Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
شنبه 27 بهمن 1397 - 16:37

4
تیر
8 فایده هوای تازه برای کودکان

8 فایده هوای تازه برای کودکان

هوای تازه به‌خصوص برای شهرنشینان شهرهای بزرگ با هوای آلوده، غنیمت است. در این مقاله به اختصار چند اثر مفید هوای تازه را برای بچه‌ها باهم می‌شماریم.

به انتخاب برخی از بچه‌ها برای بازی‌های رایانه‌ای در خانه زیاد توجه نکنید و هر طور شده آنها را به‌خصوص در این فصل به بیرون از خانه ببرید.

هوای تازه به‌خصوص برای شهرنشینان شهرهای بزرگ با هوای آلوده که اکثر مواقع را با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می‌کنند، غنیمت است.

به اختصار چند اثر مفید هوای تازه را برای بچه‌ها در این مقاله باهم می‌شماریم.

سلامت بیشتر جسمی

بچه‌هایی که ترجیح می‌دهند زمان بازی خود را در هوای آزاد و فضای باز انجام دهند بیشتر در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند و ویتامین D بیشتری جذب می‌کنند که برای استحکام استخوان‌های آنها بسیار مفید است.

به گفته کارشناسان به‌مدت یک هفته، روزی حداقل بیست دقیقه از وقت خودتان را در بیرون از منزل زیر نور خورشید با بچه‌ها بگذرانید.

بعد از مدتی ببینید چقدر سرحال می‌شوید. فراموش نکنید از ضد آفتاب‌های مناسب استفاده نمایید. سیستم‌های حرارتی و خنک‌کننده منازل در فضای در بسته، امکان سرماخوردگی‌ها را بیشتر می‌کند.

اگر تا حد امکان از باز کردن پنجره‌ها بتوانید بهره ببرید، بهتر است. بردن بچه‌ها در چنین شرایطی به خارج از منزل و استنشاق هوای تازه می‌تواند آنها را سرحال‌تر و سالم‌تر نماید.

خواب بهتر

از قدیم می‌گفتند هرچقدر بچه‌ها بیشتر در فضای آزاد بازی کنند، شب‌ها بهتر می‌خوابند.

بر اساس مطالعه‌ای که در سال دو هزار و چهار میلادی انجام شد، نتایج چاپ شده آن در ژورنال خواب نشان داد اگر بچه‌ها در بعد از ظهر در معرض نور آفتاب باشند شب‌ها خواب بهتری خواهند داشت.

 در اسکاندیناوی این مساله هنوز هم به خوبی رایج است که بچه‌ها را بعد از ظهر‌ها در کالسکه‌ها در فضای باز می‌گردانند تا شب خواب راحتی داشته باشند.

اگر کودک بازیگوش و پر انرژی دارید، او را به فضای بیرون از منزل ببرید. نه تنها از نظر جسمی تأثیر خوبی برای اینگونه بچه‌ها دارد، بلکه محیط و فضای باز باعث می‌شود تا احساسات آنها با مناظر و صداهای طبیعت اطراف تحریک شود.

بعد از این بیرون رفتن‌ها او آرام‌ترشده و احتمالاً تمایلی به چرت زدن هم پیدا می‌کند. خواب لازمه زندگی است.

بچه‌های پر انرژی تمایل کمتری به خوابیدن دارند، ولی با تنظیم چنین برنامه‌هایی می‌توانید به آنها در داشتن زندگی آرام‌تر کمک کنید. خواب، سنگ بنای سلامت ما است.

به بدن کمک می‌کند تا بهتر رشد کند، ذهن بیدار شود و تعادل احساسات به بهترین نحو برقرار گردد.

کودکان شادتر

بیرون بردن بچه‌ها از درون خانه باعث ایجاد تغییر در خلق و خوی آن‌ها می‌شود. بچه‌ها با تمام انرژی می‌دوند، بازی می‌کنند و با طبیعت ارتباط برقرار می‌کنند.

دقت کنید به رفتارهای آنها در خارج از خانه کمی دقت کنید تا این ارتباط را در آنها به‌خوبی ببینید. به گفته کارشناسان، بچه‌ها ممکن است گاهی دچار درجات ضعیفی از استرس، افسردگی و اضطراب شوند.

بیرون رفتن از خانه راه حل خوبی برای رفع این حالت‌های آنها است. در واقع در معرض نور خورشید بودن و هوای تازه می‌تواند بهترین عامل رفع انواع افسردگی‌ها باشد.

خوش اندامی و سلامت

به گزارش سازمان سلامت انگلیس، کودکان زیر پنج سال باید از لحاظ جسمی حداقل سه ساعت در روز فعال باشند.

کودکان در سنین بین پنج تا هجده سالگی باید حداقل یک ساعت در روز فعال باشند.

این شامل فعالیت‌های متوسط مانند راه رفتن به مدرسه و فعالیت‌های با شدت بیشتر مانند راه رفتن، شنا، بازی کردن در فوتبال و یا ورزش‌های دیگر است.

انجام این فعالیت‌ها اگر در فضای باز و هوای آزاد باشد، کمک زیادی به سلامت دستگاه قلبی عروقی، ماهیچه‌سازی و اندام‌پروری بچه‌ها می‌نماید و همین تحرک‌ها باعث می‌شود کودکان دچار معضلاتی چون چاقی نشوند.

معمولاً یک جا نشستن‌های بچه‌ها در خانه و به‌خصوص آپارتمان‌ها مشکلات بسیاری برای وزن آنها به‌بار می‌آورد.

اما همین که آنها را با ترفندی خاص مثل بازی با هم سن و سالانشان یا قراری با دوستان به پارک یا فضای باز ببرید دیگر سر از پا نمی‌شناسند.

دید بهتر

محققان استرالیایی در سال دو هزار و شانزده دریافتند قرار گرفتن در معرض نور خورشید و بودن در هوای آزاد می‌تواند یکی از بهترین کارها در جلوگیری از کاهش بینایی در بچه‌ها باشد.

کودکان را از پای دستگاه‌های دیجیتالی و بازی‌های رایانه‌ای بلند کنید و به فضای باز ببرید و چشمان زیبای‌شان را از آسیب‌های احتمالی مصون نگه دارید.

تمرکز بیشتر

بر اساس نتایج مطالعات چاپ شده در مجله آمریکایی سلامت عمومی، بیش‌فعالی بچه‌ها می‌تواند با بازی در محیط خارج از منزل کمتر شود.

یادگیری و خلاقیت

وقتی بچه‌ها به فضای خارج از منزل برده می‌شوند به تصورات ذهنی و خلاقیت‌های‌شان اجازه می‌دهند تا عملی شوند.

تخیلاتشان اوج می‌گیرد و به جای گذراندن ساعت‌ها پای تلویزیون یا تبلت‌ها و شخصیت‌های مجازی، اکثر وقت را با طبیعت سر می‌کنند و به آنچه در ذهن پرورانده‌اند بیشتر بال و پر می‌دهند و اجرا می‌کنند.

به جای اینکه به صفحه تلویزیون یا تبلت‌ها زل بزنند چشمان تیز بین‌شان را به اطراف می‌گردانند و پاسخ سوال‌های خود را از طبیعت می‌گیرند.

مثلاً درخت چند ساله است؟ سنجاب‌ها کجا زندگی می‌کنند؟ جوجه اردک‌ها چطور گم نمی‌شوند؟ و ... .

وقتی بچه‌ها را بیرون می‌برید، بخشی از زمان را به خودشان بسپارید.

بخشی دیگر را با آنها به بازی بپردازید، مثلاً برگ‌های درختان را با هم جمع کنید و یک بازی ترتیب دهید تا هر کس برای خودش از آنها شکلی بسازد یا مثلاً هر کس درخت بزرگی پیدا کند و آن را بغل بگیرد و یا بازی چشم‌بندی به این صورت که بچه‌ها چشم‌های همدیگر را ببندند، انجام دهید کسی را که چشمش بسته شده به درختی نزدیک کنید و اجازه دهید خوب آن را لمس کند.

سپس او را دور کنید و بچرخانید و چشمانش را باز کنید. ببینید آیا می‌تواند درخت مورد نظر را پیدا کند.

اجتماعی‌شدن

اگر با بچه‌ها به بیرون از منزل به مکان‌هایی مانند پارک‌ها یا زمین‌های بازی بروید، بچه‌ها امکان رویارویی با بچه‌های دیگر را بیشتر خواهند یافت و دایره اجتماعی خود را گسترش می‌دهند.

همچنین ممکن است بازی‌های گروهی انجام دهند یا حتی در استفاده از وسایل تفریحی نوبت را رعایت کنند و خلاصه اینکه تجربیات زیادی در دایره نوسانات اجتماعی کسب نمایند.

* پس از همین حالا که به بچه‌ها می‌خواهید بگویید هوای تازه برای آنها مفید است، پنجره‌ها را باز کنید، یک نفس عمیق بکشید و از فضای باز احساس خوشحالی کنید تا آنها نیز یاد بگیرند.

 

برچسب ها: هوای تازه، فواید هوای تازه در کودکان، فواید هوای تازه، هوای تازه و خواب، هوای تازه و شادی، هوای تازه و سلامتی، هوای تازه و یادگیری، هوای تازه و تمرکز، هوای تازه و اجتماعی شدن، هوای تازه و خلاقیت تعداد بازديد: 235 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز