Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
سه شنبه 8 خرداد 1403 - 11:16

8
خرداد
سوال وجواب های در مورد مو و پیچش‌هایش

سوال وجواب های در مورد مو و پیچش‌هایش

رنگ كردن مو، قدمتی دیرینه دارد انسان‌ها از زمان‌های بسیار دور علاقه بسیاری به رنگ كردن موهایشان داشته‌اند و با استفاده از گیاهانی مثل حنا موهایشان را رنگ می‌كردند. البته این علاقه تا به امروز هم ادامه یافته است.

تحریریه زندگی آنلاین : رنگ كردن مو، قدمتی دیرینه دارد انسان‌ها از زمان‌های بسیار دور علاقه بسیاری به رنگ كردن موهایشان داشته‌اند و با استفاده از گیاهانی مثل حنا موهایشان را رنگ می‌كردند. البته این علاقه تا به امروز هم ادامه یافته است. بسیاری از خانم‌ها موهایشان را چندین بار رنگ و مش كرده‌اند و به همین دلیل موهایشان حسابی خشك و وز شده است. برای رفع این حالت‌های ناخوشایند و پاسخ  به پرسش‌های  مبهم در ذهنتان نظر شما را به پرسش‌های متداول پیرامون سلامت موها جلب می‌كنیم.

 

 آیا نرم‌کننده‌های مو مثل ضد آفتاب‌ها می‌توانند موها را از اشعه ماوراءبنفش خورشید محافظت کنند؟

یکی از علل آسیب کوتیکول مو، اشعه فرابنفش خورشید است و به این مساله به‌خصوص در مورد موهای رنگ کرده باید توجه كرد. نور خورشید علاوه بر آسیب به ساقه مو، موجب كمرنگ شدن موهای رنگ‌شده نیز می‌شود. امروزه بسیاری از نرم‌کننده‌های مخصوص موهای رنگ‌شده حاوی مواد ضد آفتاب‌ هستند  تا از تأثیر اشعه مخرب فرابنفش روی موها بکاهند.

 بیشتربخوانید:

معجزه روغن آرگان برای زیبایی پوست و مو

 

 

اشعه فرابنفش چه آسیبی به موها می‌زند؟

اشعه فرابنفش خورشید علاوه بر آسیب زدن به ساقه مو، موجب پیری زودرس و نازک‌تر شدن فولیکول‌های مو نیز می‌گردد و به همین دلیل امروزه محصولات ضد آفتاب برای موها نیز موردتوجه قرار گرفته‌اند و حتی اسپری‌های مو که حاوی ضد آفتاب‌ می‌باشند، برای پیشگیری از تجزیه پروتئین‌های مو در برابر نور آفتاب به بازار عرضه شده‌اند.

 

 موها در اثر کدام‌یک از کارهای ما آسیب می‌بینند؟

شستن بیش‌ازحد موها، به‌خصوص موهای بلند و عدم استفاده از شامپوهای ملایم، افراط در برس کشیدن یا شانه کردن، سشوار کشیدن بیش‌ازاندازه، فر کردن موها، رنگ کردن با رنگ‌های دائمی، بی‌رنگ کردن موها و بالاخره تأثیر شرایط محیطی، مانند اشعه ماورای بنفش خورشید، باد و آب استخرها، همگی موجب آسیب سطح خارجی یا همان کوتیکول مو می‌شوند. بنابراین کوتیکول و رشد موها معمولاً تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

 

 نرم‌کننده‌ها حاوی چه تركیباتی هستند که می‌توانند در ظاهر موها اینقدر مؤثر باشند؟

نرم‌کننده‌ها به‌منظور جلوگیری از آسیب به سطح خارجی موها ساخته شده‌اند. آن‌ها با ایجاد پوششی روی سطح خارجی و خشن مو، به آن حالت صاف و یکنواخت می‌دهند. همچنین موجب خنثی شدن بارهای الکتریکی سطح مو می‌شوند و به‌این‌ترتیب موها آشفته و بی‌نظم به نظر نمی‌رسند و راحت‌تر حالت می‌گیرند و شانه می‌شوند. ضمن اینكه باعث می‌شوند موها ضخیم‌تر به نظر رسیده و از ایجاد گره در موها جلوگیری می‌کنند.

 بیشتر بخوانید:

بهترین روش‌های خانگی برای افزایش رشد مو

 

 

 

 نرم‌کننده‌ها فقط روی سطح موها اثر می‌گذارند یا به عمق موها هم نفوذ می‌کنند؟

نرم‌کننده‌ها فقط بر سطح خارجی موها اثر گذاشته و تأثیری روی قسمت‌های مرکزی یا عمق فولیکول مو ندارند. تأثیر آنها نیز موقت و محدود (چند روز) است و با شستن مو، نرم‌کننده نیز از سطح مو پاک می‌شود.

  

چرا پس از رنگ کردن و مش کردن موها توصیه می‌شود از نرم‌کننده‌ استفاده شود؟

مو در حالت طبیعی دارای شارژ منفی است و زمانی که در تماس با اکسیدان (رنگ، مش و مواد دکلره، یا مواد فر دهنده) قرار گیرد، میزان اسیدسولفوریک آن بالا می‌رود و باعث افزایش شارژ منفی مو می‌شود.

 

 چه نرم‌کننده‌هایی می‌توان استفاده كرد؟

اولین نرم‌کننده‌ها، سورفاکتانت‌های کاتیونی هستند که شارژ مثبت دارند و باعث کاهش شارژ منفی مو و در نتیجه کاهش زبری و خشونت مو می‌شوند. افرادی که موهای بلند، ضخیم یا دکلره و فر شده دارند، باید نرم‌کننده‌های قوی مصرف كنند؛ ولی برای افرادی که موی کوتاه، نازک و رنگ نشده دارند، نرم‌کننده‌های ملایم مناسب است. امروزه در بازار شامپوهای حاوی نرم‌کننده متعددی وجود دارد كه اثر خوبی دارند؛ اما برای موهای آسیب‌دیده، استفاده از نرم‌کننده به‌طور جداگانه، اثر مطلوب‌تری خواهد داشت.

 

چرا باید از نرم‌کننده‌ها استفاده کرد؟

بیرونی‌ترین لایه تنه مو را کوتیکول تشکیل می‌دهد و نمای ظاهری موها به سلامت و یکدست بودن این لایه بستگی دارد. خصوصیاتی مانند نرمی، شفافیت، انعطاف‌پذیری و... به‌طور عمده مربوط به این لایه است. نرم‌کننده‌ها روی سطح خارجی مو تأثیر می‌گذارند. شفافیت مو در نتیجه انعکاس نور در سطح هر یک از تارهای مو است و اگر این سطح در اثر کاهش این انعکاس آسیب ببیند، شفافیت مو کم می‌شود. با آسیب دیدن سطح مو در قسمت تنه، شارژ‌های الکترواستاتیک ایجاد می‌شود که موجب دور شدن موها از هم شده و شانه کردن و مرتب کردن آنها مشکل خواهد شد. لطافت و صافی مو به دلیل یکدست بودن و نظمی است که در کوتیکول مو وجود دارد. کوتیکول سالم و طبیعی دارای نظم ظاهری مشابه سلول‌های چیده شده روی سقف خانه‌هاست. در صورت آسیب رسیدن به این کوتیکول، سطح مو خراب و نامنظم می‌شود و مو حالت خشن پیدا می‌کند. بنابراین شاهد کدر شدن و حتی شکستن و دوشاخه شدن انتهای مو (موخوره) خواهیم بود.

  بیشتر بخوانید:

با این مکمل های گیاهی ریزش مو را برای همیشه فراموش کنید

 

 

برچسب ها: مو، تقویت مو، موخوره، رشدمو تعداد بازديد: 265 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز