Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
شنبه 5 خرداد 1403 - 10:30

18
مهر
نكاتي پيرامون دئودرانت ها

نكاتي پيرامون دئودرانت ها

دئودرانتها به عنوان داروهای بدون نسخه توسط FDA پذیرفته شده و برای محو کردن بوی بدن بکار می روند.

دكترمحمدعلی نيلفروش زاده؛ متخصص پوست و مو، دانشيار پوست دانشگاه علوم پزشكی تهران، رئيس مركز تحقيقات پوست و سلول‌های بنيادی، رئيس انجمن متخصصين پوست ايران، عضو تحريريه ماهنامه دنيای سلامت

 

مناطق گرم و مرطوب بدن

عرق به خودی خود دارای بو نیست مگر اینکه توسط باکتری‌ها دچار بو شود. باکتری‌ها در مناطق گرم و مرطوب فعالیت مي‌‌کنند. ناحیه زیر بغل به عنوان یکی از گرم‌ترین سطوح بدن انسان به حساب مي‌‌آید و غدد عرق باعث ایجاد رطوبت شده و امکان اثر خنک کننده از لحاظ حیاتی را برای فرد فراهم مي‌‌کند. وقتی زیر بغل با استفاده از صابون‌های با PH خنثی شسته مي‌‌شود، پوست PH اسیدی خود که معادل  5/4- 6 است را از دست داده و PH به حالت خنثی در مي‌‌آید. باکتریها تمایل دارند در محیط با PH قلیایی یا خنثی فعالیت کنند، بنابراین ایجاد یک محیط با PH خنثی در ناحیه زیر بغل به باکتریها امکان رشد و کلون شدن بیشتر مي‌‌دهد.  موهای زیر بغل مثل یک فتیله رطوبت را از سطح پوست خارج کرده و پوست را خشک نگاه مي‌‌دارد و در پیشگیری از کلونیزاسیون باکتریها موثر است. بنابراین موها باعث پیشگیری از بوی بد عرق مي‌‌شود. البته موهای بلند زیر بغل مي‌‌تواند باکتری‌ها را در خود نگه دارد و بنابراین از بین بردن يا تراشيدن موهای زیر بغل به کم کردن بوی بد بدن کمک می‌کند. 

انواع دئودورانت‌ها

دئودرانتها به عنوان داروهای بدون نسخه توسط FDA پذیرفته شده و برای محو کردن بوی بدن بکار می روند.  اولین شکل تجاری دئودرانت تحت عنوان mum (مام) در اواخر قرن 19 معرفی شد. دئودرانتها معمولا دارای پایه الکل هستند. الکل در شروع مي‌‌تواند تعریق را تحریک کند ولی ممکن است موقتا باکتری‌ها را بکشد. دئودرانت‌ها مي‌‌توانند به عنوان ضد میکروبی فرموله شوند از جمله Triclosan یا با ترکیبات فلزی مثل chelant که رشد باکتری‌ها را کند مي‌‌کند. دئودرانت ها مي‌‌توانند دارای عطر باشند که بوی عرق را بپوشانند. ترکیبات طبیعی مثل عصاره رازک (hops) بعضی اوقات به عنوان ماده ضد میکروبی به کار مي‌‌روند. دئودرانت‌ها ممکن است با ترکیبات ضد عرق ترکیب شود، که با کاهش تعریق و کاهش محیط مرطوب رشد باکتری‌ها را متوقف کند. کلرید آلومینیوم، کلرهیدرات آلومینیوم و ترکیبات آلومینیوم- روی به عنوان ضد عرق‌های وسیع به کار مي‌‌روند. ترکیبات با پایه آلومینیوم باعث تحریک الکترولیت‌های عرق می‌شوند و در فرم ژل می‌توانند مجرای خروجی غدد عرق را ببندند. بسته شدن مجرای خروجی غدد عرق از خروج مایع از غدد پیشگیری کرده به مرور از سطح پوست پاک ميی‌شود. 

نمك‌های معدنی

نمک‌های معدنی با روش دیگری باعث پیشگیری از تعریق شده و یک مانع فیزیکی از خروج عرق مي‌‌شود. نمک‌های آلومینیوم یک اثر قابض بر روی سوراخهای دارد و باعث انقباض سوراخ‌ها و پیشگیری از خروج عرق به سطح پوست می‌شود. بسته شدن تعداد زیادی از غدد عرق باعث کاهش عرق تولیدی در ناحیه زیر بغل مي‌‌شود ولی این پروسه در افراد مختلف متفاوت است. فرمولاسیون جدید ضد عرق‌ها   در ژانویه 1941 مطرح شد. این فرمولاسیون جدید شکل اسیدیته بیش از حد آلومینیوم کلراید و تحریک پوست را با اضافه کردن نیتریت قابل حل یا یک ترکیب مشابه آن حل کرد. نسل جدید دئودرانت‌ها آلومینیوم آلوم ammoniumalum است که یک شکل معمول زاج در فرم کریستال است. این ماده به عنوان دئودرانت در تاریخچه تایلند، خاور دور و مکزیک و سایر کشورها به کار می‌رفته است. 

اشكال مختلف ضد عرق‌ها

دئودرانتها و ضد عرق‌ها دارای اشکال مختلفی هستند. در اروپا اسپری آئروسل، کرم و roll-on به کار مي‌‌رود. در آمریکا بیشتر فرم جامد یا ژل به کار مي‌‌رود. آلومینیوم به عنوان یک نوروتوکسین مطرح است. آلومینیوم عوارض جانبی بر روی سد خونی- مغزی دارند و باعث استعداد فرد به آسیب DNA مي‌‌شود. تحقیقات نشان مي‌‌دهد که نمک‌های آلومینیوم در ضد عرق‌ها اثرات مخربی بر تعدادی از گونه‌‌های موش یا سگ داشته است. مقدار افزایش یافته آلومینیم در بیماران باعث بروز آلزایمر مي‌‌شود و اگرچه این ارتباط به معنی علت بروز آن نیست. در موش‌هایی که در آنها آلومینیوم کلراید بر روی پوست استفاده شد. افزایش واضح آلومینیوم در ادرار، سرم یا آلومینیوم کلی مغز و یا مایعات جفت دیده مي‌‌شود. Rumors ارتباط ضد عرق‌ها را با سرطان پستان مورد بررسی قرار داد. البته طبق نظر انجمن بین‌المللی سرطان (NCI) و جامعه سرطان آمریکا (ACS) این ارتباط هنوز مبنای علمی ندارد. دکتر phillipa Darbre معتقد است که مواد اختصاصی در دئودرانت‌ها به عنوان نگهدارنده به نام پارابن یا نمک‌هایی مثل آلومینیوم کلراید وارد جریان خون شده و یا در بافت پستان تجمع پیدا مي‌‌کند و با تحریک تولید استروژن مي‌‌تواند به رشد سلولهای سرطان پستان کمک کند. ولی همانطور که ذکر شد این ارتباط علت و معلولی نیست و در این مورد اختلاف نظر وجود دارد. از طرفی FDA اعلام کرده افرادیکه دچار اختلال کلیوی هستند از ترکیبات حاوی آلومینیوم پرهیز کنند چون در خطر پیشرفت اختلال فعالیت کلیوی هستند.

 

برچسب ها: پوست و مو، عرق کردن در تابستان، بوی بد بدن، عرق، دئودورانت، خوشبو کننده بدن، جلوگیری از بوی بد بدن تعداد بازديد: 845 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز