Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
سه شنبه 7 بهمن 1399 - 09:50

15
آذر
اتاقی دوست داشتنی برای کودکان

اتاقی دوست داشتنی برای کودکان

نیازی نیست كه یك طراح فوق‌العاده و حرفه‌ای باشید تا فضای داخلی اتاق كودكتان را مبله كنید. برای آنكه مطمئن باشید به بهترین نتیجه ممكن می‌رسید، فقط باید چند راهكار بسیار ساده را در نظر داشته باشید و آنها را پیاده كنید.

تحریریه زندگی آنلاین : نیازی نیست كه یك طراح فوق‌العاده و حرفه‌ای باشید تا فضای داخلی اتاق كودكتان را مبله كنید. برای آنكه مطمئن باشید به بهترین نتیجه ممكن می‌رسید، فقط باید چند راهكار بسیار ساده را در نظر داشته باشید و آنها را پیاده كنید. این اصول اولیه و ابتدایی، پایه و اساس كار هستند و بهتر است كه آنها را در ذهن خود ثبت كنید تا كار خود را با اعتماد به نفس و مهارت بیشتری ارائه دهید.

 

 

  همه چيز را با اندازه‌گيري شروع كنيد

از يك متر نواري استيل استفاده كنيد تا اندازه‌ها دقيق‌تر گرفته شوند. سپس شروع كنيد به اندازه‌گيري ابعاد اتاق از طول، عرض و ارتفاع اتاق، پنجره‌ها و كمد ديواري ... همه را اندازه‌گيري كنيد. تمام اندازه‌ها را يادداشت كنيد. به هنگام اندازه‌گيري، كليد و پريز‌هاي برق، رادياتور اتاق، تهويه‌ هوا، هواكش و تمام مشتقاتي كه در اتاق هستند را نيز در نظر بگيريد چرا كه با در نظر نگرفتن هر كدام برخي مشكلات به وجود مي‌آيند و يا بالعكس با در نظر گرفتن آنها، كار بهتري ارائه مي‌شود. بهتر است كه از اتاق يك نقشه بكشيد و مبلماني كه مي‌خواهيد براي اتاق تهيه كنيد با اندازه‌اي كه دوست داريد را نيز در نظر بگيريد.

يك طرح از اتاق بدون اسباب و وسايل بكشيد. نقشه اتاق كودك خود را بكشيد از اندازه‌هايي كه گرفته‌ايد، استفاده كنيد.

يك نقشه از كف اتاق داشته باشيد. مي‌توانيد از اينترنت استفاده كنيد چرا كه طرح‌ها و مدل‌هاي متفاوتي را نشان شما مي‌دهد. حتي مي‌توانيد از كاغذ گراف استفاده كنيد و اسكلت اتاق را روي كاغذ بياوريد. از يك خط‌كش و مداد استفاده كنيد. اين نقشه موقع خريد مبلمان اتاق بسيار ارزشمند مي‌شود چرا كه بر مبناي آن مي‌توانيد خريد كنيد. در نهايت مي‌توانيد اندازه‌هايي كه كشيده‌ايد را روي كاغذ گراف پياده كنيد سپس فكر كنيد كه چه چيزهايي براي مبلمان اتاق نياز است و مي‌خواهيد چه ابعادي داشته باشند مي‌توانيد از وسايلي كه بايد خريداري كنيد يك نقشه كلي تهيه كرده و آنها را در طرح اوليه و اصلي بكشيد. سعي كنيد دربارة اندازه وسايل از حدس و گمان استفاده نكنيد. جاي دادن وسايل درشت‌تر و بزرگ‌تر در محل مناسب‌شان، اولويت اصلي است.

 

بیشتربخوانید:

راهنمای انتخاب پرده برای اتاق کودک

 

براي ارائه يك كار خوب، نيازي به حرفه‌اي بودن نيست

معمولا اتاق كودك را طوري طراحي مي‌كنند كه نه فقط براي چند ماه نخست زندگي او بلكه براي دوران كودكي‌اش مناسب باشد بهتر است اين نكته را در نظر بگيريد و از قفسه‌ها و كمدهاي بلندتر استفاده كنيد تا فضاي بيشتري در اختيارتان باشد.

نکته: فرقي نمي‌كند كه مي‌خواهيد اتاق يك نوزاد را طراحي كنيد يا كودكي خردسال و يا حتي نوجوان. ابتدا قفسه‌هاي بلند و ساير وسايل و مبلمان ديواري را نصب كنيد و اينكار را در نهايت دقت و توجه انجام دهيد تا مطمئن شويد كه به خوبي سرجايشان چفت شده‌اند.

 

تمام انواع كمدها و كشويي‌ها را مي‌توانید در دوران خردسالي كودكتان به نحوي و براي كاري مورد استفاده قرار دهيد و بعدها وقتي كه كودكتان بزرگتر شد مي‌توانيد از آنها براي نگهداري وسايل ضروري‌تر استفاده كنيد تا فضاي بيشتري در اختيار داشته باشيد. پس طراحي خود را به گونه‌اي انجام دهيد كه نيازهاي آتي فرزندتان را نيز تأمين كند.

 

چقدر و چه اندازه وسايل مورد نياز است؟

چگونه بفهميد كه در اتاق تا چه اندازه مي‌توانيد وسايل جاي دهيد طوري كه ايجاد شلوغي و ازدحام نكند؟ اگر كشويي پشت در قرار گرفته است، آيا آنقدر فضا وجود دارد كه در به راحتي باز و بسته شود يا كشوها باز شوند؟ آيا در اتاق آنقدر جا هست كه هم يك گهواره و هم يك قفسه در آن قرار گيرد؟ بهتر است به اين نكات اهميت بيشتري دهيد:

 همواره در فضاي روبروي كمدها و كشوها چيزي حدود 1متر در روبروي‌شان را خالي نگه داريد (براي باز و بسته شدن) تا ايجاد شلوغي زياد نكند.

 در فضاي اطراف درها، تا حدود 1متر چيزي نباشد تا در به خوبي باز و بسته شود.

 در اطراف گهواره حدود نیم متر فضاي خالي باشد.

 بين هر تكه از مبلمان اتاق چيزي حدود 15سانتیمتر خالي باشد تا هوا به خوبي جريان داشته باشد و ايجاد انسداد نكند.

 فراموش نكنيد كه مبلمان را طوري انتخاب كنيد و بچينيد كه جلوي نور را بگيرند يعني به محض نياز به باز كردن پنجره بايد بتوان به آن دسترسي داشت.

 

 بیشتربخوانید:

انتخاب فرش برای اتاق کودک

 

 

 انتخاب‌هاي خوب و به جا

بهتر است كه از حالا آينده‌نگري كنيد و برخي از وسايل اتاق كودكتان را به گونه‌اي سفارش دهيد كه در آينده نزديك به كار آيد مثلا يك قفسه بلند روي ديوار نصب كنيد كه در خردسالي محل مناسبي برای قرار دادن اسباب‌بازي و عروسك باشد و در آينده نزديك براي قرار دادن كتاب‌ها و مجلات.

 مبلمان چوبي چه‌طور است؟

در مبلمان اتاق كودك معمولا از مواد و جنس‌هاي مختلفي استفاده مي‌شود مثلا انواع چوب‌هاي مختلف.

 

چوب‌هاي مختلف

چوب سخت: نوعي چوب است كه از درختان برگريز مثل گيلاس، افراط، بلوط، زبان گنجشك، گردوي آمريكايي، ‌ماهون به دست مي‌آيد اين نوع از چوب‌ها معمولا در مبلمان‌هايي كه كيفيت بسيار بالا دارند به كار مي‌روند و به همين دليل هم قيمت بالاتري دارند و هم استحكام و قدرت بيشتر.

چوب نرم: از درختاني كه ميوه مخروطي دارند به دست مي‌آيند مثل ‌درخت كاج، درخت سدر و درخت سرو، اين چوب‌ها بايد به خوبي خشك شوند قبل از آنكه به الوار تبديل شوند، به صورت تراشه و خرده‌هاي باريكه چوب در مي‌آيند. براي خشك كردن چوب‌ها به شكلي دقيق و كامل، راهي كوره مي‌شوند و در آنجا مي‌پزند.

چوب روكش: يك لايه‌ نازك از چوب سخت كه با چسب به مواد نه چندان گران قيمت زيرين مي‌چسبند. بخش زيرين معمولا تخته چند لا است. سابقا از چوب روكش در مبلمان‌هاي ارزان قيمت و كم كيفيت‌تر و مقاوم‌تر استفاده می‌شد.. معمولا كار با كيفيت، كاري است كه در قسمت‌هايي كه تكه‌هاي مختلف چوب روي هم سوار مي‌شوند و مي‌چسبند، دقت و ظرافت كافي انجام شده باشد. دركارهاي خوب در اين بخش‌ها كه اصطلاحا مفاصل نام دارند، چسب زده مي‌شود و بعد پيچ و مهره مي‌شوند تا كاملا سفت و محكم شوند استفاده از قلاب و گيره در اين موارد مختص كارهاي ضعيف است مخصوصاً در مبلماني كه وزن بيشتري دارد و وزن بيشتري را نيز بايد متحمل شود. شما مي‌توانيد با دقت به همين بخش پي به كيفيت كار ببريد.

 

بیشتربخوانید:

رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی چگونه باید باشد؟

 

 

 كارهاي چوبي با كيفيت را انتخاب كنيد

گاهي اوقات آنچه كه براي اتاق خواب كودكتان نياز داريد را مي‌توانيد در يك اتاق زير شيرواني و يا بازار اشياء دست دوم و ارزان‌تر پيدا كنيد.

 

برچسب ها: اتاق کودک، دکوراسیون اتاق کودک، پرده اتاق کودک، اتاق بازی تعداد بازديد: 85 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز