Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
جمعه 31 فروردین 1403 - 18:38

27
مرداد
عمل ناخنک چشم چگونه انجام میشود و چقدر طول میکشد؟

عمل ناخنک چشم چگونه انجام میشود و چقدر طول میکشد؟

ناخنک چشم زائده های گوشی بر روی قرنیه چشم هستند که رگ خونی دارند و در صورتی که بزرگ شوند میتوانند منجر به انسداد مسیر بینایی و در موارد نادری آسیب قرنیه و نابینایی شوند. ناخنک چشم که شبیه پینگوکولا است

به قلم : دكتر بهرام اشراقى ؛ فلوشیپ جراحي هاى پلاستيك و ترميمى چشم 

 

تحریریه زندگی آنلاین : ناخنک چشم زائده های گوشی بر روی قرنیه چشم هستند که رگ خونی دارند و در صورتی که بزرگ شوند میتوانند منجر به انسداد مسیر بینایی و در موارد نادری آسیب قرنیه و نابینایی شوند. ناخنک چشم که شبیه پینگوکولا است بصورت خودبخودی از بین نمیرود و برای رفع آن لازم است تا از جراحی استفاده شود. عمل ناخنک چشم عملی ایمن است که میتواند ناخنک چشم را برطرف کرده و مشکلات ناشی از آن را از بین ببرد. در این مطلب قصد داریم تا شما را با عمل ناخنک چشم آشنا کنیم.

بیشتربخوانید:

تابش طولانی مدت نور خورشید عامل ایجاد "ناخنک"

 

 

 

بهترین روش عمل ناخنک چشم

یکی از اصلی ترین عوارض یا ایرادات عمل ناخنک چشم در گذشته احتمال عود مجدد ناخنک چشم بوده است. روشهای استفاده شده برای برداشتن ناخنک چشم در گذشته مناسب نبوده و افراد پس از گذشت زمان شاهد ظهور مجدد ناخنک چشم می شدند. بنابراین روشهای عمل ناخنک چشم تکامل پیدا کرده اند تا احتمال عود مجدد ناخنک چشم پس از جراحی به حداقل برسد. روش استاندارد و مناسب عمل ناخنک چشم برش و بخیه اتوگرفت ملتحمه است که میتواند کمترین میزان عود مجدد را داشته باشد و تنها در 5 تا 10 درصد افرادی که از این روش جراحی بهره مند میشوند شاهد عود مجدد ناخنک چشم هستیم.

شکل تغییریافته این روش جراحی ناخنک چشم که با نام جراحی پرفکت (P.E.R.F.E.C.T. surgery for pterygium) نیز شناخته میشود نتایج بسیار خوبی در پی داشته و تنها 1 نفر از هر هزار نفری که این روش جراحی را تجربه میکنند شاهد عود مجدد ناخنک چشم خود خواهند بود.
جراحی با پیوند غشاء آمنیوتیک نیز روش جراحی مناسب دیگری است اما نرخ عود مجدد ناخنک چشم در این روش بالاتر از روشهای بیان شده می باشد. با این حال این روش درمانی برخی مواقع مفیدتر از روش استاندارد عمل ناخنک چشم است؛ از جمله زمانی که لازم است تا ملتحمه چشم برای جراحی های دیگری مانند جراحی گلوکوم چشم دست نخورده باقی بماند.
جراحی سنتی ناخنک چشم که بصورت برش ناخنک چشم صورت میگرفت احتمال عود مجدد 80 درصد را دارد که بعنوان روش مناسبی برای عمل ناخنک چشم شناخته نشده و روشهای دیگری جایگزین آن شده اند.

بیشتربخوانید:

آیا ناخنک چشم راه درمانی دارد؟

 

 

 

ایا عمل ناخنک چشم نیاز به بیهوشی دارد

عمل ناخنک چشم معمولا با بی حسی موضعی (و نه بیهوشی عمومی) انجام میگیرد و فرد در حین جراحی بیدار است. در حین جراحی داروهای آرام بخش نیز استفاده میشوند تا فرد کمترین میزان ناراحتی را در حین جراحی تجربه کند. بنابراین جراحی ناخنک چشم یک روش جراحی بدون درد خواهد بود. با این حال در موارد کمی نیز ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی باشد و فرد تمام طول جراحی در خواب باشد.

 بیشتربخوانید:

تفاوت اعمال جراحی لازک و لیزیک چیست؟

 

 

 

 

مراقبت بعد از عمل ناخنک چشم

داروهای تجویزشده توسط پزشک باید بصورت منظم و کامل مصرف شوند.

استفاده از شیلد چشم (محافظ چشم) از جمله در هنگام خواب و به مدت 2 هفته ضروری است.

قبل از لمس چشم ها و اطراف آن لازم است تا افراد دستهای خود را به خوبی بشویند.

از مالش، فشار و ضربه به چشم و اطراف آن خودداری شود.

در صورتی که زائده های بافتی بر روی مژه ها افتاده باشند میتوان آنها را با پنبه ی مرطوب شده با محلول سالین (سرم نرمال سالین) به آرامی رفع کرد.

آرایش چشم ها و اطراف آن به مدت حداقل 2 هفته ممنوع است.

از شستشوی چشم ها خودداری شود.

با توجه به اینکه پس از عمل ناخنک چشم، افراد به نور حساس میشوند لازم است تا برای راحتی خود از عینک آفتابی استاندارد استفاده کنند.

پس از عمل ناخنک چشم، احساس خارش در چشم و تحریک آن طبیعی است. همچنین ممکن است وضعیت بینایی ناپایدار باشد و دوره های تاری دید بروز کنند و معمولا جای نگرانی ندارد. با این حال در صورتی که افراد علائم غیرطبیعی مشاهده کنند و یا علائم موجود منجر به آزار و ناراحتی آنان شوند لازم است تا با پزشک خود مشورت کنند.

در صورتی که بعد از جراحی احساس ناراحتی یا درد وجود داشته باشد افراد میتوانند از داروهای مسکن مانند ایبوپروفن یا داروهای تجویز شده استفاده کنند.

در صورتی که قبل از جراحی، افراد به توصیه پزشک مصرف داروهایی مانند آسپرین را قطع کرده باشند لازم است تا مصرف این داروها را بعد از جراحی از سر بگیرند. در مورد زمان مصرف این داروها حتما با پزشک متخصص مشورت گردد.

استحمام یک روز بعد از جراحی ممکن است اما باید توجه داشت که تا سه هفته پس از جراحی از برخورد صابون و آب با چشم ها جلوگیری شود.

پس از جراحی امکان خم شدن معمولی وجود دارد اما برای برداشتن اشیاء یا وزنه های سنگین لازم است تا دو هفته با احتیاط رفتار شود و برداشتن این اجسام نه بصورت خم شده بلکه بصورت نشسته و با حالت پایدار بدن انجام گیرد.

از قرارگرفتن در وضعیتی که پاها را بالاتر از سطح بدن قرار میدهند به مدت حداقل 2 هفته خودداری شود.

برداشتن اجسام تا زمانی که فشاری به افراد وارد نکند، منجر به سرخی صورت نشود یا نیازی به حبس نفس نداشته باشد تا 2 هفته مانعی ندارد. در صورتی که افراد فشاری را در حین بلند کردن اجسام احساس کردند باید فعالیت خود را متوقف کنند.

از فعالیت هایی که نیاز به خم شدن طولانی مدت دارند مانند کاشت گل و گیاه و باغبانی به مدت حداقل 3 هفته خودداری شود.

رانندگی با توجه به شرایط افراد میسر است و قبل از برگشتن به روال عادی رانندگی لازم است تا با پزشک مشورت شود.

ورزش کردن حداقل به مدت 3 هفته ممنوع است. در مورد زمان بازگشت به ورزش لازم است تا افراد با پزشک خود مشورت کنند.

بیشتربخوانید:

چه کسانی می‌توانند لیزیک کنند؟

 

 

 

بهترین زمان عمل ناخنک چشم

عمل ناخنک چشم زمانی توصیه میشود که داروهای ضدالتهاب، قطره ها و پمادهای تجویزشده نتوانند وضعیت افراد را بهبود ببخشند. در این حالت عمل ناخنک چشم یک روش ایده اآل خواهد بود. بهترین زمان عمل ناخنک چشم زمانی است که ناخنک چشم منجر به ایجاد تحریک در سطح چشم یا انسداد مسیر بینایی میشود.

عمل ناخنک چشم چقدر طول میکشد

عمل ناخنک چشم عملی کمترتهاجمی است که معمولا بین 30 تا 45 دقیقه طول میکشد. قبل از عمل ناخنک چشم لازم است تا افراد حداقل به مدت 24 ساعت لنزهای تماسی خود را استفاده نکنند.

مدت زمان استراحت بعد از عمل ناخنک چشم

مراقبت های پس از عمل ناخنک چشم برای ایجاد نتایج قابل قبول و جلوگیری از عوارض جراحی ناخنک چشم ضروری هستند؛ از همین رو توصیه میشود تا افراد به مدت دو تا سه هفته پس از عمل ناخنک چشم استراحت کنند. زمان بهبود افراد بیشتر طول کشیده و ممکن است به چند هفته تا حتی چند ماه زمان نیاز باشد.

 

برچسب ها: پیوند قرنیه، چشم پزشک، بیماری چشم، قرنیه، فشار چشم، ناخنک چشم، دكتر بهرام اشراقى تعداد بازديد: 125 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز