Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
دوشنبه 6 خرداد 1398 - 03:02

13
مرداد
ترميم رابطه زن و شوهر

ترميم رابطه زن و شوهر

آنچه در ترميم رابطه زن و شوهر مهم مي‌باشد، تحول رابطه است. تحول به معناي...

دكتر بدریالسادات بهرامی

 

ترميم رابطه زن و شوهر 

آنچه در ترمیم رابطه زن و شوهر مهم می‌باشد، تحول رابطه است. تحول به معنای تغییر یا جابه‌جایی ماهیت یك چیز است.

در واقع می‌توان گفت تحول، شیوه فعالانه زندگی كردن است.

بیشتر افراد زندگی خود را یا برگرفته از تجربه‌هایشان و یا برعكس تجربه‌هایشان شكل می‌دهند و اغلب شرایط زندگی را مسبب حال خوش و یا ناخوشی خود می‌دانند، در حالی كه عامل تعیین‌كننده، نگرش شماست، نه شرایط زندگی! بنابراین با آگاهی و تغییر نگرش، رابطه زن و شوهر متحول خواهد شد.

آگاهی، جریانی است كه در آن یاد می‌گیرید پیوسته خود را به لحظه حال بیاورید، یعنی امور را با مشاهده واقع‌بینانه و بدون انتقاد در همان وضعیت كه هستند بپذیرید، همان‌گونه كه یك مردم‌شناس به جای انتقاد از دیگران، به مشاهده شیوه عملكرد اشخاص می‌پردازد.

یك مردم‌شناس قضاوت را كنار می‌گذارد تا بتواند فرهنگ‌ها را نه به عنوان درست یا غلط، خوب یا بد و یا موردی كه به تغییر یا اصلاح نیاز دارد، بلكه ازدیدگاه آداب و رسوم، سنت‌ها و معیارها بررسی كند.

شیوه برقراری ارتباط خود را همچون یك مردم‌شناس بررسی كنید، یعنی برای ایجاد یك رابطه مناسب مهم است كه نحوه مشاهده بدون عیب‌جویی را یاد بگیرید.

بیشتر ما فقط به اعمال و رفتار نگاه نمی‌كنیم، بلكه آن را با معیارهای فرهنگی مقایسه می‌‌نماییم. متاسفانه برخی از ما به اصلاح آنچه به عنوان ضعف و نقص در خود و دیگران می‌بینیم اعتیاد داریم.

اگر فقط آنچه را كه هست بدون قضاوت و دستكاری بپذیرید موقعیتی به وجود می‌آید كه رفتارهای ناخواسته به پایان می رسند، زیرا هر چیزی در این هستی برای بقا به انرژی نیاز دارد.

رابطه همسران نیز در آغاز مانند گیاهی تر و تازه است، در صورت رسیدگی به آن، شاداب می‌ماند. اگر به عادات خود انرژی ندهید، به طور طبیعی تضعیف شده، از بین می‌روند.

افراد پیوسته در حال جمع‌آوری شواهدی هستند كه دیدگاه آنها را تایید كند و از هر چیزی كه برخلاف باورشان باشد بی‌توجه می‌گذرند، مثلا اگر زنی معتقد باشد كه همه مردها خشن هستند، رفتارهای پرمهر و آرام آنها را نادیده می‌گیرد، یعنی ذهن انسان مانند فیلتری برای حذف عقاید مخالف عمل می‌كند.

هر بار ذهن با عقیده تازه‌ای دست‌ و پنجه نرم می‌كند، همین وضعیت پیش می‌آید. ذهن بسیار شبیه به كامپیوتر عمل می‌كند، یعنی داده‌های جدید را با توجه به شباهت‌ها و تفاوت‌های آنها با دانسته‌ها دسته‌بندی می‌كند.

ذهن ما با نتیجه‌گیری و استنباط از گذشته عمل می‌كند، پس اگر تاكنون هیچ رابطه خوبی نداشته‌اید امكان ندارد كه بتوانید یك رابطه عالی را در ذهن بپرورانید.

علاوه بر این مشاهده چیزی كه از آن اطلاع ندارید نیز دشوار است، زیرا معمولا ذهن جای خالی را با اطلاعات و دانسته‌های پیشین پر می‌كند.

ذهن ما معمولا آن چیزی را می‌بیند كه انتظار دارد و اغلب آنچه را كه واقعا وجود دارد نمی‌بیند. ذهن مطالب گفته شده را به گونه‌ای تغییر می‌دهد كه با منطق خود سازگاری داشته باشد، بنابراین اگر شما این مطالب را می‌خوانید كه ببینید آیا موافق یا مخالف آنها هستید متوجه مطالب تازه نخواهید شد، زیرا موافقت یا مخالفت فقط از طریق مقایسه با دانسته‌ها ممكن است.

در نتیجه شما بی‌آنكه متوجه باشید مدام بر روش‌های خودتان پافشاری خواهید كرد.

آیا خواهان رابطه‌ای مناسب هستید؟

از خودتان شروع كنید!

بیشتر مردم، بر همسر خود متمركز می‌شوند و او را علت اختلا‌ف‌ها و نارضایتی خود می‌دانند، در حالی كه همواره خودمان مسئول چگونگی رابطه‌مان هستیم.

بنابراین توجه‌تان را بر خودتان متمركز كنید و ببینید چه كارهایی انجام می‌دهید و یا انجام نمی‌دهید كه در رابطه‌تان تاثیر منفی می‌گذارد.

فردی كه مسئولیت وضعیتی را می‌پذیرد، در واقع قبول می‌كند كه آن حالت یا رفتار او به وضعیتی ناخوشایند منجر شده است.

اصولا در رابطه با زن و شوهر رابطه آنها را 50-50 در نظر نمی‌گیریم، بلكه می‌گوییم هر كس به طور صددرصد مسئولیت ایجاد چنین وضعیتی را به عهده دارد، زیرا رفتار و نگرش هر فرد واكنشی را در دیگران ایجاد می‌كند.

هنگام خدشه‌دار شدن روابط زن و شوهر كدام یك مقصرند؟

در رابطه زن و شوهر با یكدیگر، هیچ كدام انسانی خوب یا بد نیستند، بلكه این تعامل بین آنها شكل گرفته است. رابطه شما با خودتان، مشخص‌كننده چگونگی رابطه شما با همسرتان است.

اگر می‌خواهید رابطه شما پس از دلبستگی اولیه رشد كند و عمیق‌تر شود، مهم است كه ابتدا به رابطه‌ای كه با خودتان دارید نگاهی بیندازید؛ وقتی با خودتان به شدت سختگیر هستید، مدام از خودتان ایراد می‌گیرید و فكر می‌كنید باید به گونه‌ای دیگر باشید، تكلیف همسرتان معلوم است.

منطقی است كه از دید شما كه خودتان را دوست ندارید، هر كسی كه شما را جذاب می‌یابد، یا خودش ناقص است و یا كج‌سلیقه و نفهم است.

وقتی نسبت به خودتان سخت می‌گیرید نسبت به همه نزدیكانتان نیز سختگیر خواهید بود.

اگر در افكارتان، خودتان را تحقیر می‌كنید، به همسرتان هم به همان چشم نگاه خواهید كرد، بنابراین اگر درصدد بنا كردن یك رابطه محترمانه، پر مهر و عاشقانه هستید باید ابتدا با خودتان محترم، مهربان و مهرورز باشید.

 

برچسب ها: زندگی آنلاین، ترميم رابطه زن و شوهر، شیوه برقراری ارتباط تعداد بازديد: 411 تعداد نظرات: 0

نظر شما بعد از تایید درج خواهد شد

فیلم روز
تصویر روز