Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
یکشنبه 12 تیر 1401 - 10:14

31
خرداد
افزایش ابتلا به دیابت نوع ۲ با بیماری کبدی در کودکان

افزایش ابتلا به دیابت نوع ۲ با بیماری کبدی در کودکان

بیماری کبد چرب غیر الکلی، شایع‌ترین بیماری کبدی کودکان است. در این بیماری، سلول‌های کبد قطرات چربی بزرگی را ذخیره می‌کنند که می‌تواند بر عملکرد کبد تاثیر بگذارد. پزشکان مدت‌ها است که رابطه بین کبد چرب غیر الکلی و دیابت نوع ۲

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: محققان ارتباط بین بیماری کبدی کودکان و افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کشف کرده اند.

بیماری کبد چرب غیر الکلی، شایع‌ترین بیماری کبدی کودکان است. در این بیماری، سلول‌های کبد قطرات چربی بزرگی را ذخیره می‌کنند که می‌تواند بر عملکرد کبد تاثیر بگذارد. پزشکان مدت‌ها است که رابطه بین کبد چرب غیر الکلی و دیابت نوع ۲ را در بزرگسالان مشاهده کرده‌اند؛ اما در مورد ارتباط مشابه در کودکان بسیار کمتر شناخته شده است.

میزان دیابت نوع ۲ در کودکان در ۲۰ سال گذشته دو برابر شده است. کودکان مبتلا به کبد چرب غیر الکلی دارای ویژگی‌های مقاومت به انسولین هستند که یکی از ویژگی‌های کلیدی دیابت نوع ۲ است و بنابراین ممکن است در معرض خطر ابتلاء به این بیماری باشند.

بیشتربخوانید:

10نشانه ابتلا کودکان به دیابت

 

دکتر جفری شومر، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا گفت: ما باید درک بهتری داشته باشیم که چگونه کبد چرب غیر الکلی در خطر ابتلاء به دیابت نوع ۲ در کودکان نقش دارد تا بتوانیم فعالانه برای پیشگیری از آن تلاش کنیم.

در مطالعه جدید، محققان دریافتند که در بین ۸۹۲ کودک مبتلا به کبد چرب غیر الکلی، دیابت نوع ۲ در ۶.۶ درصد از کودکان در ارزیابی اولیه وجود داشت. در پایان این مطالعه، از هر شش کودک، یک کودک به دیابت نوع ۲ مبتلا شده بود.

شومر گفت: این رقم هشدار دهنده است؛ زیرا دیابت نوع ۲ در کودکان و نوجوانان یک بیماری بسیار تهاجمی‌تر از بزرگسالان است و عوارض و پیامدهای فوری و جدی‌تری دارد.

نویسندگان همچنین عوامل خاصی را شناسایی کرده اند که خطر ابتلاء به دیابت نوع ۲ را در کودکان مبتلا به کبد چرب غیر الکلی افزایش می‌دهند:

جنسیت (زنان بیشتر در معرض ابتلاء به دیابت نوع ۲ بودند)، میزان چاقی و میزان چربی و بافت اسکار در کبد.

بیشتر بخوانید:

مراقبت های مورد نیاز در دیابت در کودکان

ورزش ایروبیک خطر ابتلا به دیابت را در کودکان کم می‌کند

 دیابت در کودکان

 

 

برچسب ها: تغذیه، رژیم غذایی، چاقی، کودکان، انسولین، کبدچرب، کبد چرب غیر الکلی، دیابت نوع2 تعداد بازديد: 53 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز