Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
چهارشنبه 10 آذر 1400 - 00:26

16
شهریور
درمان مشکلات متداول ادراری ؛ سوزش و تکرر ادرار

درمان مشکلات متداول ادراری  ؛ سوزش و تکرر ادرار

دفع مشکل ادرار همراه با درد و سوزش از نشانه‌های بارز وجود عفونت ادراری است که اغلب همراه با سایر علایم ادراری نظیر تکرر ادرار و احساس دفع ناقص ادرار است.

دکتر حمید رنجبری - جراح و ارولوژیست

 

 تحریریه زندگی آنلاین : دفع مشکل ادرار همراه با درد و سوزش از نشانه‌های بارز وجود عفونت ادراری است که اغلب همراه با سایر علایم ادراری نظیر تکرر ادرار و احساس دفع ناقص ادرار است. با این همه در بسیاری از بیماران مشکلات زمینه‌ای دیگر نظیر التهاب پروستات و یا عفونت پروستات و مشکلات و عفونت‌های زنان، بیماریهای اعصاب لگنی و مثانه و نیز دفع سنگ ادراری را می‌توان نام برد. اغلب این مشکلات به راحتی به درمان دارویی پاسخ مناسب می‌دهند.

در اینجا به بیماری نادری باید اشاره کرد به نام التهاب مثانه بافتی یا IC در این بیماری متأسفانه تمام ارزیابی‌ها بی‌نتیجه است و مشکل ظاهری در اندام‌های لگنی یا مثانه و مجرا و یا عفونت یافت نمی‌شود.  این مورد عمدتاً در خانم‌ها رخ می‌دهد ولی ندرتا در مردها نیز دیده می‌شود. متأسفانه این دردها و سوزش لگنی گاهی به درمان‌های رایج پاسخ نمی‌دهند و استفاده  از درمان‌های ترکیبی و روان‌درمانی توصیه می‌شود.

 

 بیشتربخوانید:

درمان مشکلات متداول ادراری ؛ تورم عمومی بدن یا دفع پروتئین در ادرار

 

تکرر ادرار و احساس دفع ناکامل ادرار

این نشانه نیز که به وفور دیده می‌شود از نشانه‌های بارز عفونت‌های ادراری است. احساس نیاز به دفع با فواصل کوتاه و عدم احساس آرامش بدن پس از دفع می‌‌تواند ناشی از مشکلات روحی و اضطراب نیز باشد. این مورد به خصوص در کودکان و نوجوانان و خانم‌ها بسیار شایع است و در روزهای امتحانات و برگزاری‌ مهمانی‌های و جشن‌ها به اوج می‌رسد. این احساس تکرر در بسیاری از مواقع با احساس نیاز به دفع همزمان مدفوع نیز همراهی می‌کند و شخص را مکرر به دستشویی می‌کشاند و به آن سندرم روده تحریک پذیر یا IBS می‌گوییم. در بیماری‌های مغزی مانند ام اس و نیز بیماری دیابت نیز این احساس مکرر دفع دیده می‌شود. مشکلات پروستات نیز همگی از علل شایع این احساس دفع مکرر ادرار است. حالت دفع ناکامل ادرار در بسیاری از بیماریهای عصبی ناشی از ضایعات نخاعی نیز رخ می‌دهد و لازم به ذکر است که در این بیماریها گاهی لزوم انجام سونداژ دائمی برای فرد و یا سونداژ موقت وجود دارد و با آموزش فرد این کار به راحتی امکان‌پذیر و گاهی تنها روش درمانی در این افراد است.

 

بیشتربخوانید:

درمان مشکلات متداول ادراری ؛ وجود خون در ادرار

برچسب ها: سنگ کلیه، مشکلات کلیوی، سوزش ادرار، عفونت ادراری، تکرر ادرار، دکتر حمید رنجبری، درمان سوزش ادرار تعداد بازديد: 288 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز