Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
دوشنبه 11 مرداد 1400 - 23:11

29
تیر
ملاحظات ازدواج در دوران بازنشستگی

ملاحظات ازدواج در دوران بازنشستگی

وقتی از کار و فعالیت فارغ شده‌ای و بچه‌ها هم دیگر بزرگ شده و هر یک به دنبال کار خود رفته‌اند، در این شرایط اگر فردی نباشد که روزهایت را با او پر کنی و از ملال دقایق و ثانیه‌ها به او پناه ببری، حتی در مواقع بیماری و احتیاج به دادت برسد

تحریریه زندگی آنلاین : ازدواج سالمندان پسندیده‌ترین پدیده اجتماعی است‎

وقتی از کار و فعالیت فارغ شده‌ای و بچه‌ها هم دیگر بزرگ شده و هر یک به دنبال کار خود رفته‌اند، در این شرایط اگر فردی نباشد که روزهایت را با او پر کنی و از ملال دقایق و ثانیه‌ها به او پناه ببری، حتی در مواقع بیماری و احتیاج به دادت برسد و انیس و همدمت باشد، پیری و کهنسالی به کابوسی تکراری و اجباری بدل می‌شود.  هر سالمندی ممکن است به دلایلی تنها باشد. در ادامه این مطلب، نکات قابل‌توجهی درباره ازدواج در دوران سالمندی مطرح می‌شود.

 بیشتربخوانید:

ازدواج در سن بالا و مشکلات ناباروری‌

 

 

نظر یک مددکار خانه سالمندان این ازدواج هیچ خطری ندارد

یک مددکار سالمندان که در آسایشگاه کهریزک کار می‌کند درباره ازدواج سالمندان می‌گوید: «بدون هیچ شرایطی این عمل خداپسندانه را تأیید می‌کنم. در درجه اول این ازدواج چون در سنین بالا و بین افراد با تجربه اتفاق می‌افتد، هیچ خطر و مشکلی ایجاد نمی‌کند. از سوی دیگر، با توجه به این‌که همه سالمندان چه آن‌ها که با فرزندانشان هستند چه آن‌ها که به دلایل مختلف فرزندانشان نمی‌توانند با آن‌ها زندگی کرد یا از آن‌ها مراقبت کنند، تنهایی و نیاز به یک همراه را بیش از سایر مقاطع زندگی خود تجربه می‌کنند. در شرایطی که همسر فوت کرده باشد دیگر این نیاز تشدید می‌شود و واقعاً نمی‌توان انتظار داشت حتی با استخدام یک پرستار تمام وقت مشکلات برطرف شود؛ البته درباره مشکل این ازدواج‌ها، برخی مطرح می‌کنند در این سن هر دو طرف پیر هستند و به قول معروف به فردی نیاز دارند که از خودشان مراقبت کند و در این شرایط، نمی‌توانند بار یکی دیگر را هم به دوش بکشند درحالی‌که همان‌طور که گفتم این نیاز فقط جسمانی نیست و همین‌که شما تصور می‌کنید فرد دیگری هم در خانه حضور دارد که در شرایط اضطرار می‌تواند به دادتان برسد کافی است و در ضمن حضور این فرد باعث برشدن خلأ عاطفی و افزایش روحیه و انگیزه می‌شود.

 

ازدواج سالمندان پسندیده‌ترین پدیده اجتماعی است

دکتر الستی، جامعه‌شناس هم ازدواج سالمندان را بدون هیچ قید و شرطی، یکی از پسندیده‌ترین پدیده‌های اجتماعی می‌داند و می‌گوید: «ازدواج سالمندان فی‌نفسه برای استحکام خانواده و از تنهایی درآوردن افراد و کامل کردن انسان‌ها امری نیکوست. عرف ما برای افراد سالمندی که تابه‌حال ازدواج نکرده‌اند یا آن‌ها که همسرانشان را از دست داده‌اند حقی قائل نمی‌شود که این امر یک نقطه‌ضعف و تفکر ارتجاعی است. با توجه به این‌که یکی از اصلی‌ترین عوامل انگیزشی برای ازدواج در سنین جوانی، نیاز مفرط و غریزه قدرتمند جنسی است به همین علت متأسفانه درصد قابل‌توجهی از ازدواج‌ها تحت تأثیر آن و بدون لحاظ دیگر شرایط ضروری و لازم برای ازدواج انجام می‌گیرد و جنبه‌های مختلف حیات انسانی مانند تفاهم، عاطفه، بخشش، محبت و... تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد. مشاهده ازدواج‌هایی که مبنای اصلی آن چیزی جز جاذبه جنسی است می‌تواند توجه به وجود جنبه‌های دیگر و احساس نیاز به آن جنبه‌ها را در انسان‌ها برانگیزد و جوانان نیز می‌آموزند که می‌توانند در زندگی دو نفره و زناشویی به ابعاد متفاوتی از انسانیت توجه و به آن تأکید کرد و حتی بنای بنیان خانواده را بر آن‌ها استوار کرد.»

 بیشتربخوانید:

ازدواج ؛ آمادگی می خواهد

 

 

نظر یک روان‌شناس

 تنهایی به افسردگی سالمندان منجر می‌شود

تنهایی یا احساس تنهایی در سالمندان آثار بسیار عمیقی بر جای می‌گذارد و حتی بر میزان خوردن غذا و متابولیسم و تغییرات بیولوژیکی آنها هم مؤثر است. سالمندان فاقد منابع مجدد دوستی هستند زیرا بیشتر آن‌ها کار نمی‌کنند و موقعیت ایجاد روابط دوستانه در فضای کار را ندارند و دوستان هم سن و سالشان را نیز به نوعی از دست داده‌اند؛ این مسئله تنهایی آنها را افزایش می‌دهد. مهم‌ترین ویژگی دوره سالمندی، تنهایی و احساس تنهایی است. مرد یا زنی که در چرخه زندگی، خانه خود را تنها آشیانه‌ای خالی می‌بیند، به ازدواج نیاز دارد چرا که پیامد این احساس تنهایی، افسردگی است. بهتر است برای بسیاری از سالمندان که از نظر جسمانی نیاز آنچنان زیادی به دیگران ندارند و فقط از نظر روانی احساس تنهایی می‌کنند به‌جای استخدام پرستار به‌عنوان همدم، شرایط ازدواج را فراهم و آن‌ها را برای یک ازدواج موفق تشویق کنیم. برخی هنجارهای جامعه طوری تعریف شده که اگر یک زن سالمند قصد ازدواج داشته باشد خیلی قابل قبول نیست درصورتی‌که این یک هنجار است و ضد ارزش نیست. زن‌ها به لحاظ روان‌شناختی خیلی بیشتر از مردها به حمایت نیاز دارند و در معرض آسیب‌های بیشتری هستند به همین دلیل است که باید گفت این هنجار کاملاً غلط است. مسئله مهم در ازدواج سالمندی، جبهه‌گیری فرزندان و نگرش آنها به ازدواج یکی از والدین به‌ویژه مادرانشان است. فرزندان چنین سالمندانی باید بدانند که در تحقیقات زیادی ثابت‌ شده است ازدواج سالمندی، استرس‌های آن‌ها را کمتر می‌کند و سالمندانی که در این دوره از زندگی‌شان ازدواج کرده‌اند، عمر طولانی‌تری دارند.»

بیشتربخوانید:

مشکلات بارداری در عصر جدید

 

 

برچسب ها: ازدواج، طلاق، میانسالی، ازدواج مجدد، سن ازدواج تعداد بازديد: 665 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز