Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
شنبه 29 اردیبهشت 1403 - 07:43

22
آذر
خانه‌هايمان را زيباتر كنيم

خانه‌هايمان را زيباتر كنيم

یك اتاق پر رفت و آمد باید لبریز از صمیمیت، نشاط، قابلیت زندگی و جذابیت باشد.

سعیده نوباوه وطن

 

تزیین فضای بالای شومینه

شومینه مرکز توجه در هر دکوراسیون است. اگرچه بسیاری از شومینه‌ها به تنهایی زیبا بوده و برای گرم نگه‌داشتن خانه به کار می‌روند، هماهنگی آن‌ها با طرح دکوراسیون مورد نظر دارای اهمیت است.
راه‌های زیر برای تزیین این فضای به شما کمک خواهد کرد:

نمادی از فرهنگ هر کشور
با قرار دادن یک کتاب نفیس که به دیوار بالای شومینه تکیه داده شود و شمعدانی های قدیمی و پرچمی از کشورتان می توانید شومینه ای متفاوت داشته باشید.

عکس‌ها و کارهای هنری
قرار دادن عکس‌ها یا آثار هنری بالای شومینه آن را مرکز توجه خواهد کرد. اگر یک عکس، پرینت یا قاب بزرگ دارید، بهتر است آن را روی طاقچه شومینه به دیوار تکیه دهید.

قرار دادن چند عکس یا چند کار هنری در کنار هم نیز ایده خوبی برای این فضا است. سعی کنید از قاب‌های هماهنگ یا قاب‌های هم‌رنگ استفاده کنید. قاب‌ها می‌توانند در اندازه‌های مختلف یا می‌توانند یکسان باشند. آن‌ها را با سلیقه بالای طاقچه بچینید یا با دادن طرحی خاص به دیوار بزنید. می توانید از عکس‌های سال‌های گذشته هم کمک بگیرید. عکس‌ها را بالای طاقچه گذاشته یا به دیوار بزنید.

آینه
آینه‌ها به بزرگ‌تر نشان دادن فضا کمک می‌کنند و با انعکاس نور، باعث روشن‌تر به نظر آمدن محیط می‌شوند. با قرار دادن یک آینه بزرگ دکوری بالای شومینه به آن مرکزیت دهید. کنار آن چند قاب عکس، یک گیاه تازه یا یک گلدان پرگل بگذارید.

تزیین به مناسبت‌های مختلف
با فرارسیدن مناسبت‌های مختلف، بالای شومینه را با شمع‌هایی با ارتفاع مختلف و حلقه‌های گل تزیین کنید.
حتی می توانید هفت سین عیدتان را با تخم مرغ های رنگی در بالای شومینه با یک طراحی زیبا قرار دهید.

چگونه فعال فكر كنیم؟

هیچ چیز جالب‌تر از آراستن یك اتاق زنده و فعال نیست. یك اتاق پر رفت و آمد باید لبریز از صمیمیت، نشاط، قابلیت زندگی و جذابیت باشد. رسیدن به این هدف در دكوراسیون آسان است، به این شرط كه اشیاء را فراموش كنید و فقط به این فكر باشید كه چه كارهایی در این محل‌ها انجام می‌شود. غذا خوردن، بازی كردن، تماشای تلویزیون و ... هر كدام از فعالیت‌ها طرح و نقشه خاصی می‌خواهد تا بیشترین آسایش را فراهم آورد و كمترین آسیب را به اثاثیه وارد كند.

در نتیجه بخش مهمی از دكوراسیون یك اتاق، فهرست‌برداری از تمام فعالیت‌هایی است كه در آن صورت می‌گیرد. مثلا تصور كنید می‌خواهید یك اتاق نشیمن را بیارایید جایی كه خانواده بیشترین ساعت‌هایی را كه در خانه هستند، در آن می‌گذرانند.

انواع سرگرمی‌ها و تلویزیون باید در این اتاق جا بگیرد. شاید عصرانه هم در همین اتاق صرف شود و شاید گهگاه مهمان‌های خودمانی هم همان‌جا بنشینند. پدر روزنامه می‌خواند، مادر مجله ورق می‌زند یا بافتنی می‌بافد و ... 
كفپوش چنین اتاقی باید طوری انتخاب شود كه هم مقاوم باشد و هم با مبلمان چوبی اتاق جور در بیاید. مبلمانی كه برای این اتاق در نظر گرفته می‌شود باید آسایش همه اعضای خانواده را تامین كند. صندلی‌های خشك و پشت چوبین برای این اتاق مناسب نیست، چون برای چند ساعت نشستن خسته كننده است.

در مورد چراغ و روشنائی این اتاق هم باید دقت شود و برای انواع كارهایی كه در این اتاق انجام می‌شود مثل مطالعه، دوخت و دوز و ... نور كافی منظور گردد. اگر عصرانه در این اتاق صرف می‌شود، باید میز كوچكی برای آن گذاشته شود. با توجه به مطالبی كه ذكر شد، از تمام اثاثیه لازم برای این اتاق فهرستی تهیه كنید و بعد تصمیم بگیرید كه چه نوع مبلمانی برای آن مناسب است و چگونه باید آنها را چید تا هر كسی به راحتی بتواند كار مورد علاقه‌اش را انجام بدهد، بی‌آنكه مزاحم دیگری باشد. بهتر است رنگ‌ها و طرح‌ها را هم با در نظر گرفتن نوع استفاده از اتاق‌ها انتخاب كنیم.

رنگ‌های زنده و درخشان و شاد و مدل‌های چشمگیر و مدرن برای اتاق‌های فعال و رنگ‌های آرامتر و طرح‌های ساده‌تر برای اتاق‌های مطالعه، تلویزیون و سرگرمی‌های دیگر. در اتاق‌های وسیع كه جای كافی برای همه نوع كار و سرگرمی دارد، باید آمیخته‌ای از رنگ‌های شاد و ملایم و نیز طرح‌های جسورانه و متین در كنار هم به كار برود. شاید بهتر باشد كه همه چیز آرام و ملایم و با رنگ‌های سرد و خنثی انتخاب شود و در گوشه و كنار رنگ‌های تند و شاد و طرح‌های چشمگیر و جالب خودنمایی كنند. 

از اینجا به كجا می رویم؟

همیشه برداشتن قدم اول سخت است. همانطور كه قبلا گفته شد پیش از هر چیز باید فكر كنید در هر اتاق چه كارهایی انجام می‌گیرد و در نتیجه چه نوع اثاثیه‌ای مورد نیاز است و بعد دنبال خرید بروید. یادتان باشد كه سلیقه افراد خانواده را هم در نظر بگیرید تا خانه باب میل همه باشد. برای این كار اول ببینید هر كدام از آنها به كدام اتاق علاقه بیشتری دارند و چه نوع كاری در آن اتاق خاص انجام می‌دهند. آیا می‌توانید محیط مناسبی برای كار و فعالیت آنها فراهم كنید؟

 

برچسب ها: آشپزخانه، تغییر دکوراسیون منزل، شومینه، قاب، آینه تعداد بازديد: 1007 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز