Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 04:34

10
فروردین
کنترل میگرن با تغذیه

کنترل میگرن با تغذیه

بیماری میگرن در زمره بیماری‌هایی است که با تغذیه ارتباط مستقیمی داشته و برخی خوراکی‌ها آن را تشدید و برخی آثار آن را تخفیف می‌دهند.

تحریریه زندگی آنلاین : بیماری میگرن در زمره بیماری‌هایی است که با تغذیه ارتباط مستقیمی داشته و برخی خوراکی‌ها آن را تشدید و برخی آثار آن را تخفیف می‌دهند. در این مقاله ضمن  اشاره به غذاهای مجاز و غیرمجاز برخی دمنوش‌های و آبمیوه‌هایی که می‌تواند در تسکین و کنترل بیماری میگرن نقش داشته باشند معرفی می‌کنیم. میوه‌ها و سبزیجات جایگاه ویژه‌ای در رژیم غذایی دارند؛ به‌خصوص به صورت خام (حتی سبزیجات) که بسیار بهتر و سالم‌تر از پخته‌شده هستند؛ زیرا حرارت باعث از بین رفتن ارزش تغذیه‌ای آنها می‌شود. اما روشی که می‌تواند ویتامین‌ها و ارزش غذ‌ایی این مواد را حفظ کند، گرفتن آب و افشره میوه‌ و سبزیجات با استفاده از یک مخلوط‌کن یا آبمیوه‌گیری است. در این زمینه باید توجه داشت که آبمیوه‌های آماده از نظر مواد مغذی ارزش چندانی ندارند و به علت داشتن شکر زیاد، فقط میزان انرژی بدن را افزایش می‌دهند. منظور ما در اینجا، همان آبمیوه‌های طبیعی است که در منزل تهیه می‌شوند.

 

 سبزیجات

 سبزیجات غیرمجاز: فلفل قرمز و یا فلفل سبز تند، انواع ترشی، انواع زیتون، انواع لوبیا (لوبیای سفید، لوبیا چیتی، لوبیا سبز، باقالی).

 سبزیجات مجاز: جز سبزیجات نام‌برده، از سایر سبزیجات می‌توان استفاده کرد؛ اما مصرف گوجه‌فرنگی و پیاز را به نصف فنجان در روز محدود کنید.

 میوه‌های غیرمجاز: انواع میوه‌های خشک‌شده که دارای مواد نگهدارنده هستند (کشمش، خرما، قیسی، انجیر)، آوکادو، خربزه، آلو قرمز و مرکبات (پرتقال، لیمو شیرین، لیموترش).

 بیشتر بخوانید:

باورهای غلط درباره خواب

درمان ساده برای کاهش درد سینوس‌ها

 

 انواع نان‌های غیرمجاز: هر نوع نان و کیک و یا به طور کلی خمیرهایی که تازه از فر یا تنور بیرون آورده می‌شوند؛ به طور مثال: نان‌های حجیم و یا فانتزی، انواع بیسکوئیت، چوب‌شور، خمیر پیتزا.

نان‌های مجاز: نان‌هایی که از زمان پخت آنها مدت زیادی گذشته و دیگر تازه نیستند؛ مانند: نان لواش، نان سبوسدار، نان فرانسوی و همچنین نان‌هایی که در منزل پخته می‌شوند و به طور کلی نان‌هایی که دیگر داغ نیستند و سرد شده‌اند (البته گرم کردن مجدد آنها مانعی ندارد). البته دقت کنید این نان‌ها دارای موادی نباشند که خوردن آنها برای شما غیرمجاز است؛ مانند انواع کشمش، مغزها، شکلات و یا پنیر.

 

 محصولات لبنی:

 غیرمجاز: بیشتر پنیرها، خامه ترش، شیر پرچرب، شیرکاکائو و خامه.

 مجاز: شیر کم‌چرب یا شیر هموژنیزه با 1درصد چربی، پنیر خامه‌ای، ماست کم‌چرب (نصف فنجان در روز)، انواع تخم‌مرغ.

 

  نوشیدنی‌ها

غیرمجاز: نوشیدنی‌های الکلی (به‌ویژه شراب قرمز)، نوشیدنی‌های حاوی شکلات و یا کاکائو، نوشیدنی‌های حاوی ماده شیرین‌کننده مصنوعی (مانند ساخارین، اسپارتام و...).

 مجاز: انواع آبمیوه‌ها و آب سبزیجات، انواع نوشابه‌های بدون کافئین (خوردن نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه، چای و یا سودا را به 2 فنجان در روز محدود کنید).

 

 سوپ‌ها

غیرمجاز: انواع سوپ‌های کنسروشده و یا سوپ‌های پاکتی و آماده و همچنین قرص‌های سوپ. این نوع سوپ‌ها معمولا حاوی گلوتامات سدیم و مواد نگهدارنده و سایر موادی هستند که خوردن آنها برای افرادی که سابقه سردرد دارند، غیرمجاز است و می‌تواند سردرد را در آنها تشدید کند.

مجاز: انواع سوپ‌هایی که در منزل تهیه می‌شوند (البته اگر در این سوپ‌ها سایر مواد غذایی غیرمجازی که قبلاً نام برده شد، به کار نرفته باشد؛ مانند: پنیر، انواع لوبیا، و یا مقادیر زیادی پیاز و گوجه‌فرنگی).

 بیشتر بخوانید:

درمان سینوزیت با روش های خانگی

18نشانه که ثابت می کند میگرن دارید

 

 دسرها

غیرمجاز: دسرهای حاوی خامه، شکلات، قهوه، رنگ‌ها و یا قندهای مصنوعی (ساخارین، اسپارتام)، بستنی، سایر دسرهایی که در آنها مواد غذایی غیرمجاز مانند انواع مغزها (بادام زمینی، فندق) و یا میوه‌های خشک که حاوی مواد نگهدارنده هستند و یا دسرهایی که در تهیه آنها از مشروبات الکلی استفاده شده است.

مجاز: انواع شیرینی‌ها، کیک‌ها، آب‌نبات‌ها، پای‌ها (در صورتی که حاوی مواد غذایی غیرمجاز نباشند) و انواع شربت‌‌ها.

 

 

طرز تهیه آبمیوه‌ها و دمنوش‌های مناسب برای میگرن

یکی از مزایای گرفتن آب میوه‌ها و سبزیجات این است که چون این مواد به شکل مایع وارد بدن می‌شوند، حجم زیادی از مواد مغذی آنها تقریباً بلافاصله وارد جریان خون شده و ویتامین‌ها و مواد معدنی به بدن می‌رسد؛ در حالی که اگر این مواد به شکل جامد مصرف شوند، نمی‌توان حجم زیادی از آنها را به یکباره میل کرد. مواد غذایی که به طور طبیعی حاوی کلسیم و منیزیم می‌باشند، برای آرام کردن سردردها، به‌خصوص میگرن، مفید هستند و موجب کاهش فشارهای عصبی، تنش‌ها و اسپاسم‌های آزاردهنده می‌شوند. این مواد معدنی را می‌توان در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات تازه یافت. شروع روز با نوشیدن یک لیوان آبمیوه طبیعی به هنگام صرف صبحانه، می‌تواند شما را برای تمام روز سرحال، بانشاط و آرام نگه دارد؛ زیرا شما مواد مغذی ضروری و مفید را برای بدن فراهم کرده‌اید. اگر نمی‌توانید از محصولات لبنی استفاده کنید، بهتر است از سایر شیرهای استاندارد مانند شیرسویا (Soya milk)، استفاده نمایید. شیرسویا برای سردردهای ناشی از تغییرات هورمونی مفید است. نوشیدن یک آبمیوه طبیعی به هنگام صبح و خوردن آب سبزیجات چند ساعت پس از آن، آرامش‌بخش خوبی در طول روز برای شما خواهد بود. برای بعدازظهر خود نیز می‌توانید چند عدد هویج را آب گرفته و برای تنوع و تغییر در مزه و طعم آن، با آب یک عدد سیب مخلوط و نوش جان کنید. این نوشیدنی برای آرام کردن سردردهای ناشی از پرخوری و یا مصرف بیش از حد مواد غذایی چرب و شیرین بسیار مناسب است؛ زیرا خاصیت پاکسازی و سم‌زدایی دارد و چند دقیقه پس از نوشیدن این آبمیوه، احساس تازگی و نشاط خواهید کرد و سردردتان تسکین می‌یابد.

 

 آماده کردن میوه‌ها و سبزیجات برای آبگیری:

در مورد میوه‌ها و سبزیجات این نکته را در نظر داشته باشید که واکنش هر فرد نسبت به آنها با فرد دیگر، از جنبه درمانی و دارویی و همچنین از نظر پسند طعم و مزه، متفاوت است. ممکن است بدن شما به بعضی میوه‌ها و سبزیجات پاسخ مناسب داده و آنها برای شما آرامش‌بخش باشند؛ اما برای فرد دیگری مناسب نباشند. پس سعی کنید با تهیه انواع این مواد، دستورالعمل مناسب خود را که از نظر طعم و مزه خوشایند است و شما را آرام می‌کند، بیابید و همیشه از آن استفاده کنید.

 

 میوه‌ها و سبزیجات آرامش‌دهنده

میوه‌ها و سبزیجاتی که سرشار از کلسیم و منیزیم هستند، از آنجا که سردردهای ناشی از میگرن را آرام می‌کنند، برای آبگیری مناسبند. کلم بروکلی، اسفناج، ذرت، کرفس، گل کلم، سیب، موز، دانه کنجد، تخم آفتابگردان و برنج قهوه‌ای از جمله این مواد می‌باشند.

تمام سبزی‌ها و میوه‌ها، جز یکی دو مورد (مرکبات) که خوردن آنها در مواقعی مثل سردرد و میگرن توصیه نمی‌شود، مفیدند. موز نیز از میوه‌هایی است که سرشار از پتاسیم می‌باشد.

میوه‌های خشک: میوه‌های خشک‌شده بهترین منبع انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. همچنین، شیرینی و قند طبیعی موجود در آنها موجب ثبات و تقویت سطح قند خون بدن می‌شود. شما می‌توانید این میوه‌های خشک را قبل از مصرف به مدت یکی دو ساعت در آبمیوه‌های طبیعی خیس کرده و سپس میل کنید.

جوانه گندم: این ماده غذایی سرشار از ویتامین‌های B و برای سردردهای عصبی بسیار مناسب است.

شیرسویا: اگر به طور مرتب مصرف شود، برای سردردهای ناشی از یائسگی و یا قبل از یائسگی بسیار مناسب می‌باشد.

آووکادو: این میوه سرشار از پروتئین و انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی، به ویژه پتاسیم است که برای یک سیستم عصبی سالم و متعادل بسیار ضروری هستند.

مواد غذایی حاوی آهن: موادی مانند برگه زردآلو، لوبیا قرمز، جعفری، سبزیجات برگ پهن و سبز تیره، مانند اسفناج و شاهی، حاوی مواد مغذی باارزشی هستند که با خوردن آب آنها می‌توان سردردهای ناشی از خستگی و یا کاهش انرژی را تسکین داد.

آلوئه‌ورا: این میوه به داشتن ترکیبات ضدالتهابی معروف است و حتی از آن به عنوان پماد موضعی استفاده می‌شود. مقوی و نیروبخش بودن آلوئه‌ورا، به خاطر وجود انواع ویتامین‌های B، C و مواد معدنی آن مانند کلسیم، منیزیم و آهن است. شما می‌توانید این میوه را به تنهایی یا همراه با سایر آبمیوه‌ها و سبزیجات، به عنوان تقویت‌کننده سیستم بدن، مصرف کنید.

نکته: اگر آبِ ‌میوه‌ها یا سبزیجاتی را که گرفته‌اید به نظر خیلی غلیظ بود، می‌توانید کمی آب معدنی به آنها اضافه کنید. همچنین از عسل برای شیرین کردن آبمیوه‌ها و سبزیجات و یا آب لیموترش تازه برای ترش مزه کردن آنها می‌توان استفاده کرد. سعی کنید آب‌ میوه‌ها و سبزیجات را به صورت تازه و بلافاصله مصرف کنید؛ زیرا نگهداری آنها، حتی برای 15 دقیقه، از ارزش غذایی‌شان به مقدار قابل توجهی می‌کاهد. یخچال نیز نمی‌تواند به خوبی ارزش غذایی آنها را حفظ کند.

 

روش تهیه یک نوشیدنی مسکن و آرامبخش

کلم بروکلی 100 گرم

اسفناج 100 گرم

کرفس 100 گرم

جوانه یا آرد گندم 1 قاشق چایخوری

فلفل قرمز تازهیک‌چهارم یک عدد

 

تمام این مواد را در مخلوط‌کن یا آبمیوه‌گیری بریزید و خوب با یکدیگر مخلوط کنید؛ سپس معجون به دست آمده را جرعه جرعه بنوشید تا اثربخشی بهتری داشته باشد. مصرف این معجون هنگام شروع یک سردرد عصبی، به آرام کردن آن بسیار کمک می‌کند. در صورت عدم دسترسی به فلفل قرمز تازه می‌توانید مقدار کمی پودر فلفل قرمز یا زنجبیل به آن اضافه کنید. مواد مغذی موجود در این معجون در آرامش بخشیدن به شما پس از یک روز کاری سخت بسیار مفید است. از طرفی، جوانه گندم موجود در این معجون به خاطر داشتن ویتامین‌های B، موجب آرام شدن اعصاب می‌گردد.

 

 نوشیدنی‌هایی برای رفع خستگی

اگر فکر می‌کنید میگرن و سردردهای شما ناشی از استرس، خستگی و کسالت است که با خواب شبانه نیز تسکین نمی‌یابد، با تهیه و مصرف آبمیوه‌های طبیعی که حاوی ترکیبات آهن، کلسیم، منیزیم، روی و ویتامین‌های ضروری برای بدن هستند، خود را آرام کنید. از میوه‌ها و سبزیجاتی که حاوی این منابع می‌باشند، می‌توان به انواع دانه‌ها و مغزها (تخم آفتابگردان، تخم کدو، گردو، بادام، فندق، پسته و...)، انواع سیب، موز، هلو، آووکادو، هویج، کرفس، اسفناج، کلم بروکلی، کلم، شاهی، چغندر، جو، برنج قهوه‌ای، محصولات سویا و جعفری اشاره کرد. با خوردن آبِ یکی از این میوه‌ها و سبزیجات در انتهای یک روز کاری سخت و پراسترس، خستگی و سردرد را از خود دور کرده و بانشاط و سرحال شوید. به ویژه اگر سعی کنید آبمیوه را با آرامش و جرعه جرعه بنوشید، تأثیر بیشتری خواهد داشت. می‌توانید هر روز آب یکی از این میوه‌ها و سبزیجات انرژی‌زا را گرفته و نوش جان کنید. آبِ میوه‌ها و سبزیجات زیر برای رفع خستگی و سردردهای ناشی از آن مفید است:

 

روش تهیه یک نوع آب سبزیجات (Veg. Delight):

 هویج 100 گرم

کلم60 گرم

چغندر 60 گرم

شاهی 30 گرم

جعفری 30 گرم

دانه کنجد 1 قاشق غذاخوری

 

*تمام مواد را با یکدیگر ترکیب و نوش جان کنید. این معجون سرشار از ترکیبات انرژی‌زای طبیعی بوده و برای رفع خستگی و سردردهای ناشی از آن بسیار مفید است.

 

برچسب ها: سردرد، میگرن، درمان میگرن، سم زدایی بدن، زندگی آنلاین، درمان میگرن با طب سنتی تعداد بازديد: 215 تعداد نظرات: 1

نظرات

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز