Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 08:18

31
تیر
تیک عصبی در کـــــــــــــــودکان

تیک عصبی در کـــــــــــــــودکان

تیک عصبی در کودکان عبارت است از مجموعه‌ای از عادات عصبی مثل پلک زدن، شانه بالا انداختن، شکلک درآوردن و... در این مقاله به بررسی نشانه‌های تیک عصبی در کودکان می‌پردازیم.

تحریریه زندگی آنلاین : تیک عصبی در کودکان عبارت است از مجموعه‌ای از عادات عصبی مثل پلک زدن، شانه بالا انداختن، شکلک درآوردن و... در این مقاله به بررسی نشانه‌های تیک عصبی در کودکان می‌پردازیم.

 

  نشانه‌های تیک عصبی در کودکان

تیک (tic) عصبی در کودکان معمولاً سریع است و دائماً به یک شکل تکرار می‌شود. این وضع بیشتر موقعی پیش می‌آید که کودک زیر فشار عصبی قرار دارد. علایم تیک عصبی در کودکان ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد و بعد از بین برود یا تیک دیگری جای آن را بگیرد. پلک زدن، صاف کردن گلو، عطسه و سرفه خشک معمولاً با سرماخوردگی شروع می‌شوند، ولی بعد از خاتمه بیماری هم ادامه پیدا می‌کنند.

شانه بالا انداختن ممکن است وقتی شروع شود که کودک لباس گشادی را به تن کند و احساس نماید که لباس دارد از تنش می افتد گاهی اوقات بچه‌ها از کودک دیگری که برایشان الگوست، تقلید می‌کنند ولی این نوع تیک‌ها معمولاً چندان ادامه پیدا نمی‌کنند.

تیک عصبی در کودکان معمولاً در کودکانی دیده می‌شود که پدر و مادرشان بیش از حد سختگیر هستند. ممکن است در خانه فشار زیادی روی بچه وجود داشته باشد. گاهی اوقات پدر یا مادر بیش از حد به بچه سخت می‌گیرند، دائماً راهنماییش می‌کنند، از او ایراد می‌گیرند و همین که چشمشان به بچه می افتد ایرادی از یک جای کارش در می‌آورند. شاید هم روش آن‌ها ملایم‌تر باشد، ولی دائماً نارضایتی خود را از کارهای او نشان بدهند و یا برای انجام کارهایش استانداردهای بسیار بالایی را در نظر گیرند و روی فعالیت‌هایی چون موسیقی، رقص و کلاس‌های بدنسازی بیش از حد تکیه کند.

 

بیشتر بخوانید:

تیک‌های کودکانه

 

اگر کودک به اندازه کافی شجاعت داشته باشد که در مقابل این فشارها بایستد، از دورن کمتر تحت فشار قرار می‌گیرد، ولی در اغلب موارد چون بچه این جور پدر و مادرها طوری بزرگ شده‌اند که نمی‌توانند اعتراض خود را نشان دهند وجودش از نگرانی پر می‌شود سپس آن را به شکل تیک عصبی در کودکان بروز می‌دهد. هیچ کودکی را نباید به خاطر تیک عصبی سرزنش کرد. اصلاح تیک هم ممکن نیست، چون تیک تحت کنترل شخص نیست.

همه تلاش پدر و مادر باید این باشد که محیط خانه آرام و دلپذیر باشد، تا جایی که می‌شود کسی به جان دیگری نق نزند و مدرسه و زندگی اجتماعی کودک رضایت بخش باشد. ما در اینجا درباره تیک‌های عصبی خفیف حرف می‌زنیم که بچه‌ها در سن ده سالگی نشان می‌دهند. اگر اعتنا نکنید و خود را به ندیدن بزنید، معمولاً این تیک‌ها از بین می‌روند. فقط یک درصد بچه‌ها ممکن است تا یک سال تیک‌های عصبی متعددی را از خود نشان دهند. چنین کودکی به عارضه توریت مبتلا شده که باید توسط روان پزشک معاینه و درمان شود.

تیک عصبی در کودکان یکی از مشکلاتی است که باید سریعاً حل شود. نباید از ان به سادگی گذشت. علت‌آن هم که مشکلات عصبی است. ولی اگر به موقع مراجعه کنید این مشکل حل می‌شود.

بیشتر بخوانید:

رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی چگونه باید باشد؟

برچسب ها: روانشناسی کودک، تیک عصبی، تیک، تیک عصبی در کودکان، درمان تیک عصبی تعداد بازديد: 183 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز