Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
سه شنبه 8 مهر 1399 - 22:08

22
مرداد
دلایل و پیامدهای تفاوت‌سنی ميان زوج‌ها

دلایل و پیامدهای تفاوت‌سنی ميان زوج‌ها

ممکن است بسیاری از مردم تصور کنند که ازدواج‌های با تفاوت سنی زیاد درنهایت با شکست مواجه خواهند شد، اما بر اساس مطالعه‌ای سطح رضایت از زندگی مشترک در زوجینی با اختلاف سنی زیاد، بیشتر بوده است.

تحریریه زندگی آنلاین : ممکن است بسیاری از مردم تصور کنند که ازدواج‌های با تفاوت سنی زیاد درنهایت با شکست مواجه خواهند شد، اما بر اساس مطالعه‌ای سطح رضایت از زندگی مشترک در زوجینی با اختلاف سنی زیاد، بیشتر بوده است. آن‌ها همچنین اعتماد و مشارکت بالاتر و درعین‌حال حسادت و لجبازی کمتری را در مقایسه با زوجین هم سن و سال گزارش دادند. سواد زندگی؛ سواد عاطفی- تفاوت سنی میان همسران در بسیاری از فرهنگ‌ها امری عادی و پذیرفتنی است به شرطی که مرد از زن بزرگ‌تر باشد نه بالعکس. با این‌حال این نوع ازدواج‌ها مورد مذمت اطرافیان نیز قرار می‌گیرد.  طبق مطالعه‌ای که به‌تازگی توسط انتشارات سیج به چاپ رسیده است، زوجینی که بیش از 10 سال اختلاف سنی دارند، در جامعه مذمت اجتماعی زیادی را تجربه می‌کنند، البته این مسائل به‌مرور زمان و در اثر پیشرفت‌های فرهنگی و اجتماعی قابل‌هضم‌تر از گذشته شده‌اند.

 

بیشتربخوانید:

ازدواج با همسن ؛ خوب یا بد؟

به هر ترتیب ازدواج با تفاوت سنی بالا ازنظر آماری امری معمول محسوب نمی‌شود. بر اساس پژوهشی از انتشارات دانشگاه کمبریج، نه‌تنها زنان بلکه مردان نیز ترجیح می‌دهند که با فردی در رده سنی خود ازدواج کنند، اما گاهی بازه پذیرش آن‌ها برای تفاوت سنی با همسر بین 10 الی 15 سال اختلاف‌زمانی را هم شامل می‌شود.

 

 

تفاوت سنی ميان زوج‌ها

در مقاله‌ای که از طریق سرویس گوگل بوکز قابل‌دسترسی است، اطلاعات جالبی نوشته‌شده است: با وجود آنکه در هر فرهنگی ابعاد تفاوت سنی زوجین معانی خاص خود را دارد، اما بازهم هیچ نقطه‌ای از کره زمین را نخواهید یافت که واکنش خاصی نسبت به این موضوع نداشته و در واقع اختلاف سنی زن و مرد در آن جامعه بی‌معنا باشد. در گزارشی از سازمان ملل متحد می‌خوانیم: در بعضی از کشورهای غیر غربی میانگین اختلاف سنی بسیار بیشتر از کشورهای غربی است. برای مثال در شماری از کشورهای آفریقایی، نزدیک به 30 درصد از اعضای متأهل جامعه اختلاف سنی بزرگی را نشان می‌دهند.

 

 بیشتربخوانید:

اختلاف سنی در ازدواج چقدر اهمییت دارد؟

 

حال به نظر شما تفاوت سنی میان زوجین تا چه اندازه‌ای اهمیت دارد؟ و آیا افرادی که با پذیرش این خصوصیت ازدواج می‌کنند، در زندگی خود موفق خواهند بود؟

مطالعات علمی و آمار چه می‌گویند؟

مطالعه‌ای که به‌وسیله شرکت انتشاراتی گروه تیلور و فرانسیس منتشرشده، نرخ ازدواج با اختلاف سنی بالا (10 سال و یا بیشتر) در سطح کشورهای غربی را 8 درصد گزارش داده است. بخش اعظم این آمار مربوط به آقایانی مسن‌تر است که با خانم‌هایی جوان‌تر از خود زندگی می‌کنند. در این میان تنها 1 درصد از کفه ترازوی اختلاف سنی به سمت خانم‌ها سنگینی می‌کند.

 

 

اما هر یک از این الگوها حاکی از چه نکاتی است؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد و توسط مقاله‌ای از مجله روانشناسی امروز نیز تأییدشده است، اکثر افراد هر جامعه‌ای تمایل به آغاز زندگی مشترک خود با فردی هم سن و سال دارند.

به نظرتان دلیل اصلی چنین گرایشی چیست؟ این مسئله تا حد زیادی به عرف و در عین حال افزایش شمار اشخاصی مربوط است که به تحصیل دانشگاهی مشغول می‌شوند.

 فرصت‌های مطالعاتی در دانشگاه‌ها بستری را فراهم می‌کنند تا مردان و زنان در جمع‌هایی که متشکل از هم‌کلاسی‌ها و یا هم دانشکده‌ای‌ها است، قرار گیرند و این یعنی احتمال بیشتر آشنایی دو فرد هم سن با یکدیگر. همچنین با استناد به پژوهشی مرتبط از مجله بریتانیایی روانشناسی معمولاً دو شخص که در بازه سنی مشابهی جای دارند، به‌مرور نقاط اشتراک بیشتری نیز خواهند یافت که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ویژگی‌های شخصیتی، علایق غالب، ارزش‌های فکری، اهداف، سبک زندگی و همین‌طور خصوصیات فیزیکی و ظاهری اشاره کرد.

 

چرا بعضی از افراد به سن و سال اهمیتی نمی‌دهند؟

بسیاری از دلایل مطرح‌شده برای زوجینی که اختلاف سنی بالا را در ازدواج خود می‌پذیرند، تا حد زیادی در تفسیرهای تکاملی ریشه‌دارند و در مطالعات مختلف نیز عموماً بر زندگی مشترک مردان مسن‌تر با بانوان جوان‌تر تمرکز شده است. از این دیدگاه و بر اساس گزارشی از شبکه رسانه‌ای گفت و گو، ترجیح مردانی که در سنین جوانی اقدام به تشکیل زندگی مشترک نکرده‌اند برای ازدواج با خانم‌های بسیار جوان‌تر به‌ احتمال‌ زیاد به فاکتورهای مرتبط با فرزند‌پروری مربوط می‌شود، البته این مورد تنها یکی از صدها علتی است که به اختلاف سنی قابل‌توجه در ازدواج منتهی خواهد شد.

اما چرا خانم‌های جوان به ازدواج با آقایان مسن‌تر (اختلاف سنی بیش از 10‌ سال) جذب می‌شوند؟ طبق پژوهشی که توسط مجله بین‌المللی روانشناسی بالینی و سلامت به چاپ رسیده است برعکس انگیزه‌های مردانه مانند صمیمیت، قابل‌اطمینان بودن، جذابیت و سلامت فیزیکی، انگیزه‌های زنانه خصوصاً در ازدواج‌هایی که اختلاف سنی بسیار زیادی دارند (بالای 15 سال) اغلب جست‌وجوی احساس امنیت، در اختیار داشتن منابع مالی و همچنین قدرت و جایگاه اجتماعی است.

البته همان‌طور که ذکر شد، تفسیرهای تکاملی تنها در همین حالت قابل استناد هستند و نمی‌توان از آن‌ها برای توجیه ازدواج زنان مسن‌تر/ مردان جوان‌تر استفاده کرد. به نظر می‌رسد که در این موارد باید از بررسی‌های اجتماعی- فرهنگی کمک گرفته شود. در مطالعه‌ای از مجله روانشناسی اجتماعی به این دیدگاه پرداخته‌شده است.

 امروزه با افزایش فرصت‌های شغلی، جایگاه‌های اجتماعی بهتر و درآمد بالاتر برای زنان، بحث گزینه منابع مالی و قدرت در همسریابی بسیار کمرنگ‌تر از گذشته شده است، ازاین‌رو به‌راستی می‌توان متصور شد که شمار زیادی از ازدواج‌های با اختلاف سنی زیاد، فقط به دلیل عشق و علاقه شخصی انجام می‌شوند.

 

 

بیشتربخوانید:

فاصله سنی زیاد در زندگی مشترک چه تاثیری دارد؟

 

پیامدهای مثبت و منفی اختلاف سنی بالا در ازدواج چیست؟

ممکن است بسیاری از مردم تصور کنند که ازدواج‌هایی به سبک مذکور در نهایت با شکست مواجه خواهند شد، اما در مقابل بر اساس مطالعه‌ای از انجمن زنان در روانشناسی، سطح رضایت از زندگی مشترک در زوجینی با اختلاف سنی زیاد، بیشتر بوده است.

 آن‌ها همچنین اعتماد و مشارکت بالاتر و در عین‌ حال حسادت و لجبازی کمتری را در مقایسه با زوجین هم سن و سال گزارش دادند.

به گفته محققان انجمن روانشناسی آمریکا، بیش از 75 درصد از همسران با اختلاف سنی بیشتر به سمت مرد از زندگی مشترک خود کاملاً خرسند هستند.

البته این تمام ماجرا نیست. طبق پژوهشی که به‌وسیله انتشارات دانشگاه آکسفورد در اختیار عموم قرارگرفته است، عدم پذیرش اجتماعی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات پیش روی زوجین با اختلاف سنی بالا محسوب می‌شود و در واقع عیبی اساسی برای چنین روابطی است.

 این فقدان مقبولیت زمانی شدت می‌گیرد که خود طرفین به آن دامن بزنند و در اعماق ذهنشان به‌واسطه دریافت انرژی‌های منفی از جانب خانواده، دوستان، آشنایان و دیگر افراد جامعه به ازدواجشان اعتماد نداشته باشند.

اغلب دیده‌شده که در چنین موقعیت‌هایی، احتمال جدایی شدیداً افزایش ‌یافته است.

برچسب ها: زندگی مشترک، ازدواج، انتخاب همسر، بهترین سن برای ازدواج، اختلاف سنی تعداد بازديد: 138 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز