Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
پنجشنبه 10 فروردین 1402 - 18:57

26
اسفند
راز مثلث برمودا

راز مثلث برمودا

مثلث برمودا ناحیه‌ای از اقیانوس است که ظاهراً کشتی‌ها را به‌طور کامل در خود فروبرده است و انسان‌ها را دهه‌ها مجذوب افسانه‌های خودکرده است. اما آیا داستان‌هایی که از آن نقل می‌شود حقیقت دارند؟

تحریریه زندگی آنلاین : مثلث برمودا ناحیه‌ای از اقیانوس است که ظاهراً کشتی‌ها را به‌طور کامل در خود فروبرده است و انسان‌ها را دهه‌ها مجذوب افسانه‌های خودکرده است. اما آیا داستان‌هایی که از آن نقل می‌شود حقیقت دارند؟ درست در سواحل جنوب شرقی ایالات‌متحده، پهنه‌ای از اقیانوس وجود دارد که شهرت ترسناکی دارد. خیلی از کشتی‌هایی که از پهنای متلاطم آن عبور کردند بدون هیچ نشانی ناپدید شدند و پروازهایی که بر فراز آن درحرکت بودند از صفحه‌ی رادار محو شدند و دیگر اثری از آن‌ها دیده نشده است. این اتفاقات اسرارآمیز، حدسیات را به دخالت فرازمینی‌ها، آدم‌ربایی توسط بیگانگان و خارج بودن این ناحیه از محدوده‌ی طبیعیِ واقعیتِ فیزیکی سوق داده است، تا حدی که می‌گویند مثلث برمودا یک مکان تسخیرشده است. البته این فقط یک نسخه از ماجرا است. مثلث برمودا کانونِ شماری از ناپدیدشدن‌های دریایی و هواییِ خبرساز و اسرارآمیز است. اما اینکه منشأ این فجایع شوم واقعاً چیست، همچنان با شک و تردید زیادی همراه است. در طول این سال‌ها، شماری از افراد درباره‌ی ناپدیدشدنِ کشتی‌ها و هواپیماها در مثلث برمودا توضیحات معتبر علمی ارائه کرده‌اند. اقیانوس جای خطرناکی است و حتی امروزه هم عجیب نیست اگر اوضاع در این نواحی از کنترل خارج شود، چون در آب‌های طوفان‌زده‌ی اقیانوس اطلس شمالی، هرگز نمی‌توان ایمنی را تضمین کرد.

بیشتربخوانید:

برنامه ریزی برای ارتباط با فضایی‌هایی که به زمین می‌آیند

 

 

 

مثلث برمودا کجاست؟

مثلث برمودا بین میامی، سَن خو آن، پوئِترو ری کو (پورتوریکو) و جریزه‌ی برمودا امتداد یافته است و درمجموع صدها هزار مایلِ مربع در اقیانوس اطلس شمالی را در برمی‌گیرد که ناحیه‌ی بسیار بزرگی است. این ناحیه شاهد ترافیک سنگین کشتی‌هایی است که از ساحل شرقی به خلیج مکزیک دررفت و آمد هستند. مثلث برمودا نامش را سال ۱۹۶۴ از یک مجله‌ی زرد به نام آر گوسی (Argosy) گرفت که چند مورد از ناپدیدشدن‌های آن منطقه را به هم ربط داده بود. خبرِ «مثلث کشنده‌ی برمودا» توضیحات دیگری از آن وقایع شرح نداده بود، اگرچه تأکید زیادی بر ماهیت اسرارآمیز آن ناحیه داشت. در مقاله‌ی آن سال به ناپدید شدن سیکلاپ U.S.S در سال ۱۹۱۸ که یک کشتی تدارکاتی نیروی دریایی بود و از دست رفتن پرواز بمب‌افکن‌ها در جریان دور تمرینی در سال ۱۹۴۵، همین‌طور یکی از هواپیماهای جستجو و نجاتِ اعزامی پس از ناپدید شدن آن‌ها اشاره شد. این سوانح و حوادث دیگر، امروزه به بخشی از افسانه‌های مثلث برمودا تبدیل‌شده‌اند. این داستان‌ها معمولاً درهم‌آمیخته می‌شوند تا به پدیده‌ی نابهنگامی اشاره کنند که در زیر سطح اقیانوس اطلس کمین کرده و در انتظار فرصتِ بلعیدن است. علاوه بر توضیحات ماوراء طبیعی، شماری از توضیحاتِ واقع‌گرایانه‌تر برای این پدیده در طول این سال‌ها مطرح‌شده است، از مغناطیس‌های بی‌ثبات گرفته تا حباب‌های خطرناک.

 بیشتربخوانید:

تصاویری از کودکانی که در سیاره سرخ متولد می‌شوند تولد انسان بر روی مریخ

 

 

 

آب‌های خطرناک

این حقیقت که ناحیه‌ی درونِ مثلث برمودا به‌شدت محل عبور و مرور است می‌تواند توجیهِ بخشی از معمای آن باشد. هر منطقه‌ای که کشتی‌های زیادی در آن دررفت و آمد باشند طبعاً نسبت به نواحی کم تردد، شاهد حوادث بیشتری است. افزون بر این، مثلث برمودا منطقه‌ای طوفان‌خیز است و غرق شدنِ گهگاهِ کشتی‌ها در آن عجیب نیست. توضیحِ رایج دیگر به مغناطیس مربوط می‌شود. قطب شمالِ مغناطیسیِ زمین مانند قطب شمالِ جغرافیایی آن نیست؛ به این معنا که قطب‌نماها معمولاً قطب شمال را به‌صورت دقیق نشان نمی‌دهند. قطب‌نماها تنها در امتداد خطوط فرضی که شمال جغرافیایی و شمال مغناطیسی بر روی آن به‌عنوان یک نقطه‌ی واحد فرض شده‌اند، دقیق عمل می‌کنند. یک خط فرضی از Lake Superior تا خلیج مکزیک نزدیک مثلث برمودا کشیده می‌شود. یک فرضیه این است که دریانوردانی که معمولاً عادت دارند تناقض (اختلاف) در خوانش‌های قطب‌نمایشان را توجیه کنند، وقتی به خط فرضی بسیار نزدیک می‌شوند دچار اشتباه شده و به بیراهه کشیده می‌شوند. اشتباهات دریانوردان به‌علاوه‌ی آب‌های غالباً کم‌عمقِ دریای کارائیب سببِ به گل نشستنِ قایق‌ها در آب تل‌های پنهان می‌شود.

فرضیه‌ی دیگر به این نکته اشاره می‌کند که شاید مثلث برمودا کانونِ ناهنجاریِ مغناطیسی در مقیاس بزرگ باشد، ناحیه‌ای که در آن خطوط میدان مغناطیسی زمین پیچ‌وتاب خورده‌اند. این مورد نیز می‌تواند سبب اشتباهاتِ جهت‌یابی شود. اما هیچ مدرکی دال بر اینکه مثلث برمودا دارای اختلالاتِ مغناطیسیِ غیرعادی است وجود ندارد، چیزی که با نگاه کردن به نقشه‌ی مغناطیسی منطقه هم روشن است.

اخیراً، برخی دانشمندان پیشنهاد کرده‌اند که غرق شدنِ کشتی‌ها در مثلث برمودا می‌تواند نتیجه‌ی حباب‌های عظیمی باشد که از ذخایر متانِ زیردریا آزاد می‌شود. کف دریای آن ناحیه حاوی محفظه‌های بزرگی از گاز است که ممکن است ناگهان آزاد شوند و اقیانوس را به سوپ کف‌آلودی تبدیل کنند که کشتی‌ها را می‌بلعد. فرایندی مشابه این احتمالاً دلیلِ شکل‌گیری چاله‌های بسیار بزرگِ کف دریا در نزدیک نروژ است. این مکانیسم به‌خودی‌خود منطقی به نظر می‌رسد، اما هیچ مدرکی دال بر رها شدن متان در نواحی اطراف مثلث برمودا وجود ندارد. به گفته‌ی بیل دیلن، زمین‌شناس سازمان زمین‌شناسی ایالات‌متحده، آخرین باری که چیزی شبیه این در منطقه رخ داد به ۱۵۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.

توضیح دیگر برای مثلث برمودا، حضور امواج عظیم است. این امواج عظیم به‌صورت ناگهانی شکل می‌گیرند و دو یا حتی سه برابرِ امواج اطراف اوج می‌گیرند. بنا به گزارش وایس (Vice)، محققان بریتانیایی از مدل‌های آزمایشگاهی و کامپیوتری برای شبیه‌سازیِ اثراتِ امواج عظیمی به بلندی ۱۰۰ فوت روی کشتی‌ها استفاده کردند. فرضیه‌ی یک محقق این است که کشتی‌های دراز بین دو قله‌ی موج معلق می‌شوند بدون اینکه چیزی از پایین تکیه‌گاه آن‌ها باشد و به همین دلیل به دونیم شکسته می‌شوند. امواج عظیم قطعاً قادر به واژگونی یا درهم‌شکستنِ کشتی هستند، اما هیچ مدرک قطعی که آن‌ها را با فجایای ناوبری در مثلث برمودا پیوند دهد وجود ندارد.

دولت آمریکا مثلث برمودا را به رسمیت نشناخته و این منطقه در هیچ نقشه‌ی رسمی ثبت‌نشده است. گارد ساحلی و وزارت دفاع نیز هیچ اهمیتی به این منطقه و افسانه‌هایش نمی‌دهند. علاوه بر این، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این منطقه بیش از مناطق دیگر جهان شاهد فجایع دریایی و هوانوردی است.

 بیشتربخوانید:

چهار باور نادرست که هنوز آن‌ها را درست می‌دانید

 

 

عامل انسانی

به نظر می‌رسد توضیح واقعی مثلث برمودا نه در خود اقیانوس، بلکه در اذهان ما است. اذهان ما معمولاً نسبت به رویدادهای عجیب‌وغریب تحت تأثیر قرارگرفته و دچار سوگیری می‌شود، درنتیجه نمی‌تواند به‌درستی اختلافات آماری را توجیه کند. برای مثال، ما وقایعی را که عجیب و استثنایی به نظر می‌رسند بهتر به یاد می‌آوریم، مثل ناپدید شدن یک کشتی بدون هیچ توضیحی، اما خاطره‌ی یک اتفاق بسیار عادی مثل غرق شدن یک کشتی در طوفان را فراموش می‌کنیم. وقتی موضوعی برای ما برجسته می‌شود، ما را دچار سوگیری و متعاقباً توجه بیشتر به خود می‌کند. به این وضعیت «توهم تکرار» می‌گویند. این وضعیت زمانی ایجاد می‌شود که آگاهی افزایش‌یافته از چیزی این توهم را ایجاد می‌کند که آن چیز بیشتر ظاهر می‌شود. به بیان ساده؛ توهم تکرار زمانی اتفاق می‌افتد که مفهوم یا چیزی که تازه با آن آشنا شده‌اید را ناگهان همه‌جا می‌بینید.

فرقی نمی‌کند دلیل واقعی افسانه‌ی مثلث برمودا چه باشد، مهم این است که هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند این منطقه خطرناک‌تر از هر جای دیگری در دنیاست. پس فرصت سفر به برمودا را از دست ندهید اما محض احتیاط جلیقه‌ی نجات بپوشید!

 

منبع: Discovermagazine

 

 

برچسب ها: دانستنی ها، داستان تخیلی، مثلث برمودا، قطب شمال تعداد بازديد: 31 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز