Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
سه شنبه 1 خرداد 1403 - 23:26

27
فروردین
اختلالات شخصیتی که ممکن است منجر به طلاق شوند!

اختلالات شخصیتی که ممکن است منجر به طلاق شوند!

در نگاه اول و در اوایل رابطه این افراد به نحوی باور نکردنی جذاب، قابل اعتماد، حمایتگر و اهل زندگی به نظر می‌رسند که طرف مقابل اغلب فاکتورها را در او می‌بیند اما در طول رابطه و زمان، حتی مدت‌ها

تحریریه زندگی آنلاین : در نگاه اول و در اوایل رابطه این افراد به نحوی باور نکردنی جذاب، قابل اعتماد، حمایتگر و اهل زندگی به نظر می‌رسند که طرف مقابل اغلب فاکتورها را در او می‌بیند اما در طول رابطه و زمان، حتی مدت‌ها پس از ازدواج متوجه عمق فاجعه می‌شوند. این اختلالات شامل موارد زیر می‌باشد:

اختلال شخصیت پارانوئید:

بر اساس مطالعات این دسته از افراد نمی‌توانند به هیچ‌کس حتی نزدیک‌ترین افراد زندگی خود اعتماد داشته باشند و همیشه به دنبال تعقیب، کنترل و بازجویی طرف مقابل هستند و معمولاً گفته‌ها و شوخی‌های اطرافیان را با قصد تحقیر و تهدید می‌بینند و به خاطر احساسات منفی که دارند همیشه انتقادگر بوده و نگرانی ، سردی، خشکی و کینه و نفرت را در رفتارهای آن‌ها می‌توان دید. و دائماً از احتمال آسیب، خیانت شریک زندگی‌شان و .. گوش‌به‌زنگ هستند.

اختلال شخصیت اسکیزوئید:

این افراد نسبت به تحسین و انتقاد بی‌تفاوت بوده و از اظهارنظر و علاقه عاجز هستند. کم حرف و آرام و مرموز بوده و سردی و خشکی و فرار از صمیمیت و عدم احساس نیاز به بودن با دیگران حتی شریک زندگی از ویژگی‌های بارز آن است. این افراد معمولاً هیچ دوست صمیمی ندارند و توانایی ارتباط چشمی را با اطرافیان ندارند و معمولاً از هر گونه تفریحی گریزان هستند و تنهایی و فعالیت‌های فردی را به بودن در جمع ترجیح می‌دهند و تمایلی به ازدواج و روابط عاشقانه ندارند و در رابطه جنسی پیش‌قدم نمی‌شوند و خود ارضایی را ترجیح می‌دهند. 

بیشتر بخوانید:

آشنایی با اختلال شخصیت ضد اجتماعی

بررسی اختلال شخصیت دو قطبی

 

 

 

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال:

این افراد احساس می‌کند که با دیگران متفاوت بوده و دیگران قادر به درک آن‌ها نیستند. و افکار، احساسات، عواطف و هیجانات، تجارب و رفتارهایشان با هنجارهای جاری اجتماع و بیشتر مردم متفاوت بوده و همه آن‌ها را آدم عجیبی می‌شناسند. و با واقعیت‌های زندگی ارتباط اندکی داشته و فکر می‌کنند که امور روزمره آن‌ها با نیروهای ماورا هدایت می‌شود. و این افراد در ماندن در یک رابطه یا شغلی پایدار عاجزند اما خواهان ارتباط با دیگران هستند.

اختلال شخصیت مرزی:

بر اساس گفته‌ی محققان مصرف مواد مخدر، رانندگی جنون‌آمیز، بی‌بند و باری جنسی، دمدمی مزاجی، نوسانات شدید خلقی مانند نشاز، افسردگی و اضطراب از ویژگی‌های بارز آن است. و همچنین رفتارهای تکانشی و نبود ثبات رفتاری در آن‌ها دیده می‌شود و از طرد شدگی و احتمال ترک شدن از سوی شریک عاطفی‌شان به شدت واهمه دارند و دست به رفتارهایی می‌زنند که باعث آسیب به خودشان می‌شود و همچنین آن‌ها به خودشان آسیب‌زده  و اقدام به خودکشی در آن‌ها دیده می‌شود و همچنین احساس پوچی، بی‌ارزشی و بی‌حوصلگی در آن‌ها وجود دارد و همچنین تحمل آرامش را ندارند و زمانی که زندگی‌شان بدون مشکل به نظر می‌رسد به بهانه‌ای آن را آشوب می‌کنند و روابط عاطفی و عشقی پرشور و طوفانی ولی مقطعی و بی‌ثبات دارند.

اختلال شخصیت ضد اجتماعی:

در ابتدا افرادی بسیار باهوش، جسور و شوخ‌طبع هستند ولی بعداً فردی بی‌ملاحظه، بی‌ثبات و دمدمی مزاج و دروغ‌گو هستند و همچنین بسیار تحریک‌پذیر ، پرخاشگر و غیرقابل‌پیش‌بینی هستند. علائم خالکوبی، خودزنی، تیغ در صورت، گردن و بازو ، قانون‌شکنی، زورگویی، سرقت ، قمار بازی ، تحقیر ، کتک کاری، خیانت و روابط جنسی پرخطر، هوس بازی و .. در آن‌ها می‌شود. به هیچ وجه اهل گفتمان نیستند و با کوچک‌ترین حرفی قشقرق به راه می‌اندازند و شکستن و زدن وسایل در آن‌ها دیده می‌شود و فاقد روحیه پشیمانی و ابراز ناراحتی هستند و از آسیب‌هایی که وارد کرده‌اند واهمه‌ای ندارند و می‌توان گفت که این دسته از افراد بسیار خطرناک هستند.

اختلال شخصیت نمایشی:

این دسته از افراد بسیار حساس، دمدمی مزاج، زود رنج و تلقین‌پذیر هستند و برای این که همیشه در کانون توجه باشند دست به کارهای نمایشی کودکانه و احمقانه می‌کنند و ظاهری غیر متعارف و لباس‌ها و آرایش تحریک کننده و پر زرق و برق دارند و از شوخی لذت می‌برند و به زیبایی خود اهمیت زیادی می‌دهند و روابط، رفتار و گفتار آن‌ها در ابتدای رابطه بسیار شورانگیز و هیجان‌انگیز است ولی به سرعت تمام می‌شود و بنابراین ازدواج و روابط متعدد دارند. و نظر دیگران مهم‌تر از نظر خودشان برایشان اهمیت دارد و روابط آن‌ها به شدت متزلزل است زیرا که از یک طرف به شدت وابسته می‌شوند و از طرف دیگر نیازمند توجه از سوی دیگران هستند و با هر تعریفی زود به دیگران جذب می‌شوند و احتمال خیانت در آن‌ها زیاد است.

بیشتربخوانید:

اختلال شخصیت ضد اجتماعی چیست؟

 

 

 

اختلال شخصیت خود شیفته:

طبق نظر روانشناسان این افراد خود را مهم‌ترین، بهترین ، باهوش‌ترین و پرقدرت‌ترین می‌پندارند و اعتماد به نفس کاذبی دارند و فکر می‌کنند که دیگران نسبت به آن‌ها حسادت می‌کنند و همیشه فکر می‌کنند که حق با آن‌هاست و انتظارات بیجا از اطرافیانشان دارند ولی با این که انتظار احترام و درک شدن کامل دارد ولی هرگز قادر به برقراری رابطه صمیمانه ، همدلی و درک دیگران نیست و بسیار در فرصت‌هایی از اطرافیانش سوءاستفاده می‌کند و نسبت به کامل و بی‌نقص بودن خود بسیار حساس است. 

هر کدام از مواردی که گفتیم از برخی اختلال‌های شخصیت است که اگر قبل از ازدواج شناخته نشوند دچار مشکلات بسیار در رابطه خواهند شد و اگر که فرد به شدت درگیر با آن‌ها باشد ممکن است که تحمل شرایط برای فرد دشوار شده و طلاق و جدایی را انتخاب کند . 

 

تعداد بازديد: 47 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز