Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
جمعه 22 فروردین 1399 - 16:34

3
بهمن
فلزاتی که باروری مردان را تهدید می‌کند

فلزاتی که باروری مردان را تهدید می‌کند

یک کارشناس مامایی گفت: سبک زندگی ماشینی امروز آثار زیانباری بر سلامت انسان‌ها دارد. در حال حاضر از هر ۱۰ زوج تقریبا یکی نابارور است و ۱۰تا ۲۰ درصد بارداری‌ها به سقط منجر می‌شود.

شکوه ابراهیمیان اظهار کرد: انستیتو ملی سلامت شغلی آمریکا عوامل موثر در محیط کار را مشخص کرده است و معتقد است، در مواردی که فرد با چندفلز سمی سر و کار دارد، عوارض در او بیشتر خواهد بود.

وی افزود: نتایج یک بررسی نشان می‌دهد، اگر میزان سرب در خون یک مرد افزایش یابد، میزان سقط و نقص مادرزادی جنین در همسر وی نیز افزایش خواهد یافت.

این کارشناس مامایی تصریح کرد: افزایش مختصر میزان سرب خون آثار شدیدی بر روی اسپرم‌ها دارد. به عنوان مثال مشاغلی مانند باطری سازی، تولید رنگ و سرامیک با این ماده زیاد سر و کار دارند.

وی دیگر عنصر نامناسب را کادمیوم اعلام کرد و گفت: این عنصر بر روی تعداد و حرکت اسپرم‌ها تاثیر گذار است و در مشاغلی مثل تولید لامپ تصویر تلویزیون وجود دارد.

ابراهیمیان افزود: در یک بررسی مشخص شد در افرادی که بیش از ۲۰ سال با سرب و کادمیوم سر و کار دارند میزان ابتلا به پارکینسون سه برابر سایر افراد است.

به گفته وی کرومیوم نیز ماده‌ای مضر برای بدن مردان است. این ماده باعث تحلیل بیضه و کاهش تعداد اسپرم می‌شود. در جوشکاری و فولاد، کارگران با مقادیر زیادی کرومیوم سر و کار دارند.

این کارشناس بهداشت همچنین گفت: مس نیز در مقادیر بالا مضر است. این ماده باعث کاهش تعداد، حرکت و شکل طبیعی اسپرم‌ها می‌شود. از مس در لعاب شیشه و صیقل کاری استفاده می‌شود مسمومیت با مس در کودکان نیز دیده می‌شود و علت آن بازی با اسباب بازی‌هایی است که حاوی مس هستند.

وی اضافه کرد: منگنز و آهن نیز فلزاتی هستند که می‌توانند سمیت ایجاد کنند و باعث ناباروری شوند.

منبع: ایسنا

برچسب ها: باروری، ناباروری مردان، اسپرم، تقویت اسپرم، تقویت میل جنسی مردان تعداد بازديد: 113 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز