌ترین و جالب‌ترین اندام‌های بدن است. با توجه به مسئولیت‌هایی که مغز بر عهده دارد، سالم و فعال نگه‌داشتن آن بسیار مهم است.

 شصت درصد مغز انسان از چربی ساخته‌شده است. این رقم نه‌تنها مغز را به چرب‌ترین عضو بدن تبدیل می‌کند بلکه این اسیدهای چرب برای عملکرد مغز حیاتی هستند. بنابراین بهتر است با مواد مغذی سالم و مقوی به شکل درستی سوخت آن را تأمین کنید.

 این عقیده که شما تنها از ۱۰ درصد مغزتان استفاده می‌کنید غیرعلمی است. ما درواقع از تمام مغزمان استفاده می‌کنیم. بله حتی در خواب! متخصصان مغز و اعصاب تأیید کرده‌اند که مغز انسان همیشه فعال است.

 بیشتربخوانید:

ابر نورون ها مغز

مغز تا سن ۲۵ سالگی به طول کامل شکل نمی‌گیرد. رشد مغز از پشت آن آغاز می‌شود و تا جلوی آن ادامه می‌یابد. بنابراین، بخش قدامی مغز که برنامه‌ریزی و منطق را کنترل می‌کند آخرین بخشی است که تقویت می‌شود و اتصالات را سازمان‌دهی می‌کند.

 مغز انسان سه پوند (معادل ۱۳۶۰ گرم) است، چیزی معادل نیم گالن شیر. بااین‌حال، اندازه همیشه بر هوش دلالت ندارد. مغز مردان معمولاً بزرگ‌تر از مغز زنان است.

 ظرفیت ذخیره‌ مغز تقریباً نامحدود است. تحقیقات نشان داده است که مغز انسان متشکل از حدود ۸۶ میلیارد نورون است. هر نورون با نورون‌های دیگر اتصالاتی را شکل می‌دهد که می‌تواند بیش از ۱ کادریلیون (۱۰۰۰ تریلیون) اتصالات اضافه کند. به‌مرورزمان، این نورون‌ها می‌توانند ترکیب شوند و ظرفیت ذخیره مغز را افزایش دهند. در بیماری آلزایمر، نورون‌های زیادی آسیب می‌بینند و دست از کار می‌کشند و به‌طور خاص، حافظه را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

 تیرکشیدن مغز حقیقت دارد. تیرکشیدن (یا فریز شدن) درواقع درد کوتاه اما شدیدی در قسمت جلوی سر است که با ورود سرما به گیرنده‌های پوشش بیرونی مغز به نام مننژیت ایجاد می‌شود. سرما سبب انبساط و انقباض عروق خونی شده و محرک شروع سریع سردرد می‌شود.

 اطلاعات مغز هر ساعت به‌اندازه‌ی ۲۶۸ مایل دررفت و آمد است. وقتی نورونی تحریک می‌شود، یک تکانه الکتریکی را تولید می‌کند که از سلولی به سلول دیگر حرکت می‌کند. قطع این پروسه‌ی منظم می‌تواند سبب حمله‌ی صرع شود.

 بیشتربخوانید:

نقش تغذیه در درمان اختلالات روانشناختی

 

 

 

به‌طور میانگین، رشد نخاع در ۴ سالگی متوقف می‌شود. نخاع که متشکل از یک دسته بافت عصبی است و از سلول‌ها حمایت می‌کند، مسئول ارسال پیام از مغز به سراسر بدن است.

 یک‌تکه از بافت مغز به‌اندازه‌ی یک‌دانه شن، حاوی ۱۰۰۰۰۰ نورون و یک میلیارد سیناپس است. بااین‌حال، آسیب نورون‌ها می‌تواند بازخورد زیادی داشته باشد. برای مثال، در سکته، خون قادر به اکسیژن‌رسانی به مغز نیست. درنتیجه، سلول‌های مغزی می‌میرند و توانایی‌های آن ناحیه‌ خاص مغز از دست می‌رود. به طرز مشابه، بیماری پارکینسون نیز زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های قسمتی از مغز به نام توده‌ سیاه شروع به مردن می‌کنند.

نخاع منبع اصلی ارتباط میان بدن و مغز است. ALS یا اسکلروز جانبی آمیوتروفیک سبب مرگ نورون‌های مغز و نخاع می‌شود و بر حرکت کنترل‌شده‌ عضلات اثر می‌گذارد. بیماری دیگری که هم‌روی مغز و هم‌روی نخاع اثر می‌گذارد ام‌اس (MS) است. در ام‌اس، سیستم ایمنی به لایه‌ محافظی که فیبرهای عصبی را پوشش می‌دهد حمله کرده و سبب مشکلات ارتباطی میان‌مغز و بدن می‌شود.

 مغز انسان قادر به تولید ۲۳ وات برق است. تمام این نیرو به استراحت نیاز دارد. خواب کافی به حفظ گذرگاه‌های مغز کمک می‌کند. افزون بر این، محرومیت از خواب می‌تواند منجر به افزایش تجمع پروتئینی در مغز شود که با بیماری آلزایمر مرتبط است.

بیشتربخوانید:

بیماری آلزايمر از منظر روانشناختي

 

 

برچسب ها: حافظه، صرع، اعصاب، زوال عقل، تقویت مغز، مغز تعداد بازديد: 29 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز