Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
پنجشنبه 3 مهر 1399 - 22:59

23
مرداد
دکوراسیون شاد و خنک

دکوراسیون شاد و خنک

مهم‌ترین نکته در دکوراسیون فصل‌های گرم و خصوصاً طراحی و چیدمان تابستانی منزل، استفاده از رنگ‌های سرد و روشن در دکوراسیون خانه است. رنگ‌های سرد و ملایم، در‌ ترکیب با رنگ سفید و رنگ‌های خنثی، کمترین میزان جذاب نور و حرارت در خانه را دارند.

آذین نعمتی؛ کارشناس ارشد معماری

 

تابستان فصل گرمایی بی‌پایان ست و ایران، به دلیل قرار گرفتن در اقلیم گرم و خشک، به یک سرزمین بسیار گرم که زندگی در آن دشوار است، بدل می‌شود. 

هزینه‌های سوخت و وسایل الکتریکی و مکانیکی رو به افزایش است و شاید بهتر باشد، راهکارهایی آسان‌تر و ارزان‌تر برای تأمین سرمایش خانه‌هایمان پیدا کنیم.

انرژی رنگ‌ها را دست‌کم نگیرید

مهم‌ترین نکته در دکوراسیون فصل‌های گرم و خصوصاً طراحی و چیدمان تابستانی منزل، استفاده از رنگ‌های سرد و روشن در دکوراسیون خانه است.

رنگ‌های سرد و ملایم، در‌ترکیب با رنگ سفید و رنگ‌های خنثی، کمترین میزان جذاب نور و حرارت در خانه را دارند و دکوراسیون شما به فضایی خنک، سبک و آرام بدل می‌شود.

پرده‌های سفید و نازک و سبک

پرده‌های پذیرایی، نشیمن و خصوصاً اتاق خواب را به پرده‌های پرطمطراق و مجلل به پرده‌های سبک و خلوت نخی سفیدرنگ با طرح‌های ملایم و کم تغییر دهید.

اکسسوری‌ها و تزیینات پرده را بردارید و اجازه بدهید یک پرده سبک و خلوت، تنها تزیین پنجره‌های شما باشد.

فراموش نکنید استفاده از رنگ‌های گرم و تیره خصوصاً در مورد پرده‌ها به‌هیچ‌ عنوان در فصول گرم قابل‌قبول نیست.

رنگ‌های تیره می‌توانند انرژی تابشی خورشید را جذب کرده و در طول ساعات روز به‌تدریج به درون خانه انتقال دهند و فضایی حتی گرم‌تر از محیط بیرون برای شما فراهم کنند.

پرده‌های حریر به دلیل اینکه مانع عبور نور نمی‌شوند غالباً گزینه‌های مناسبی نیستند اما اگر منزل شما، یک خانه شمالی است (نورگیری از سوی شمال انجام می‌شود که در اغلب ساعات روز نور به درون خانه نمی‌تابد) می‌توانید بدون دغدغه از پرده‌های حریری سفید استفاده کنید. 

به خانه سراپا سفیدپوشتان، روح بدهید!

تلاش کنید تا حد امکان همه دکوراسیون منزل را به رنگ‌های روشن، مانند سفید، آبی روشن و سبز بسیار ملایم چیدمان کنید تا جایی که خانه یکپارچه سفیدپوش شود.

این طراحی سفیدرنگ می‌تواند فضای خانه شما را کاملاً شاد و تابستانی کند. اما حالا انگار جای یک چیزهایی در خانه خالی است.

خانه یکپارچه سپید و آرامش‌بخش شما، نیاز به دکورهایی برای روح بخشیدن به فضای خانه دارد تا علاوه بر ایجاد جذابیت و تحرک در فضای خانه، کمی تنوع در این رنگ‌های یکدست و یکپارچه ایجاد کند.

بهترین گزینه‌ها برای ایجاد تنوع در فضای سپید و یکدست دکوراسیون تابستانی، استفاده از رنگ‌های گرم ملایم در کنار رنگ‌های سرد و سپید موجود است.

گل بهی روشن، صورتی روشن و خردلی ملایم از گزینه‌های پیشنهادی برای ایجاد تنوع درتم سپید رنگ تابستانه است.

اگر تمایل به استفاده از رنگ‌های تیره مانند قرمز یا زرد تیره در دکوراسیون تابستانه دارید، این رنگ‌ها در اندازه بسیار اندک و به صورت دکوری‌های کوچک یا برخی تزیینات محدود در خانه و یا طرح‌های رنگی بر روی کوسن مبلمان‌ها یا پرده‌ها می‌تواند اجرا شود.

میزان این رنگ‌های تیره نهایتاً می‌تواند در اندازه 5-10 درصد کل رنگ‌های موجود در فضای خانه باشد.

پارچه‌های نرم و لطیف، آرامش دوباره‌ای به دکوراسیون شاد تابستانه شما می‌بخشند

پارچه‌ها نرم و لطیف و ملایم‌اند، آرامش و لطافت را به خانه اتان می‌کشانند. تا جایی که می‌توانید از پارچه‌های نرم و خنک در دکوراسیون تابستانه منزلتان استفاده کنید.

کوسن مبلمان‌ها، پرده‌ها، رومیزی‌ها و دکوری‌ها و تزیینات پارچه‌ای می‌توانند حسی از لطافت و آرامش و نرمی را به فضای خانه می‌بخشند.

از پارچه‌های خنک و به رنگ روشن برای ایجاد حسی از لطافت و خنکی در خانه استفاده کنید.

استفاده از مواد طبیعی مانند چوب، حصیر و کتان در دکوراسیون

چوب و حصیر، خنک و آرامش‌بخش هستند و طرح و رنگ و بافتشان بهترین انتخاب برای یک دکوراسیون تابستانه است.

خانه‌تان را با میزهایی که طرح و رنگ چوب طبیعی دارند، سبدهای حصیری، پرده‌هایی از کتان و حصیرهای ریزبافت و کف‌پوش‌هایی از حصیر و چوب دکور کنید تا گرمای تابستان را کمتر حس کنید.

حصیر به عنوان پرده خارجی یکی از بهترین انتخاب‌هایی است که می‌تواند علاوه بر محدود کردن گرمای خورشید، با پاشیدن کمی آب بر روی آن، به مدت طولانی فضای داخلی خانه را خنک نگاه دارد. 

طراحی‌های روان و مواج بر روی مبلمان‌ها و دکوری‌ها، آرامش را به فضای تابستانی خانه شما می‌کشانند

بسیاری از احساسات انسان با القا کردن و ایجاد شرایط توهمی، تشدید می‌شوند.

طراحی‌ها و رنگ‌های می‌توانند به آسانی بر روی احساسات و انرژی‌های انسان تأثیرات مثبت یا منفی گذاشته و وی را به نقطه اوج خشم یا نهایت آرامش برسانند. از طراحی‌های مواج و دارای پیچ‌وخم‌های ملایم و نرم بر روی مبلمان‌ها و دکوراسیون استفاده کنید.

این نوع دیزاین حسی از آرامش و لطافت به انسان می‌دهد و توان عصبی انسان در مقابله با گرما را بالا می‌برند.

بر روی مبلمان‌ها و دکوراسیون تابستانی و خصوصاً طراحی‌های کاغذ دیواری‌های خانه، از تزیینات و طرح‌های پرپیچ‌وخم و نرم بهره ببرید تا احساس سیالیت فضا را تشدید کنند.

بگذارید درختان تابستانی، سرسبزی و سرزندگی خود را به خانه شما ببخشند

گل‌ها و گیاهان سبز را در جای‌جای خانه به‌عنوان دکوری و تزیینات تابستانه قرار دهید.

رنگ سبز این گیاهان می‌توانند یک تنوع بسیار جذاب و آرامش‌بخش در دکوراسیون تابستانی سپید شما باشد و خنکی این گیاهان، در کنار چوب و پارچه و کتان، می‌تواند آرامشی بی‌نظیر به فضای خانه مسکونی شما ببخشد.

اگر در‌تراس یا حیاط خود باغچه و درختی دارید می‌توانید با استفاده از پرده‌های حصیری در خارج از پنجره و پرده‌های سپید نخی و حریر در درون خانه ورود و عبور گرما را مهار کنید و پنجره‌ها و دریچه‌ها را باز بگذارید تا از سرسبزی گیاهان و درختان باغچه در درون خانه بهره‌مند شوید. 

 مبلمان‌ها و تزیینات نرم و غیر صلب، برازنده دیزاین تابستانه منزل شماست

یک صندلی سفت‌وسخت چوبی را در کنار یک مبلمان نرم و پارچه‌ای تصور کنید. کدام‌یک از این دو نوع مبلمان حسی از آرامش و ریلکسیشن تابستانه به شما می‌دهند؟ تا جایی که می‌توانید از مبلمان‌های نرم و غیر صلب در دیزاین مبلمان‌ها و طراحی‌های مخصوص فصل گرم استفاده کنید. 

لبه‌های تیز و سخت مبلمان‌ها را با رومیزی‌ها و رومبلی‌ها و کوسن‌های نرم و پارچه‌ای سپید رنگ بپوشانید. علاوه بر تأثیر احساسی مبلمان‌های نرم، لبه‌های تیز و سخت می‌توانند انرژی و گرما را در خود نگاه دارند و مانع از جریان هوا در فضای منزل شوند.

شیشه‌ها، شفافیت و شادی خود را به منزل تابستانه شما هدیه می‌دهند

آینه‌ها و شیشه‌ها، علاوه بر ایجاد احساس شفافیت در دکوراسیون، انرژی گرمایی بسیار اندکی و ناچیزی را جذب می‌کنند و مانع از گرم شدن فضا می‌شوند.

در فضای دکوراسیون تابستانی منزل خود، از دکوری‌ها و تزیینات و مبلمان‌های شیشه‌ای در‌ترکیب با تزیینات و اکسسوری‌های چوبی استفاده کنید.

آینه‌های کوچک این‌سو و آن‌سوی خانه، گلدان‌های شیشه‌ای، عسلی‌ها و میزهای شیشه‌ای، درب‌هایی که از چوب و شیشه ساخته‌شده‌اند، همه و همه مبلمان‌هایی هستند که فضای خانه را شفاف و سیال جلوه می‌دهند و حسی از عبور خنکی به انسان می‌بخشند. 

تابستان است، بگذارید کف و دیوارهای خانه نفس بکشند و شاد و خنک باشند

کف‌پوش‌ها را تا حد امکان جمع کنید و بگذارید خنکی سرامیک‌ها و کف زمین به منزل شما منتقل شود.

اگر کودک نوپایی در خانه دارید که سرامیک‌های برهنه ممکن است امنیت او را به مخاطره بیندازد و یا کف منزل شما با مصالحی پوشیده شده است که دوست ندارید دیده شود، از کف‌پوش‌های بسیار نازک و خنک و روشن برای پوشاندن این سطح استفاده کنید.

فرش و کف‌پوش‌های ضخیم می‌توانند مقادیر زیادی انرژی گرمایی را در خود ذخیره کنند و علاوه بر جلوگیری از ورود سرمای کف به خانه، نیاز به سرمایش اضافی برای خنک کردن خود خواهند داشت.

 

برچسب ها: چیدمان منزل، رنگ در دکوراسیون، دکوراسیون خانه، دکوراسیون تابستانی تعداد بازديد: 100 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز